Nakon prozivke vijećnika predsjedavajući Vijeća je konstatovao da današnjoj sjednici Vijeća, od ukupno 25 vijećnika, prisustvuje 19 vijećnika, čime su se stekli uslovi za punovažno odlučivanje, otvorio 41. sjednicu Vijeća i proglasio je javnom, te u ime Vijeća i u svoje lično ime pozdravio prisutne goste i predstavnike medija.
Ad. A
Vijećnik Vedran Kaser je saopštio da je nakon čitanja Zapisnika stekao dojam da se neke stvari rade namjerno, jer se na sjednici koja traje 3-4 sata njegova diskusija svela na svega 3-4 rečenice, što nije slučaj kod ostalih vijećnika, tako da mu se čini da se to radi namjerno, naglašavajući da bi svi vijećnici trebali imati isti tretman.
Nakon toga Općinsko vijeće Tešanj jednoglasno je usvojilo slijedeći
ZAKLJUČAK
Usvaja se Zapisnik 40. sjednice Vijeća održane dana 31.05.2012. godine.
U nastavku sjednice predsjedavajući Vijeća je otvorio raspravu o dnevnom redu (saziv 10 tačaka):
Općinski načelnik je uz kraće obrazloženje predložio da se kao dodatne tačke dnevnog reda uvrste:
Prijedlog Odluke o izmjenama i dopunama Odluke o administrativnim taksama – jednoglasno,
Prijedlog Odluke o preuzimanju i zadržavanju osnivačkih prava nad Opća bolnica Tešanj – 21 glas „ZA“ i 1 glas „uzdržan“,
Prijedlog Zaključka o odobravanju dodjele zemljišta državne svojine za proširenje proizvodnih kapaciteta firmi „MANN+HUMMEL“ d.d. Tešanj u industrijskoj zoni „Ciglana“ Jelah – jednoglasno.
Vijećnik Kasim Huskić je predložio da se kao 14. tačka uvrsti Prijedlog Zaključka o zaštiti prava boračkih kategorija – 17 glasova „ZA“, 1 glas „protiv“ i 4 glasa „uzdržan“, jer je u dobivenom odgovoru sa 40. sjednice vidljivo da njihova prava nisu uvažena, pominjući potpuno nelogičan primjer izvođenja borca iz prava, te naglasio da zbog takvih slučajeva i predlaže ovu tačku.
Nakon toga Općinsko vijeće Tešanj je sa 19 glasova „ZA“ i 3 glasa „uzdržan“ usvojilo slijedeći
DNEVNI RED
1.
2. 3.
4. 5.
6. 7. 8.
9.
10.
11. 12.
13.
14.
|
Informacija o poslovanju javnih preduzeća u 2011. godini: a) Izvještaj o poslovanju JP „RAD“ d.d. Tešanj u 2011. godini; Informacija o poslovanju javnih ustanova čiji je osnivač Općina Tešanj u 2011. godini; Prijedlog Odluke o usvajanju nacrta Urbanističkog rješenja mikrolokacije Centra Jelaha sa redefiniranjem elemenata dijela Regulacionog plana „Centar“ Jelah (varijanta II) i upućivanju iste na javnu raspravu; Prijedlog Odluke o osnivanju Mjesnih ureda Općine Tešanj u Kaloševiću i Šijama; Prijedlog Rješenja o konačnom imenovanju predsjednika Upravnog odbora JZU Apoteka i centar za medicinsko snabdijevanje “Tefarm” Tešanj; Informacija o radu Biroa za zapošljavanje Tešanj za 2011. godinu; Informacija o radu Općinskog suda Tešanj za 2011. godinu; Prijedlog Odluke o odobravanju prenosa prava na nekretninama na lokalitetu zv. “Ciglansko polje” u naseljenom mjestu Kalošević; Prijedlog Rješenja u skladu sa članom 61. Zakona o građevinskom zemljištu – utvrđivanje prava vlasništva u korist graditelja objekta Nakić (Huseina) Mehmeda iz Kotlanica na lokalitetu Dolac, RP Jugozapad; Prijedlog Zaključka o ne prihvatanju ponude Karahodžić (Adema) Admira iz Lukavca za preuzimanje iz njegovog posjeda neizgrađenog građevinskog zemljišta; Prijedlog Odluke o izmjenama i dopunama Odluke o administrativnim taksama; Prijedlog Odluke o preuzimanju i zadržavanju osnivačkih prava nad Općom bolnicom Tešanj; Prijedlog Zaključka o odobravanju dodjele zemljišta državne svojine za proširenje proizvodnih kapaciteta firmi „MANN+HUMMEL“ d.d. Tešanj u industrijskoj zoni „Ciglana“ Jelah; Prijedlog Zaključka o zaštiti prava boračkih kategorija. |
Ad. 1
Gosp. Hamzalija Hojkurić, pomoćnik Načelnika, je u svojstvu predlagača dao kratko uvodno obrazloženje, nakon čega je otvorena rasprava:
– vijećnik Ismet Zeničanin Kići je saopštio kako je juče bio na terenu i doznao da postoji kvar na vodovodu na potezu Jevadžije-Cerovac sa gubitkom vode cca 10 l/min i da mještani tvrde kako je takvo stanje već godinu dana, pa zbog toga pita direktora JP „RAD“ zbog čega se ne izvrše i kada će se obaviti popravke, jer se radi o gubitku velike količine vode u ovako sušnom periodu, te zbog čega to Preduzeće nije prihvatilo ponudu Općine da održava multietničko groblje?
– vijećnik Nedim Ahmetagić je konstatovao kako je evidentno da su Općina a i ovo
Preduzeće uložili velike napore u proteklom periodu na proširenju vodosnabdijevanja što je rezultiralo povećanjem prihoda, saopštio da podržava predložene zaključke u Informaciji, te predložio da se Općini dostavi nacrt revizije kapitala „kako bi i mi imali prilike da se očitujemo“, naglašavajući da je to posebno bitno kako bi se zaštitila državna imovina, jer je donesena odluka da javna preduzeća mogu prelaziti u dionička društva, kroz izmjene u Zakonu o komunalnim djelatnostima.
– vijećnik Adem Huskić je podsjetio da se radi o 87% kapitala Općine, naglasio da je ovo preduzeće u proteklog godini poslovalo pozitivno, te predložio da se Informacija primi k znanju i prihvate navedeni zaključci (5), da komunalno Preduzeće stvara uvjete da ubuduće preuzima preostale vodovodne sisteme.
– vijećnik Sejid Brka je kazao da je iz Informacije vidljivo da je ovo Preduzeće imalo u prošlosti dosta problema što će se vidi iz revizorskog izvještaja, ukratko pojasnio kako je vidljivo u finansijskom izvještaju da je porezna dobit 5.700,00 KM, ali da to nije proizvod dobiti nego proizvod otpisa potraživanja, da je vidljivo da su prihodi rasli 7,72% a rashodi 3,77%, da je naplata potraživanja u prošloj godini bila 96,95% pa se može reći da je to više nogo odlično imajući u vidu raniji period koji je prouzrokovao pomenuti otpis „tako da ova Informacija ne smije nas previše hrabriti, moramo dati podršku menadžmentu da nastavi ovakvim tempom i da iduće godine imamo još bolje rezultate“ te da ovaj Izvještaj treba podržati.
