Aktivnosti na rekonstrukciji Eminagića konaka

Danas je Dr. sc. Ismar Alagić, koordinator MDGF projekta za općinu Tešanj imao radni sastanak sa izvođačima radova radi usaglašavanja završnih aktivnosti vezanih za unutrašnje uređenje i priključne instalacije na objektu Eminagića konak. U okviru Projekta Unapređenje kulturnog razumijevanja u BiH koji implementiraju tri UN organizacije u BiH (UNDP, UNESCO i UNICEF), a finansijski podržanog kroz MDGF fond od strane Vlade Kraljevine Španije, općina Tešanj je pristupila rekonstrukciji Eminagića konaka kao nacionalnog spomenika  I kategorije. Osnovni cilj ove aktivnosti je je privođenje navedenog objekta konačnoj namjeni do kraja 2010. godine, kada će općina Tešanj staviti na korištenje građanima Tešnja jedan multifunkcionalni prostor u okviru kojeg će biti smješteni zavičajni muzej, škola starih zanata i suvenirnica.

U narednom periodu predstoje aktivnosti izrade mobilijara i ostalih unutrašnjih sadržaja prema realizovanom projektu. Tokom sastanka je istaknuto zadovoljstvo realizovanim aktivnostima i odato priznanje svim uključenim akterima za postignute rezultate.  Posebno raduje činjenica da cjelokupna lokalna zajednica demonstrira bezrezervnu opredijeljenost da aktivno učestvuje u uspješnoj realizaciji ovog projekta.