Potpisan Memorandum o razumjevanju u okviru implementacije Programa za kulturu i razvoj Unapređenje kulturnog razumjevanja u BiH

kulturnog razumjevanja u BiH.
Ministar civilnih poslova BiH Sredoje Nović rekao je na ceremoniji potpisivanja da su općine Bihać, Bijeljina, Gradiška, Jajce, Novo Sarajevo, Prijedor, Rudo, Sokolac, Srebrenik i Tešanj pokazale viziju razvoja u oblasti kulture kao i spremnost da aktivno učestvuju i finansiraju realizaciju projekata. Ove aktivnosti u skladu su sa Strategijom kulturne politike BiH, rekao je ministar Nović i najavio da će u saradnji sa UNESCO-m biti osigurano po 200.000 dolara za obnovu Saborne crkve u Mostaru, Ferhadija džamije u Banjaluci i Franjevačkog samostana Plehani u Derventi.
Rezidentna koordinatorica Ujedinjenih nacija u BiH Kristin Meknab rekla je da zajednica treba da cijeni i štiti svoju kulturnu raznovrsnost, koristeći je kao temelj budućeg razvoja i dodala da je u okviru ovog programa, zajednička vizija kulture i razvoja je izražena od strane vlasti i civilnog društva svih deset odabranih općina na u kojima živi oko 600. 000 stanovnika.
Potpisivanju ovog sporazuma prethodio je javni poziv za prijavu općinskih aplikacija iz oblasti integrativnog pristupa kulturnom razvoju na nivou lokalne zajednice. Na javni poziv pristiglo je 46 aplikacija pokrivajući ukupno 52 općine. Program pod nazivom Kultura za razvoj trogodišnji je program koji, u okviru partnerskog odnosa, provode tri organizacije Ujedinjenih nacija u BiH: UNDP, UNICEF i UNESCO u saradnji sa državnim Ministarstvom civilnih poslova, Federalnim Ministarstvom za kulturu i sport, Ministarstvom za obrazovanje i kulturu RS, kao i sa drugim institucijama nadležnim na polju obrazovanja i kulture u državi. Program finansira španski Fond za postizanje Milenijumskih razvojnih ciljeva u sklopu tematskog okvira za kulturu i razvoj, sa predviđenim sufinansiranjem od strane vlasti na nivou Bosne i Hercegovine.