Sastanak mreže razvojnih agencija Jugoistočne Europe

U Hotelu AA 30. septembra 2010. godine održan je sastanak mreže razvojnih agencija Jugoistočne Evrope. U skladu sa inicijativom za uspostavom mreže razvojnih agencija na prostoru Jugoistočne Europe iskazanom tokom održavanja Europskog Regionalnog Ekonomskog Foruma (EREF) 2010, Općina Tešanj i Nova Gorica su pripremile okupljanje organizacija koje su učestvovale na sastanku održanom u junu 2010. godine u Novoj Gorici. Cilj uspostave mreže razvojnih agencija na prostoru Jugoistočne Europe je da se u skladu sa programskim opredjeljenjima EREF-a uspostavi zajednička saradnja između aktera i djeluje na usklađivanju i dostizanju razvojnih ciljeva na lokalnom, nacionalnom i regionalnom nivou. Na ovom sastanku učešće je uzelo više od 30 učesnika iz četiri države Jugoistočne Europe. Učesnici dolaze iz razvojnih agencija, općina, ministarstava, instituta i ostalih institucija i asocijacija koje se bave lokalnim i regionalnim razvojem. Učesnici su prezentirali značaj i ulogu lokalnih zajednica na području regionalnog razvoja, zatim primjere dobre prakse poslovne saradnje na području jugoistočne Evrope, kao i primjere prekogranične saradnje sa konkretnim projektima koji su dobili podršku od EU fondova. Prema riječima Doc.dr. Ismar Alagić, savjetnika Općinskog načelnika za pristup EU-fondovima, naredni sastanak mreže je planiran da se održi u decembru 2010. godine u Kragujevcu na kojem bi trebao biti usvojen operativni plan rada za 2011. godinu. Svi učesnici sastanka su iskazali priznanje općini Tešanj za uspješnu organizaciju događaja i iskazano gostoprimstvo.