– gosp. Izudin Alić direktor JP „RAD“ je u okviru pojašnjenja na postavljena pitanja kazao da ovo Preduzeće ima najbolji i najefikasniji način upravljanja gubicima u vodovodnom sistemu, ne samo u okruženju nego i u BiH, da se ne isplati ulagati u gubitak do 10%, da se radi o preko 50 godina staroj mreži, sa jednom vrlo zahtjevnom trasom Jevadžije – Cerovac na kojoj je prije 5-6 godina rađena jedna dionica, a prije nepune dvije godine 512 m potpuno rekonstruisano i da nema kvarova, tako da će na red doći i ostale dionice koje su pominjane u diskusijama, naglasio kako je u posljednjih 7-8 dana minimalno crpljenje vodoizvorišta Jelah 3.200 m3 (3.300.000 litara) što je ogromna količina i da pumpe rade non-stop, tako da se vrlo brzo može doći na nivo koji je bio krajem ljeta prošle godine pa je upućen apel građanima i korisnicima za štednju vode, da u pogledu održavanja multietničkog groblja ovo Preduzeće nema dovoljno kapaciteta ali da mu je nedavno vijećnik Zeničanin sugerisao da u tom pogledu ne mora da bude baš sva propisana infrastruktura, da je revizija kapitala izvršena u skladu sa važećim propisima, da je poslovanje kao d.o.o. sasvim različito u odnosu na d.d., te naglasio da su na snazi redukcije vode od 21,00 do 05,00 sati i još jednom apelovao za štednju vode.
– vijećnik Ismet Zeničanin Kići se zahvalio direktoru na pojašnjenjima, ponovo naglašavajući kako je ogromna šteta u ovako sušnom periodu imati gubitak vode cca 10 l/min i da mu nije jasno zašto se taj kvar ne može pronaći i sanirati?
– predsjedavajući Vijeća je dao na glasanje Izvještaj o poslovanju ovog Preduzeća, a Općinski načelnik je pojasnio da prema novim izmjenama Zakona o preduzećima izvještaje o poslovanju preduzeća usvajaju skupštine preduzeća a ne općinska vijeća.
Nakon toga Općinsko vijeće Tešanj je jednoglasno donijelo slijedeći
ZAKLJUČAK
Prihvata se Informacija o poslovanju JP „RAD“ d.d. Tešanj u 2011. godini, kao i zaključci koji su njoj navedeni.
Ad. 2
Gosp. Suad Huskić, pomoćnik Načelnika, je u svojstvu predlagača dao kratko uvodno obrazloženje, nakon čega je otvorena rasprava:
– vijećnik Nedim Ahmetagić je, između ostalog, da kod Centra za socijalni rad vrijednost
imovine nije adekvatno iskazana pa predlaže da Općina obrazuje jednu komisiju koja bi utvrdila realnu procjenu vrijednost imovine te JU, da je kod Apoteke „Tefarm“ vidljivo da je poslovala pozitivno i da ima perspektivu da može opstati ali da mu nije jasno jesu li ukalkulisali sve obaveze prema uposlenicima, te u dijelu Ocjene i mjere UO-a zamolio da se precizno navede šta tačno treba da podrži Općina kao osnivač i da li to zahtijeva dodatno zahvatanje iz budžeta Općine, da je vidljivo kako je Opća bolnica uložila znatne napore na unaprjeđenju zdravstvene zaštite i da je sve pohvalno, izuzev što finansijski pokazatelji govore da je gubitak ostvaren od 391.789,54 KM i da to ne bi bilo strašno da on nije gotovo jednak amortizaciji, tako da je ova JU na granici da bude ugrožena i da ne može vršiti pružanje usluga ili isplatu plata, pa je potrebno u narednom periodu više pažnje okrenuti na ekonomiju i možda da se u tom pogledu obrati Općini, jer je Bolnica od velikog značaja za sve građane naše općine, kao i njen opstanak na našem području, u vezi čega se već duži period vode aktivnosti na zadržavanju osnivačkih prava, upitao da li su ukalkulisane sve obaveze prema uposlenicima (obaveze po službama), naglašavajući da će podržati ovu Informaciju uz izrečene preporuke.
– vijećnik Sejid Brka je kazao da se ovom Informacijom sve vraća opet negdje unazad, jer ima Zaključak Vijeća da javne ustanove dostave izvještaj o radu, da bude tematska sjednica po tom pitanju, ali se sve vratilo na ono prvobitno, da je Vijeće dobilo Informaciju i se da ne može ni diskutovati jer nema dovoljno vremena, da mora iskazati nezadovoljstvo jer je Klub vijećnika BPS-a tražio da se dostavi izvještaj o radu i da bude tematska sjednica kako bi se moglo svakoj javnoj ustanovi može kazati gdje treba da povede računa, da Vijeće treba da se zainteresuje i da vidi šta rade ljudi u tim ustanovama, odnosno oni najodgovorniji, da se iz ove Informacije vidi da je dosta javnih ustanova poslovalo pozitivno do hiljadu maraka, za što se može kazati da je donja granica nula i da se to samo odložilo da zadrži taj nivo i da ostanu živi, kao što je kod Opće biblioteke, da su JU od jako velikog interesa, značaja, ali da konstantno svojim mogućnostima i posluju, da je kod pojedinih ustanova u ranijem periodu bilo pa i prijedloga za gašenje, da kolega vijećnik iz SDP-a reče da su se oni borili da se ne ugasi ta ustanova, pa ga podsjeća da su u momentu donošenja odluke o gašenju Apoteke oni napustili sjednicu Vijeća i da se tim putem moglo izgubiti u početku i da to mora javnost znati jer se javnosti govore neistine, da je kod Apoteke vidljivo je da je 388 maraka neto dobitali da je to trgovina: “i da ovo nije žalosno bilo bi smiješno, ali to nam se godinama radi. Vrlo indikativni podaci i vrlo čudni podaci. Prihod u načelu pada ali rabat od dobavljača raste, što moramo naglasiti ovdje i čitavo vrijeme problem je isto to samo (…). Rabat je taj koji ostvaruje rezultat Apoteke zato što se roba kupuje a naknadno se vrše dodavanja i onda se svjesno može time manipulisati, i može se slobodno kazati da ima tih manipulacija, da ima određenih saznanja i zato smo tražili i dva puta smo ovdje zaključili da uprava izvrši smjenu menadžmenta jer je menadžment taj koji mora povesti računa, odnosno mora odgovarat. Međutim, još uvijek se taj menadžment drži, ne znam zašto, ja nemam (podataka). Pokušavao sam na razne načine da dođem do toga, međutim, još uvijek imamo to što imamo. Bili smo dobili čovjeka na čelo uprave koji je bio počeo određene stvari da radi, međutim, on je morao napustiti, pod izgovorom da je našao posao u Sarajevu. Međutim, on je morao, imao je pritisak jako veliki i ja to znam. Ali eto, on je otišao, sad smo trenutno bez uprave, imamo i vršioca dužnosti. Dovedeni smo u situaciju da će nam vjerovatno i konkurs pasti jer Zakon o zdravstvenoj zaštiti predviđa u roku od 60 dana da se izvrši izbor, mada su to na Kolegiju, gdje sam to postavio pitanje, ubijedili i Načelnik i gospodin sekretar da to nije tako, pa evo vidjet ćemo znači. Znači, nama nisu dostavljeni (…) zaključcima izvještaji, jer smo trebali dobiti po segmentima znači, pogotovo kad je Apoteka u pitanju, tad ćemo dobiti rezultati možda i bolji, da znamo koji je to depo u pitanju koji treba gasiti, koji treba da ostane. Međutim, nejasno nam je, mi nemamo po (…) imamo (…) 388 maraka (…). Moram naglasiti da sam neki dan imao radnicu koja je četiri godine radila u Apoteci, gospodo draga, kaže da nije bila dana prijavljena. To su poražavajući podaci da se to nama dešava u našim javnim ustanovama. Imamo saznanje da je menadžment i dvije radnice, da su osnovale apoteku u Ukusu dole u onom poslovnom centru, iako to nije na njihovo ime, ali po saznanju trenutno ne, one stoje iza toga. Tako da o ovom izvještaju ja dalje uistinu dugo ne bih, nego moliću novu upravu da postupi po prijedlogu ovog Vijeća. U protivnom znači znamo ko će biti odgovoran, odgovoran je znači nosilac izvršne vlasti”, da su kod mnogih javnih ustanova isto takvi rezultati, da kada je u pitanju Bolnica ima opravdanih i neopravdanih razloga, da su primanja smanjena i da treba sve snage usmjeriti na rješavanje gubitka i opstanak Bolnice, da je kod Doma zdravlja došlo do gubitka zbog isplate regresa u sklopu provođenja kolektivnog ugovora, da stomatologija za odrasle ne ostvaruje svoju ulogu (vađenje i popravke zubi a izrada proteza po privatnim kućama), da o svemu ovome skreće pažnju Načelniku i menadžmentu, te da su zaključci u Informaciji prihvatljivi, izuzev Apoteke.
