Investicija od cca 6 miliona KM za gradnju 110 kV trafostanice

Općinski načelnik Suad Huskić i generalni direktor Elektroprenosa BiH Mato Žarić potpisali su ugovor u kupoprodaji zemljišta za izgradnju 110 kV trafostanice Jelah na lokalitetu Glinište. Odabir i usaglašavenje lokacije, te rješavanje imovinsko-pravnih poslova su bili preduslov za objavljivanje tendera za projektovanje i gradnju nove trafostanice. Vrijednost investicije je 6 miliona maraka, a realizacija se očekuje u narednih 18 mjeseci.

Općina Tešanj je jedan od najvećih potrošača industrijske struje (u odnosu na potrošnju za domaćiinstva) u FBiH. Realizacijom ovog projekata obezbjedit će se dovoljni kapaciteti električne energije za područje općine Tešanj za duži vremenski period, te obezbijediti antensko napajanje električnom energijom iz tri različita pravca. Inače, ovaj projekat je identifikovan kao posebno važan u Strategiji razvoja općine Tešanj.