Zapisnik sa 40. sjednice Općinskog vijeća održane u ponedjeljak, 28.06.2004. godine

opravdanih razloga su najavili Ajanović Emina, Brkić Ajša i Orlović Rašid.
GOSTI:
Predstavnici IRIS-a, direktor Srednje tehničke škole Tešanj gosp. Brka Mujo, direktor preduzeća “Toplana” Tešanj gosp. Salkičević Nedžad, predstavnici omladinske organizacije “JOM” Jelah i Općinski načelnik sa saradnicima.
SREDSTVA JAVNOG INFORMISANJA:
Predstavnici NTV «AMNA» Tešanj.

Tonski zapis i Zapisnik vodi Ibrahimkadić Zahir.
Sjednicom predsjedava predsjedavajući Općinskog vijeća, gosp. Huskić Suad sa sekretarom Vijeća, gosp. Ćeman Smajom.

Na početku sjednice, predsjedavajući Vijeća je podsjetio vijećnike da su sazivom sjednice upoznati da je predviđen dio vremena za obraćanje predstavnika IRIS-a na temu: Primjena odredaba novog Poslovnika o radu Općinskog vijeća, a zatim pozvao predstavnike IRIS-a da se obrate Vijeću.
G-đa Anne Wittman, zamjenik šefa Ureda IRIS-a BiH, zahvalila se Općini Tešanj na saradnji i kooperativnosti, kao i predstavnicima općine Tešanj s kojima su blisko surađivali – gosp. Ćeman Smaji i Kotorić Emiru, dala kraće pojašnjenje projekta koji će se nastaviti i u narednom periodu, upoznala vijećnike sa prisutnim članovima IRIS-a i pozvala g-đu Oliveru Ðurić, koja je Vijeće detaljnije upoznala s IRIS-ovim projektom.

Nakon toga predsjedavajući Vijeća se zahvalio predstavnicima IRIS-a na dosadašnjoj saradnji, a nakon izvršene prozivke vijećnika od strane sekretara Vijeća konstatovao je da današnjoj sjednici Vijeća od 25 vijećnika prisustvuje 22 vijećnika, čime su se stekli uslovi za punovažno odlučivanje, otvorio 40. sjednicu Vijeća i proglasio je javnom, te u ime Vijeća i u svoje lično ime pozdravio prisutne goste i predstavnike medija.

Nakon toga pristupilo se razmatranju ustaljenih predtačaka dnevnog reda:

A) USVAJANJE ZAPISNIKA SA 39. SJEDNICE OPĆINSKOG VIJEĆA,
B) VIJEĆNIČKA PITANJA.

Ad. A
Bez rasprave, Općinsko vijeće Tešanj je jednoglasno donijelo slijedeći

ZAKLJUČAK:
Usvaja se Zapisnik sa 39. sjednice Općinskog vijeća Tešanj, održane dana 24.05.2004. godine.