Nakon toga uslijedilo je nekoliko replika (vijećnici Zeničanin Ahmetagić, i Brka).
– vijećnik Munevera Alić je naglasila kako je i ona ranije tražila da to bude tematska sjednica, ukazala na visoke naknade članovima UO-a i da najslabiji imaju najveće naknade, čestitala direktoru Opće bolnice na uloženom trudu i uspjehu, ukazala da su plate mizerne u donosu na druge firme koje imaju radno vrijeme od 07,00 do 15,00 sati i zatražila da se u tom pogledu pokušaju napraviti određene korekcije, te predložila da se sadašnjem direktoru Centra za socijalni rad povjeri i naredni mandat i da se ta JU preseli u svoje ranije prostorije (Obdanište), te na kraju pozvala sve da se maksimalno založe na zadržavanju osnivačkih prava nad Bolnicom i da se više pomogne Centru za socijalni rad.
– Općinski načelnik je kazao da su mu pomalo neodgovorne današnje diskusije vijećnika SDP-a i BPS-a jer 2008. godine Vijeće nije usvojilo ovakvu Informaciju, da je 2009. godine nije ni razmatralo i da je tek na kraju 2010. godine to urađeno i izvršnoj vlasti tek tada date smjernice za dalji rad, da nije fer optuživati Načelnika jer je tada predlagao ono što je najbolje za Općinu, naglasio da JU nemaju zadatak da ostvaruju profit kao JP, pogotovo jer je predsjednik UO Apoteke bio član BPS-a, da je on kao Načelnik imao vrlo fer i otvoren razgovor u trajanju od dva sata u Kabinetu sa gosp. Hadžiselimovićem i g-đom Binakaj, pa zbog toga predlaže zaključak da gosp. Venan Hadžiselimović dostavi pismenu izjavu da li je imao pritisaka tokom obavljanja dužnosti predsjednika UO-a Apoteke.
– vijećnik Ismet Zeničanin Kići je replicirao kazavši da je kritikovao menadžment i da mu je Općinski načelnik replicirao, mada to nije u skladu s Poslovnikom o radu Vijeća.
– vijećnik Sejid Brka je replicirao kazavši da u njegovoj prethodnoj diskusiji nema ničega ličnog i da je cilj bio da JU rade što bolje, da Venan može slobodno reći naglašavajući da je čuo kako ga je menadžerica omalovažavala (da nije računovođa, da ne zna raditi itd.), da postoji skriveni gubitak i da ga je on danas razotkrio u korist građana a ne političke stranke ili pojedinaca, jer mora postojati jaka kontrola JU kako bi one bolje radile.
– vijećnik Nedim Ahmetagić je replicirao kazavši da su glavni razlog zbog čega je SDP bio protiv gašenja Apoteke 18 uposlenika s porodicama, te naglasio da je pomenuti zaključak Vijeća nanio štetu ovoj Ustanovi.
– vijećnik Rasim Omerbašić je ukazao da se ponovo ulazi u ambijent od prije dvije godine vjerovatno u okolnostima pred Izbore, da se generalno može konstatovati da ustanove dobro rade, ali da se pokušavaju ostvariti politički poeni, te da po njegovom mišljenju ima i previše privatnih apoteka.
– vijećnik Nedim Ahmetagić je naglasio kako je najveći razlog njihovog protivljenja gašenju Apoteke nepoznavanje odredbi Zakona o privatizaciji (gašenju) JU iz 2011. godine, tj. njihovom prevođenju iz JU u JP.
– vijećnik Rasim Omerbašić je replicirao kazavši da bi svi u ovoj sali trebali raditi svoje poslove u okviru svoje nadležnosti i da je Općinski načelnik nadležan da prati zakonitost u ovoj oblasti.
– vijećnik Ismet Zeničanin Kići je replicirao kazavši da je nekada ranije vijećnik Omerbašić rekao „dok smo mi na vlasti radit ćemo kako mi hoćemo, a kad dođete vi na vlast radite kako vi hoćete“ i zatražio da se ne drži predavanje, a vijećnik Rasim Omerbašić je (kasnije) odgovorio da to nikada nije rekao.
– gosp. Enes Hundur direktor Doma zdravlja Tešanj je podsjetio da je u nazivu ove JU brisana poliklinika, potvrdio da je navedeni gubitak od 62.635,00 KM nastao zbog toga što je ova Ustanova bila primorana da isplati regres uposlenicima u skladu sa kolektivnim ugovorom, da je opterećenju poslovanja doprinijelo i povećanje amortizacije opreme, da je znatno povećana potrošnja lijekova sa esencijalne liste zbog proširenja liste lijekova tako da pacijenti nisu uskraćeni, da u stomatologiji radi jedan izvršilac i da još nikada nije dobio pismenu primjedbu pacijenata da im je nešto rađeno „kod kuće“, te da je nastalo alarmantno stanje u zdravstvenom Zavodu ZDK nastalo zbog nerealnog prikaza stanja u prošloj godini (prikazana dobit a u stvari se radi o gubitku cca 10 miliona KM) tako da se još ne zna kako će se to odraziti na poslovanje ove JU, a zatim pozvao sve roditelje koji sumnjaju da su im djeca narkomani da mu se lično ili nadležnom tehničaru obrate u vezi testiranja djeteta, koje je vrlo jednostavno i brzo, jer im je diskrecija potpuno zagarantovana jer će se takvi ovisnici službeno evidentirati kako NN lica.
