Predstavljen Zakon o mladima FBiH

Usvajanjem Zakona o mladima FBiH stvorene su pretpostavke za institucionalno i sistemsko pozicioniranje mlade populacije, te otvorena mogućnost za njihovo aktivnije uključivanje u procese odlučivanja na svim nivoima vlasti, istaknuli su sudionici svečane promocije ovog zakona upriličene u petak, 2. jula 2010. godine u Sarajevu.
O značaju zakona, kojim se definiraju društveni status i mehanizmi za snažniji angažman mladih u javnom, kulturnom i političkom životu, govorili su potpredsjednik Federacije BiH Mirsad Kebo, zamjenik predsjedavajućeg Doma naroda Parlamenta FBiH Besim Imamović, dogradonačelnik Sarajeva Miroslav Živanović te predsjednica parlamentarne Komisije za pitanja mladih Indira Karović i Jasmin Bešić, izvršni direktor Udruženja “Kult”.
Usvajanje Zakona o mladima FBiH pozdravili su i menadžerica Omladinskog projekta Njemačkog društva za tehničku saradnju (GTZ) Rubeena Esmail-Arndt, naglašavajući značaj usvajanja legislative koja korespondira s legislativom Evropske unije.
Čast i priliku da se ovom prilikom obrati dobila je Općina Tešanj, a u njeno ime Općinski načelnik Fuad Šišić. Načelnik Šišić je istakao činjenicu da je Općina Tešanj donijela Strategiju za podršku mladim ne čekajući na donošenje zakona te izložio aktivnosti koje provodi Općina Tešanj u ovom području. Općinski načelnik je svoje obraćanje završio ohrabrenjem nevladinog Udruženja “KULT” da nastavi aktivnosti kako bi se došlo do Zakona o mladima na nivou države Bosne i Hercegovine.
Zakonom o mladima FBiH definirana su prava i obaveze mladih, način njihovog organiziranja, uključujući vijeće mladih kao njihovo krovno udruženje, te rad s mladima i omladinske aktivnosti. Kako je zakonom definirano, “omladina” ili “mladi” su osobe u životnoj dobi od 15 do navršenih 30 godina. Usto, svi nivoi vlasti u FBiH obavezni su utvrditi strateške pravce djelovanja na planu jačanja statusa mladih.