Ad. B
Odgovori na postavljena vijećnička pitanja:
– vijećnik Smailbegović Jasmin (funkcionisanje organa MZ Rosulje) je kazao kako nije zadovoljan dobivenim odgovorom, jer u njemu nije oslikano pravo stanje stvari u MZ Rosulje (pojasnio da je to pitanje postavio na inicijativu grupe građana ove MZ a u ime Kluba vijećnika SDP-a), da je u odgovoru potvrđeno da organi ove MZ ne funkcionišu te navedeno da je Skupština ove MZ razriješila članove Savjeta zbog neravnopravnog tretmana podružnica u izgradnji puteva, u vezi čega želi napomenuti kako su smijenjeni ljudi koji su dali veći doprinos na izgradnji pomenutih puteva, u odnosu na ostale, što se može dokazati valjanim dokumentima koji postoje, da je navedeno kako Skupština MZ nije izabrala nove članove Savjeta zato što nikada nije dostavljena dokumentacija članova Savjeta i sekretara MZ (čija se ostavka podnešena 2001. godine usvaja tek 28.02.2003. godine), da je Savjet usvojio Završni račun i predao ga nadležnoj općinskoj Službi, da je Općinski načelnik posjećivao ovu MZ i obećao da će on održati jedan zajednički sastanak sa članovima Skupštine i Savjeta MZ, kako bi se otklonili problemi koji su prisutni duži vremenski period, a obzirom da do tog sastanka nije došlo i da je u međuvremenu Skupština je smijenila Savjet, stvoreno je stanje bezvlašća, da želi nadležnoj općinskoj Službi postaviti pitanje da li su se prilikom formiranja organa vlasti (Skupština i Savjet MZ) poštovali ostvareni rezultati sa posljednjih izbora, jer mu je nelogično da u sastavu jedne MZ Skupštinu čine predstavnici jedne a Savjeta druge političke stranke, što dovodi do međusobne nesaradnje, te naglasio kako nije tačno da je izgubljena dokumentacija (kako je napisano u odgovoru) i da do primopredaje nije došlo zato što Savjet MZ smatra da je neregularno smijenjen, pa bi trebalo da Općinski načelnik održi zajednički sastanak sa članovima Skupštine i Savjeta MZ Rosulje, na kome bi se riješili navedeni problemi i MZ dalje normalno funkcionisala.
– predsjedavajući Vijeća je kazao da nema potrebe da se otvara rasprava po ovom pitanju, te konstatovao da je vijećnik postavio dopunsko vijećničko pitanje, jer je bio nezadovoljan dobivenim odgovorom.
– vijećnik Smailbegović Jasmin (asfaltiranje putnih pravaca u MZ Bukva) –
zadovoljan dobivenim odgovorom,
– vijećnik Smailbegović Jasmin (izgradnja sportske dvorane u Tešnju) – odgovor nije dobiven, a na sugestiju predsjedavajućeg Vijeća, složio se da je, umjesto odgovora, dovoljna i Informacija vezana za sportsku dvoranu, koja je na dnevnom redu današnje sjednice Vijeća.
– vijećnik Orlović Rašid u ime Kluba vijećnika SDA (smanjenje putnog pojasa autoputa) – vijećnik Omić Emin je zatražio dopunu odgovora – da se odgovori može li se širina putnog pojasa smanjiti na 150 metara?
– vijećnik Orlović Rašid u ime Kluba vijećnika SDA (obavljanje djelatnosti određenih privrednih subjekata) – vijećnik Ćehajić Samija je u ime Kluba vijećnika SDA zatražila dopunu odgovora na drugi dio postavljenog vijećničkog pitanja: Šta se može poduzeti da se isti registruju na području naše općine i time ostane više sredstava u ovoj općini?
– vijećnik Smailbegović Benjamin (funkcionisanje javne česme i uređenje mezara Muse Ćazima Ćatića) je kazao da nije zadovoljan dobivenim odgovorom na prvo pitanje, jer je odgovoreno da je Odlukom Općinskog načelnika iz 2003. godine regulisano da javna česma bude van funkcije u periodu suše i pojave zarazne žutice, kao i zbog vrlo visoke potrošnje vode, tvrdeći da je česma radila i u doba pojave žutice, jer se radi o vodi iz gradskog vodovoda, da ove godine kiša često pada, te da je mjesečna potrošnja u visini od oko 280,00 KM, pa zbog toga predlaže inicijativu – da se Vijeće izjasni da li je za puštanje javne česme u funkciju u roku od 7 dana? Vezano za drugo vijećničko pitanje koje je postavio, kazao je da je trava oko mezara pjesnika Ćatića pokošena tek nakon 20-tak dana, od dana kada je postavljeno vijećničko pitanje.
– vijećnik Brkić Muhamed (privatizaciju imovine od strane preduzeća “Promtes”) je pojasnio da vijećnička pitanja ne postavlja iz znatiželje ili ličnog interesa, nego zato što smatra da su od interesa za građane općine Tešanj, te kazao kako neće čitati odgovor na vijećničko pitanje ali da traži odgovor: kakav je status sada “Promtes”-a u općini Teslić i da li je dogovoreno recipročno rješavanje imovinskih odnosa prije sukcesije imovine između entiteta od bivše države Jugoslavije i da li se moglo i trebalo davati općini Teslić saglasnost na dogradnju prije te sukcesije tj. da li i preduzeća sa područja općine Tešanj, koja su imala svoje pogone u općini Teslić (“Ukus” i “Vemal”), mogu graditi tako u Tesliću, pa predlaže da Vijeće (kasnije obavi raspravu po ovim pitanjima) donese zaključak da Općinski načelnik sa svojim službama ispita, tačno utvrdi stanje i pripremi dopunski odgovor, jer je mišljenja da treba zaštititi svoju imovinu tj. da Šumska uprava treba ostati u vlasništvu općine Tešanj.
– predsjedavajući Vijeća je zamolio vijećnika Brkić Muhameda (kao i ostale vijećnike) da pokuša biti kraći u svom izlaganja, tj. da kaže da li je zadovoljan dobivenim odgovorom, ako nije da postavi konkretno dopunsko pitanje ili da predloži inicijativu.
– vijećnik Brkić Muhamed je pojasnio da prema važećem Poslovniku ima pravo da svoj prijedlog obrazloži, s čim se predsjedavajući Vijeća složio, pojasnivši da je tražio da to obraćanje bude sažetije. Na naredno pitanje (status preduzeća “Toplana”) je kazao da nije zadovoljan dobivenim odgovorom i da predlaže Vijeću da se sagledaju zakonske mogućnosti i da se “Toplana” ne privatizira, jer je to preduzeće od opšteg interesa, koje treba imati status javnog preduzeća. Vezano za pitanje Ademagine banke i muftijine kuće je kazao kako je odgovor solidno pripremljen i da neće ulaziti u zakonske propise, niti tražiti dopunu odgovora, a u vezi gradnje puta prema Bolnici je kazao da uopšte nije zadovoljan dobivenim odgovorom, jer je navedeno nekoliko činjenica koje uopšte ne stoje i da je mišljenja da se Vijeće na nekoj od narednih sjednica o tome treba opredijeliti, pojasnivši da mu je neshvatljivo (i za Vijeće neprihvatljivo) da se u prošlom a i ovom dopunskom odgovoru kaže da Općinski načelnik sa svojim službama nije mogao utvrditi ko je odobrio gradnju i prosijecanje puta kroz greblje, pomenuo Odluku Islamske vjerske zajednice (saglasnost) što je po njemu manipulacija, jer je organ uprave odgovoran tj. bivši Općinski načelnik.
– predsjedavajući Vijeća je vijećniku Brkiću skrenuo pažnju da je već ušao u raspravu po ovom pitanju i zamolio ga da ponovi svoj konkretan prijedlog (član 43. Poslovnika), s čim se vijećnik Brkić nije složio i kazao da prema Poslovniku ima pravo i obavezu da svoj prijedlog obrazloži (član 53. Poslovnika).