– gosp. Rifat Sejdinović, direktor Opće bolnice Tešanj se zahvalio na izrečenim pohvalama, naglasio da su tužbe u iznosu od 1.600.000,00 KM nakon upornog rada sa uposlenicima svedene na iznos od cca 100 hiljada KM (samo 6 uposlenika) što takođe smatraju velikim uspjehom, da su sve obaveze izmirene, da je nastali gubitak bio očekivan (kao i ostale bolnice u FBiH), da su prošle godine primljeni mladi doktori, jer se u cilju daljeg razvoja ove Ustanove mora ulagati u kadar, opremu i amortizaciju, te na kraju pozvao sve vijećnike da u naredni ponedjeljak prisustvuju okruglom stolu vezano za preuzimanje osnivačkih prava nad ovom Ustanovom (kovertirani pozivi uručeni vijećnicima prije početka sjednice).
Nakon rasprave pristupilo se izjašnjavanju vijećnika o predloženim zaključcima:
-
Upravni odbori javnih ustanova kojima je općina Tešanj osnivač nastaviti će s godišnjim definiranjem ciljeva rada, poboljšavajući preciznost i mjerljivost ciljeva, prema SMART metodologiji (ciljevi trebaju biti specifični, mjerljivi, ambiciozni, realni i vremenski određeni), kako bi njihovo postizanje bilo objektivno provjerljivo). – prijedlog usvojen jednoglasno.
-
Obavezuju se upravni odbori javnih ustanova Opća biblioteka, Centar za socijalni rad, Apoteka “Tefarm”, Centar za kulturu i obrazovanje, Sportsko-rekreacioni centar i Muzej Tešanj, da nastave ulagati napore na zadržavanju pozitivnih finansijskih rezultata. – prijedlog usvojen jednoglasno.
-
Obavezuju se Upravni odbor i menadžment JU Apoteka Tešanj da u narednom vremenu zadrže postignuti nivo ušteda i pravac organizacije poslovanja.
– prijedlog usvojen sa 22 glasa „ZA“ i 2 glasa „uzdržan“.
-
Obavezuju se Upravni odbor i menadžment JU Opća bolnica Tešanj na izradu i usvajanje trogodišnjeg plana stabilizacije finansijskog poslovanja.
– prijedlog usvojen jednoglasno.
-
Obavezuju se Upravni odbor i menadžment JU Dom zdravlja na izradu i usvajanje plana stabilizacije finansijskog poslovanja tokom 2012. godine.
– prijedlog usvojen jednoglasno.
-
Javne ustanove se obavezuju na viši stepen transparentnosti rada, putem informisanja javnosti o svojim aktivnostima, te na potpunije sagledavanje misije ustanove i potpuniju usmjerenost na obezbjeđenje zadovoljstva korisnika usluga, uključujući oglašavanje javnih kriterija za prijem uposlenih.
– prijedlog usvojen jednoglasno.
Općinsko vijeće Tešanj je sa 21 glas „ZA“ i 1 glas „uzdržan“ donijelo slijedeći
ZAKLJUČAK
Prihvata se Informacija o poslovanju javnih ustanova u 2011. godini, čiji sastavni dio predstavljaju prethodno usvojeni zaključci.
Pauza u radu Vijeća trajala je od 15,44 do 16,00 sati na prijedlog predsjedavajućeg Vijeća.
Ad. 3
Gosp. Nadir Medarić, pomoćnik Načelnika, je ukratko putem video-prezentacije pojasnio da se radi o novom prijedlogu koji nije bio na javnoj raspravi, nakon čega je otvorena rasprava:
– vijećnik Ismet Zeničanin Kići je podsjetio da je javna rasprava bila 2010. i 2011. godine i da se sada, kada je vrlo blizu bilo konačno rješenje i dogovor, sve ponovo vraća na početak, da će oni (SDP) podržati da ovaj nacrt ide u javnu raspravu i da ona traje 30 a ne 60 dana, naglasivši kako mu je žao što se ovo stalno vrti u krug i što se puno vremena potrošilo samo zato što neko nije imao sluha „a zna se ko“.
– Općinski načelnik je saopštio da nije problem javnu raspravu smanjiti na 30 dana, naglašavajući da se radi o teškom problemu, jer je krajnji cilj da se postigne potpuni konsenzus po ovom pitanju, kako bi se izbjegle poteškoće oko realizacije ovog projekta.
Nakon rasprave Općinsko vijeće Tešanj je jednoglasno donijelo slijedeći
ZAKLJUČAK
Usvaja se Odluka o usvajanju nacrta Urbanističkog rješenja mikrolokacije Centra Jelaha sa redefiniranjem elemenata dijela Regulacionog plana „Centar“ Jelah (varijanta II) i upućivanju iste na javnu raspravu u trajanju od 30 dana.
Ad. 4
Gosp. Suad Huskić, pomoćnik Načelnika, je ukratko pojasnio prijedlog Odluke, nakon čega je otvorena rasprava:
– vijećnik Munevera Alić je zatražila pojašnjenje da li je Mjesni ured u Šijama smješten u u okviru sale za kulturno-zabavni rad ili u prostorijama na spratu Doma kulture?
– gosp. Suad Huskić joj je odgovorio da se radi o 1,5 kancelariji u prizemlju Doma do pomenute sale, s posebnim ulazom.
– vijećnik Kasim Huskić je saopštio da ova Odluka poboljšava rad sa građanima tih i susjednih MZ i da je Klub vijećnika SDA podržava.
Nakon toga Općinsko vijeće Tešanj je jednoglasno donijelo slijedeći
ZAKLJUČAK
Usvaja se Odluka o osnivanju Mjesnih ureda Općine Tešanj u Kaloševiću i Šijama.
Ad. 5
Vijećnik Vedran Kaser je naglasio da su na prethodnoj sjednici Vijeća bile primjedbe na slično imenovanje i da je tada odbijen amandman SBiH uz obrazloženje da nije navedena struka, a da danas ima ime bez struke prema postojećim kriterijima, i da ga zbog toga interesuje da li su u potpunosti ispoštovani kriteriji za ovo imenovanje (ekonomista i pravnik)?
Gosp. Suad Huskić mu je odgovorio da je i ovo imenovanje u ovoj JZU obavljeno u skladu s propisanom procedurom kao i prethodna, naveo propise koji regulišu ovu oblast i naglasio da nije bilo potrebe da se dostavljaju imena ostalih kandidata jer se bira samo jedan (prvi sa liste koju je sačinila Komisija).
Nakon toga Općinsko vijeće Tešanj je sa 16 glasova „ZA“, 1 glas „protiv“ i 5 glasova „uzdržan“ donijelo slijedeći
ZAKLJUČAK
Usvaja se Rješenje o konačnom imenovanju predsjednika Upravnog odbora JZU Apoteka i centar za medicinsko snabdijevanje “Tefarm” Tešanj.
