Realizacija Gender akcionog plana Općine Tešanj

Općina Tešanj je u saradnji sa razvojnim projektom UNDP-a izradila Gender akcioni plan Općine Tešanj, koji je Općinsko vijeće Tešanj usvojilo u januaru 2021. godine. Nakon usvajanja dokumenta imenovan je Tim odgovoran za praćenje realizacije. Akcionim planom za 2023. godinu kroz strateške ciljeve planirana je realizacija 29 aktivnosti. U prvih 6 mjeseci 2023. godine realizovano je 15 aktivnosti ili 51,7 %, započeta je realizacija na 4 ili 13,8% , obezbjeđena je podrška i isplanirana realizacija 10 aktivnosti ili 34,5 % i ista se očekuje do kraja 2023. godine. Najveći dio planiranih aktivnosti realizovan je kroz finansiranje iz vanjskih izvora, ne Budžetom Općine Tešanj. Neke od aktivnosti realizovane su kroz radionice o pokretanju, vođenju, procedurama i troškovima biznisa, provedeni su programi prevencije i sprječavanje maloljetničkog nasilja, vršnjačkog nasilja i nasilja nad djevojčicama kao i edukacija na temu prevencije i ranog otkrivanja raka dojke, prepoznavanja diskriminacije i nasilja na osnovu spola….

Sama realizacija uključuje saradnju sa JP i JU, Društvenim centrom, Multidisciplinarnim timom Općine Tešanj, Komisijom za pitanja mladih i ravnopravnost spolova, mjesnim zajednicama, osnovnim i srednjim školama sa kvartalnim izvještavanjem Općinskog načelnika i menadžment tima.