Ad. 6
U raspravi po ovoj tački dnevnog reda učestvovali su:
– vijećnik Nedim Ahmetagić je pročitao dio iz Informacije i predložio da Općina posveti punu pažnju problemu gašenja samostalnih radnji jer to direktno utiče na budžet Općine i da se po potrebi uključi i Komisija za budžet, a vezano za zdravstvenu zaštitu nezaposlenih lica naglasio je da mnoga lica izgube to pravo navodeći nekoliko primjera (otpuštena lica kojima poslodavac ne uplaćuje obaveze pa imaju nepovezan radni staž, da po kantonalnom propisu trudnice stiču pravo na zdravstvenu zaštitu tek nakon poroda itd.), pa je potrebno da se to što prije mijenja i da se vidi ko usvaja takve zakone, uz pohvale Centru za socijalni rad na susretljivosti i pomoći u konkretnim slučajevima.
– vijećnik Munevera Alić je predložila direktoru Biroa za zapošljavanje da putem dva kantonalna zastupnika SBiH podnese amandman za izmjenu postojeće odredbe u kantonalnom Zakonu kojim bi se poslodavci obavezali da Birou za zapošljavanje prijave prijem novih radnika, čime bi se smanjile zloupotrebe prilikom zapošljavanja, čestitala mu na uspjehu na zapošljavanju pripravnika i pripadnika romske populacije, kao i druge programe, te naglasila kako će uvijek podržati sve ljude koji dobro rade bez obzira što nisu iz njene Stranke.
– vijećnik Vedran Kaser je saopštio da ova Informacija nije sasvim ugodna jer ima puno nezaposlenih ali da je takva kakva jeste, da se u njoj može vidjeti mali pad nezaposlenosti prošle godine u odnosu na pretprošlu godinu, što je pohvalno i da takav trend treba nastaviti i u ovoj godini, da ima puno statističkih podataka i da je dobro da Vijeće ima ovakvu Informaciju i da o njoj može kvalitetno raspravljati, te da će je Klub vijećnika SDP podržati, uz podsjećanje da je nedavno na medijima rečeno da u Tešnju nema nezaposlenih a da to ova Informacija demantuje jer ih ima blizu 7.000.
– vijećnik Sejid Brka se složio da je Informacija takva kakva jeste i kada se uporede podaci o broju nezaposlenih lica na kraju 2011. godine sa 2007. godinom može se vidjeti da je došlo do upošljavanja većeg broja radnika, ali kada se uporede međusobno zadnje dvije godine može se vidjeti da je došlo do upošljavanja samo 15 novih radnika, što znači da mnogi odjavljuju djelatnost pogotovo male firme i da je tome najviše doprinijela uvedena fiskalizacija, tako da se vrlo brzo mora nešto mijenjati u tom pogledu, podsjećajući na njegov prijedlog od prošle godine da Vijeće na nivou naše općine pokuša pomoći i da se skine određen broj ljudi sa evidencije jer imaju zaposlenje, da je predlagao i da opet predlaže (preporuka) da MZ budu koordinatori i da daju podršku Birou i da prijavljuju sve ljude koji su zaposleni, te da na nivou FBiH još niko nije inicirao donošenje zakona koji će obezbjediti kontrolu i sankcionisati sva ona lica koji obavljaju određene djelatnosti a nemaju registrovanu firmu (nelojalna konkurencija) jer su u tom pogledu inspektori nemoćni (nema adrese).
– Općinski načelnik je, između ostalog, kazao da ovu Informaciju ne treba gledati u takvom kontekstu i da uvijek može bolje, čemu svi nivoi vlasti mogu dati veliki doprinos, naglasio da natalitet u BiH stalno pada, da u Tešnju ima blizu 13.000 zaposlenih (prema poreznim prijavama sa 31.12.2011. godine), da je omjer uposlenih i neuposlenih, kao i odnos proizvodnih i neproizvodnih radnika, najbolji u općini Tešanj, iako stanje nije sjajno, te zamolio vijećnika Brka Sejida da odustane od svog prijedloga i da ne dovodi u nezgodnu situaciju ljude u MZ.
– vijećnik Nedim Ahmetagić je saopštio da je Načelnik u pravu jer prijedlog vijećnika Brka Sejida nije u skladu sa Zakonom.
Nakon toga Općinsko vijeće Tešanj jednoglasno je donijelo slijedeći
ZAKLJUČAK
Prima se na znanje Informacija o radu Biroa za zapošljavanje Tešanj za 2011. godinu.
Ad. 7
Vijećnik Sead Mehičić je kazao da je Informacija dobra i sažeta, naglasio da se svi neriješeni problemi u društvu prenose na sudove, te predložio zaključak: Općinsko vijeće Tešanj sugeriše Općinskom sudu Tešanj da predmeti vezani za rješavanje imovinsko-pravnih odnosa, a dolaze od Općinskog pravobranioca, budu riješeni u Zakonom predviđenom roku, navodeći za primjer tri slučaja u okviru Poslovne zone „Glinište“, čime su zaustavljene naredne aktivnosti na toj lokaciji.
Općinski načelnik je pojasnio kako je rok za rješavanje pomenutih slučajeva (imovinsko-pravni spor) na lokaciji „Glinište“ bio 30 dana, ali da je već prošlo šest mjeseci i da nema povratne informacije zbog čega predmeti nisu riješeni u zakonskom roku i kada će biti riješeni, pa je zbog toga zamolio da se ovakvi predmeti upućeni od Općinskog pravobranioca što prije riješe i rješavaju u zakonskom roku, jer je zaustavljen cijeli projekat koji je od velikog značaja za lokalnu zajednicu.
Nakon toga Općinsko vijeće Tešanj je sa 20 glasova „ZA“, 1 glas „protiv“ i 1 glas „uzdržan“ donijelo slijedeći
ZAKLJUČAK
Općinsko vijeće Tešanj sugeriše Općinskom sudu Tešanj da predmeti vezani za rješavanje imovinsko-pravnih odnosa, koji dolaze od Općinskog pravobranioca, budu riješeni u Zakonom predviđenom roku.
Općinsko vijeće Tešanj je jednoglasno donijelo slijedeći
ZAKLJUČAK
Prima se na znanje Informacija o radu Općinskog suda Tešanj za 2011. godinu.
Ad. 8
U raspravi po ovoj tački dnevnog reda učestvovali su:
– vijećnik Mirza Unkić je u ime Kluba vijećnika SDP-a zatražio da se izjašnjavanje Vijeća po ovoj tački dnevnog reda odloži za narednu sjednicu jer nema stava MZ Kalošević, te da se predlagač obrati pismeno toj MZ i o pribavljenom stavu MZ obavijesti Vijeće.
– gosp. Nadir Medarić, pomoćnik Načelnika, je u ime predlagača ukratko pojasnio da se ova Odluka sastoji od dva dijela, da je prvi dio odobravanje obeštećenja za proširenje parcele za potrebe Doma kulture u MZ Kalošević što je stav i ove MZ i Pravobranilaštva i drugi dio Odluke koji se odnosi na raspisivanje javnog konkursa za dodjelu zemljišta za koje su izrazila interes određena pravna lica, tako da ne vidi šta je sporno jer kod ovakve Odluke moguće imati stav MZ ali da on nije potreban.
– vijećnik Rasim Omerbašić je ukazao da je ta MZ upravo i podnijela zahtjev za proširenje parcele Doma, tako da nema potrebe ponovo tražiti njen stav.
– vijećnik Mirza Unkić je saopštio da je potrebno pribaviti pisani dokumenat o stavu MZ po tom pitanju, tako da i dalje ostaje pri svom prijedlogu zaključka.
Nakon toga izvršeno je izjašnjavanje vijećnika o prijedlogu vijećnika Unkić Mirze u ime Kluba vijećnika SDP-a:
Da se izjašnjavanje Vijeća po ovoj tački dnevnog reda odloži za narednu sjednicu jer nema stava MZ Kalošević, te da se predlagač obrati pismeno toj MZ i o pribavljenom stavu MZ obavijesti Vijeće. – 5 glasova „ZA“ i 17 glasova „uzdržan“ – prijedlog nije usvojen.
Općinsko vijeće Tešanj je sa 18 glasova „ZA“, 2 glasa „protiv“ i 2 glasa „uzdržan“ donijelo slijedeći
ZAKLJUČAK
Usvaja se Odluka o odobravanju prenosa prava na nekretninama na lokalitetu zv. “Ciglansko polje” u naseljenom mjestu Kalošević.
Ad. 9
Bez rasprave Općinsko vijeće Tešanj jednoglasno je donijelo slijedeći
ZAKLJUČAK
Usvaja se Rješenje u skladu sa članom 61. Zakona o građevinskom zemljištu – utvrđivanje prava vlasništva u korist graditelja objekta Nakić (Huseina) Mehmeda iz Kotlanica na lokalitetu Dolac, RP Jugozapad.
Ad. 10
Bez rasprave Općinsko vijeće Tešanj jednoglasno je donijelo slijedeći
ZAKLJUČAK
Usvaja se Zaključak o ne prihvatanju ponude Karahodžić (Adema) Admira iz Lukavca za preuzimanje iz njegovog posjeda neizgrađenog građevinskog zemljišta.
Ad. 11
U raspravi po ovoj tački dnevnog reda učestvovali su:
– vijećnik Munevera Alić je predložila da se novčani iznos u Tarifnom broju 2 u rednom broju 14. Odobrenje za prodaju rabljene robe na pijacama sa dosadašnjih 100,00 KM smanji na 10,00 KM, jer se 70,00 KM traži za proširenje ljetnih bašti ili za izgradnju garaže i sl. pa je nelogično da se za prodaju rabljene robe traži 100,00 KM, s obzirom da se radi o vrlo jeftinoj robi (1-2 KM).
– g-đa Nerminka Handžić, pomoćnik Načelnika, je ukratko pojasnila razloge predlaganja ove Odluke i konstatovala da vijećnica Alić predlaže da se ovom Odlukom mijenjaju i neke druge takse, što nije resor njene Službe, naglašavajući da je prethodno konsultovala ostale kolege vezano za izmjene njihovih taksi, ali da nije bilo prijedloga za njihovu promjenu.
– vijećnik Munevera Alić je ponovo naglasila da ne može shvatiti zbog čega je određen ovako visok iznos za prodaju rabljene robe i zatražila da se Vijeće izjasni o njenom prijedlogu.
– predsjedavajući Vijeća je pojasnio da je za ovakvu izmjenu odluke trebalo pravovremeno uložiti amandman.
– vijećnik Munevera Alić je pojasnila da je ova Odluka danas predložena u dnevni red sjednice i da ona može amandman predložiti na sjednici Vijeća, jer je tako regulisano u Poslovniku o radu Vijeća.
– gosp. Hamzalija Hojkurić, pomoćnik Načelnika, je ukazao kako to nije prijedlog predlagača.
– vijećnik Rasim Omerbašić je potvrdio da se amandman može predložiti na sjednici jer je ova tačka danas predložena u dnevni red.
– vijećnik Munevera Alić je izvršila korekciju svog prijedloga i da smanjenje takse bude na 50,00 KM a ne na 10,00 KM, kako je prvobitno predložila.
– g-đa Nerminka Handžić je dala stručnu formulaciju navedene izmjene: da se postojeći Član 3. u Odluci upiše kao novi Član 4. a da Član 3. glasi: Ovom Odlukom mijenja se Tarifni broj 2 u rednom broju 14. Odobrenje za prodaju rabljene robe na pijacama tako što se iznos od 100,00 KM zamjenjuje iznosom od 50,00 KM.
– vijećnik Rifet Begović Mrki je ukazao na potrebu preciziranja termina rabljena roba, jer se pod rabljenu robu, osim odjeće i obuće, mogu svrstati razni alati, oprema, aparati,auta i sl.
– gosp. Hamzalija Hojkurić je pojasnio da se radi o odobrenju za vršenje trgovačke djelatnosti.
Nakon rasprave Općinsko vijeće Tešanj je na prijedlog vijećnika Munevere Alić sa 11 glasova „ZA“, 1 glas „protiv“ i 8 glasova „uzdržan“ donijelo slijedeći
ZAKLJUČAK
Da se postojeći Član 3. u Odluci upiše kao novi Član 4. a da novi Član 3. glasi: Ovom Odlukom mijenja se Tarifni broj 2 u rednom broju 14. Odobrenje za prodaju rabljene robe na pijacama, tako što se iznos od 100,00 KM zamjenjuje iznosom od 50,00 KM.
Općinsko vijeće Tešanj je sa 11 glasova „ZA“ i 8 glasova „uzdržan“ donijelo slijedeći
ZAKLJUČAK
Usvaja se Odluka o izmjenama i dopunama Odluke o administrativnim taksama, uz usvojeni prethodni zaključak.
Ad. 12
U raspravi po ovoj tački dnevnog reda učestvovali su:
– vijećnik Munevera Alić je naglasila da je njen prijedlog zaključka na prethodnoj sjednici Vijeća, kada se raspravljalo o zadržavanju osnivačkih prava nad JZU Opća bolnica, bio upravo ovakav kakav se sada predlaže, ali da tada nije prihvaćen, te pohvalila organizatore predstojećeg okruglog stola na ovu temu i pozvala sve subjekte i građane da se uključe u aktivnosti na osiguranju opstanka Opće bolnice na području naše općine.
– vijećnik Vedran Kaser je saopštio kako nije siguran da je ova predložena Odluka u skladu sa Zakonom i da je mišljenja kako ovo nije pravi put za rješavanje ovog pitanja, a da pri tome ne prejudicira šta je bolje za građane vezano za Bolnicu, te da će i u slučaju usvajanja ove Odluke i dalje ostati problem njenog provođenja, ukazao da je pravi put podnošenje prijedloga za izmjenu postojećeg Zakona, a ne na ovakav način da se nameće jer Vijeće ne može ništa višim organima nametnuti i da će biti poništeno putem Suda, ako do toga dođe, tako da Klub vijećnika SDP-a danas ne može podržati Odluku u ovom obliku i predlaže da se predlože izmjene postojećeg Zakona ili da se Vijeće po ovom pitanju izjasni nakon održavanja najavljenog okruglog stola.
– vijećnik Rasim Omerbašić je naglasio kako je pitanje Opće bolnice vrlo važno i da bi se u njegovo rješavanje trebali uključiti svi građani, te podsjetio da je i prije bilo zakonskih odredbi koje su nakon određenih aktivnosti Općine ipak rješavane u interesu građana ove općine (2002. godine ukidanje Carine, ukidanje Suda itd.), podsjetio da je Općina i prije bila osnivač što se mora uvažiti kao i njeno mišljenje, da se pokušalo sa izmjenama Zakona ali da to Federalno ministarstvo nije prihvatilo, te da Klub vijećnika SDA prošli puta nije podržao ovakav prijedlog jer nije bilo konačnog izjašnjenja Kantonalnog ministarstva, koje je sada pribavljeno, te na kraju naglasio da je interes velikog dijela građana ove općine da u pogledu Bolnice ostane sadašnje stanje iz više razloga, što ne znači da je ono idealno ili da se neće mijenjati nekada u budućnosti.
– vijećnik Velid Joldić je saopštio kako je krajnje vrijeme za donošenje ovakve Odluke i zadržavanje postojećeg stanja, tako da ne može shvatiti izlaganje vijećnika Kasera ako se ima u vidu značaj i uloga Bolnice za ovaj prostor i sve dosadašnje aktivnosti koje je Općina do sada vršila po ovom pitanju.
– vijećnik Vedran Kaser mu je replicirao kazavši „vi ste donijeli ovakav Zakon a sada ste protiv“, te pojasnio da je ukazao na pravu proceduru bez prejudiciranja konačnog rješenja.
– vijećnik Sejid Brka je konstatovao da se radi o teškoj odluci, da je Bolnica „naše vlasništvo“ cijelo vrijeme i da tako treba i ostati, a da je pomenuti Zakon donesen 2010. godine tako da niko ne može podnijeti prijedlog za njegove izmjene i dopune, da se ova Odluka danas mora donijeti i da mu je neshvatljivo da se neka MZ pita za komad zemlje a da se po ovom pitanju ne uvažava stav jedne Općine i njenih građana.
– vijećnik Nedim Ahmetagić je naglasio da je ovaj Zakon usvojen 2011. godine kada je premijer bio gosp. Mujezinović iz SDA i kada je bila druga parlamentarna većina (SDA i SBiH), tako da se i dalje mora raditi na izmjeni tog Zakona, te da mu nije jasno zašto se odmah nije reagovala nego se ovoliko čekalo, tako da mu se čini kako je ovo „bacanje prašine u oči građanima“ i predizborni trik jer nastupa period godišnjih odmora pa se ništa konkretno po ovome ne može uraditi.
– vijećnik Munevera Alić je replicirala kazavši da ne idu svi na godišnji odmor i da organi i institucije i tada funkcionišu, te naglasila da se ni pod koju cijenu neće dozvoliti promjena osnivačkih prava nad JZU Opća bolnica Tešanj.
– vijećnik Vedran Kaser je ponovio kako SDP nije protiv toga da osnivačka prava nad Bolnicom ostanu u Tešnju, ali da ne može podržati ovakav način rješavanja tog pitanja.
– Općinski načelnik je zamolio da lokalni politički stav bude jedinstven radi interesa građana jer više nije bitno ko je usvojio a ko nije ovaj Zakon, naglašavajući da kantonalno vlast može ali da ne mora preuzeti osnivačka prava na osnovu toga Zakona, sugerisao da se po ovom pitanju ne poziva na zakonitost jer je ovo jedan od načina borbe za zadržavanje osnivačkih prava i da u protivnom možda predstoji i tužba i traženje obeštećenja od 15-20 miliona KM ali da ne vjeruje da će do toga doći, tako da „mi moramo poslati jasnu poruku da se Tešanj ne slaže zato što transformacija u oblasti zdravstva u BiH nije završena“, da nikoga ne osuđuje ni personalno ni politički, da je građanima kantonalna Bolnica daleko, da na drugoj strani ima regionalna Bolnica u Doboju „koja je pala“, tako da „nama“ ostaje ova Bolnica koja ima podršku privrede i potrebu da se podigne na veći nivo i možda postane regionalni centar u zavisnosti od „našeg“ lokalnog uticaja pa se u vezi toga moraju iskoristiti sva raspoloživa sredstva, te da će ako treba on biti na čelu tešnjaka i protestovati protiv prenosa osnivačkih prava na Kanton, jer procesi u BiH nisu zaokruženi i kada budu onda to neće biti sporno, kao što ni sada nadležnost Kantona nije sporna ali da ovo nije momenat za to.
– vijećnik Rifet Begović Mrki je predložio da se izvrši izjašnjavanje vijećnika o ovoj Odluci i da svaki pojedinac preuzme odgovornost.
Općinsko vijeće Tešanj je sa 17 glasova „ZA“ i 3 glasa „uzdržan“ donijelo slijedeći
ZAKLJUČAK
Usvaja se Odluka o preuzimanju i zadržavanju osnivačkih prava nad JZU Opća bolnica
Tešanj.
Ad. 13
U raspravi po ovoj tački dnevnog reda učestvovali su:
– vijećnik Ismet Zeničanin Kići je pohvalio ovaj prijedlog riječima „lijepo je ovo čuti“, naglasio da je i 2007. godine MZ Jelah ovo podržala, da mu nije baš najasnije o kojoj se parceli radi i što nije navedeno „kada će“, te da mu je žao što u ovom trenutku nema bivšeg načelnika gosp. Huskića jer mu je i 2007. godine predlagao da se zemljište da besplatno samo da se izgradi fabrika i da mu je drago što se to današnjim prijedlogom ostvaruje.
– vijećnik Sejid Brka je predložio da u tački 2. stav 1. Zaključka cijena 1m2 bude nula, tj. da se zemljište dodijeli bez naknade jer je mišljenja kako je to korisnije nego da ostane cijena od 1 eura.
– Općinski načelnik je pojasnio da ovaj Zaključak ne proizvodi nikakve pravne posljedice, jer će poslije uslijediti uobičajena dosadašnja procedura kao i za sve ostale subjekte, a da je ovo akt kojim se zainteresiranoj firmi daje do znanja da lokalna uprava podupire njihovu investiciju, da firma Mann+Hummel iz Njemačke prebacuje kompletan pogon i da namjerava uzeti pet placeva na toj lokaciji, kao i 2007. godine, s tim da su po jednu od tih parcela ranije kupile firme PAMGLAS (već u radovima) i FAREX (nije ništa izgrađeno voljan vratiti plac Općini), te naglasio da se prema Zakonu zemljište ne može dodijeliti bez naknade i da ostaje predložena cijena.
Nakon toga Općinsko vijeće Tešanj jednoglasno je donijelo slijedeći
ZAKLJUČAK
Usvaja se Zaključak o odobravanju dodjele zemljišta državne svojine za proširenje proizvodnih kapaciteta firmi „MANN+HUMMEL“ d.d. Tešanj u industrijskoj zoni „Ciglana“ Jelah.
Ad. 14
Vijećnik Kasim Huskić je u svojstvu predlagača dao kratko pojašnjenje: da je federalni ministar imenovao timove za reviziju rješenja o uvođenju u prava boračkim kategorijama, da su nakon provedene revizije izvedeni iz prava: 23 korisnika porodične invalidnine, 25 korisnika lične invalidnine i da je za 24 korisnika smanjen procent invalidnosti, s tim da postupak revizije još nije okončan, da prema pribavljenim informacijama i obavljenim razgovorima sa pripadnicima JOB Unija veterana Tešanj ustanovljeno da ni jedan slučaj uvođenja u pravo nije protuzakonit jer je ovaj prostor u ratnom periodu 1992-1995. godina najvećim dijelom bio „u okruženju“ i da nije bilo kasarni (kuća im bila kasarna) a ni dovoljno hrane, pa su borci praktično stalno bili u zoni ratnih dejstava, da se u ZDK revizija provodi samo u tri općine i da se rješenja o izvođenju iz prava dostavljaju odmah a ne po okončanu cjelokupne revizije, te da zbog svega navedenog i okolnosti u kojima su nastale povrede predlaže zaključak da se od Federalnog ministarstva za boračka pitanja da preispita rješenja o izvođenju iz prava boračkih populacija na općini Tešanj, nakon čega je otvorena rasprava:
– vijećnik Rifet Begović Mrki se složio s prijedlogom zaključka i naglasio da se radi o apsurdu „jer su ovdje svi bili vojnici“.
– vijećnik Ismet Zeničanin Kići je pojasnio kako je prije dvije sjednice na Kolegiju usaglašeno da ovo pitanje ne ide na Vijeće nego da se odvija prema Zakonu, i da mu nije jasno šta se ovdje traži jer je revizija u skladu sa Zakonom i upitao šta Vijeće može uraditi protiv toga, naglasio da je svakom korisniku ostavljena mogućnost pokretanja tužbe, da ovdje vrlo teško može reći da li je izvođenje iz prava pravilno ili ne, da lično stoji iza toga da svako ko je nastradao i dao dio tijela ili svoj život mora biti priznato pravo porodicama ili lično po kategorijama, ali da isto tako ima slučajeva stradanja u švercu ili onih koji su se krili, koji se ničim ne mogu porediti sa stradanjem hrabrih boraca na prvoj borbenoj liniji, tako da vjerovatno i to treba biti razvrstano po kategorijama, tako da nema ništa protiv toga da se konačno utvrdi ko je bio a ko nije bio borac itd. jer je apsurdno da dio te populacije umire a da se svake godine povećava broj korisnika.
– vijećnik Kasim Huskić je replicirao kazavši da niko ovdje nije protiv Zakona i da se pokušavaju zaštititi prava tih kategorija, uz pominjanje nelogičnog i nepravednog primjera u kome je pripadnik ofanzivne brigade bio na Komisiji i potom izveden iz prava, naglašavajući da se pomenuta revizija u ZDK vrši samo u manjem broju općina (3 od 12) .
– vijećnik Ismet Zeničanin Kići je upitao šta su to boračka udruženja do sada uradila?
– vijećnik Munevera Alić je kazala kako su svi svjesni da Vijeće nije nadležno, da joj je žao što predlagač uz navedene kategorije nije svrstao i kategoriju invalida, naglasila da joj je jako dobro poznato da je Općinski načelnik gosp. Fuad Šišić do sada srcem mnogo radio na tome i da je uradio što se moglo uraditi, te pomenula nelogičan primjer u kome žena bez noge nije uspjela ostvariti invalidninu a da je nasuprot tome žena pred penziju to uspjela ostvariti.
– vijećnik Sejid Brka je saopštio da se radi o teškoj temi, da nije protiv revizije ali da Zakon ima anomalija, koje postoje i u radu komisija.
– Općinski načelnik je potvrdio kako ne postoje neka lokalna ovlaštenja i naglasio da je odmah na početku provođenja revizije, nakon razmatranja ovog pitanja sa resornom Službom i boračkim udruženjima, ukazano da će komisije raditi pogrešno i imati loš rezultat, hronološi pomenuo aktivnosti koje su uslijedile nakon izvođenja iz prava, te na kraju kazao „neka se čuje i glas Vijeća“ i da se još jednom vidi šta se može uraditi.
– vjećnik Vedran Kaser je naglasio da svakome ko je oštećen treba biti vraćeno pravo i pojasnio da je juče zvao ministra Heleza i urgirao na vraćanju prava za 23 porodice koje su navedene u materijalu, naglašavajući da je ministar bio iznenađen što im još nije izvršena isplata jer je o tome već ranije zvao i obavijestio nekoga iz Službe.
– g-đa Nerminka Handžić je kazala da Služba ima instrukciju i da se čeka FMB-2 obrazac, tako da očekuju od ministra pismenu dozvolu da mogu navedene korisnike vratiti u pravo.
– vijećnik Munevera Alić je zatražila da se u zaključak uvrsti i njen prijedlog o uvrštavanju invalida, ali to nije prihvaćeno.
Nakon toga Općinsko vijeće Tešanj jednoglasno je donijelo slijedeći
ZAKLJUČAK
S obzirom na okolnosti nastajanja povreda i stradanja boraca tražimo od Federalnog ministarstva za boračka pitanja da preispita rješenja o izvođenju iz prava boračkih populacija na općini Tešanj.
Pauza u radu Vijeća trajala je od 18,15 do 18,20 sati na prijedlog predsjedavajućeg Vijeća.
Ad. B
Odgovori na vijećnička pitanja:
Vijećnik Ermelina Ćostović (primanja komisija i predsjedavajućeg Vijeća): zadovoljna dobivenim odgovorom.
Vijećnik Velid Joldić (dalekovod Jelah)- nije dobio odgovor pa mu je predsjedavajući Vijeća pojasnio da se čeka odgovor iz Kantona.
Novih vijećničkih pitanja nije bilo.
Odgovori na vijećničke inicijative:
Vijećnik Nedim Ahmetagić (ograda i pješački pristup Domu zdravlja) – zadovoljan dobivenim odgovorom i smatra da će to biti odrađeno, odustaje od inicijative.
Vijećnik Vedran Kaser (adaptaciju pristupa parkingu preko puta poslovnice BH Telecoma za invalidne osobe – odgovoreno odmah na prošloj sjednici) – pojasnio da je inicijativu predložio zbog toga što još nije poznato kada će biti najavljeno uređenje centra Tešnja, odustaje od inicijative.
Vijećnik Velid Joldić (prosijecanje i trasiranje puta na pravcu Jablanica – Ripna – do Trepča kroz naselja Šaćirovići i Kruške) – zahvaljuje se Službi na odgovoru, konačnim odgovorom nije u potpunosti zadovoljan jer je rečeno ta to zahtijeva veća finansijska sredstva, te pojasnio da se radi o maksimalno 900m trase, da se mogu izostaviti dijelovi pod klizištima, za što je potrebno oko 5.700,00 KM.
Vijećnik Ismet Zeničanin Kići je naveo više pitanja i inicijativa (Kalošević, eksploatacija šljunka, multietničko groblje, udruženje građana itd.) koja su odbijena i upitao šta je s tim, naglasio da su u vezi toga bili i neki zaključci Vijeća, a zatim kazao da je sramota što sve to izvršna vlast blokira.
Novih vijećničkih inicijativa nije bilo.
Nakon toga predsjedavajući Vijeća se svima zahvalio na prisustvovanju današnjoj sjednici i zaključio rad 41. sjednice Općinskog vijeća Tešanj u 18,40 sati.
ZAPISNIČAR:
Zahir Ibrahimkadić
PREDSJEDAVAJUĆI VIJEĆA
Esmir Subašić