Pauza u radu Vijeća trajala je od 14,45 do 14,55 sati.
U nastavku sjednice, vijećnik Brkić Muhamed je predložio:
1. da na prvoj narednoj sjednici Vijeće obavi raspravu u vezi gradnje puta kroz greblje,
2. da Vijeće formira komisiju koja će zajedno sa Općinskim načelnikom ispitati i utvrditi pravo stanje, kako bi se Vijeće moglo opredijeliti po ovom pitanju.
– gosp. Srkalović Elmir je prije izjašnjavanja Vijeća pojasnio da se širina putnog pojasa ne može smanjiti (vijećnik Omić Emin) na 150 m, ali da je traženo da se ta širina smanji sa 250 bar na 200 metara. Vezano za privatizaciju imovine od strane preduzeća “Promtes” (vijećnik Brkić Muhamed) je naveo činjenične dokumente i da Općina Tešanj nije nadležna po tom pitanju, što vijećnik Brkić nije prihvatio, jer ga interesuje: ko je to privatizirao i na osnovu čega i da li je to pravilno uknjiženo?
Nakon toga, pristupilo se izjašnjavanju o predloženim inicijativama vijećnika.

Općinsko vijeće Tešanj je jednoglasno donijelo slijedeći

ZAKLJUČAK:
Općinsko vijeće zadužuje Općinskog načelnika da stavi u funkciju javnu česmu na Gornjoj Čaršiji u roku od 7 dana.

– privatizaciju imovine od strane preduzeća “Promtes” – inicijativa vijećnika Brkić Muhameda – 8 vijećnika “ZA”, 8 vijećnika “uzdržan”, čime prijedlog nije prošao, a vijećnik je zatražio da to bude dopunski odgovor na ranije postavljeno pitanje.

– gradnja puta kroz greblje prema Bolnici – inicijativa vijećnika Brkić Muhameda – 6 vijećnika “ZA”, 7 vijećnika “uzdržan”, čime prijedlog nije dobio potrebnu većinu glasova, a vijećnik Brkić Muhamed je zatražio pojedinačno glasanje svakog vijećnika: 6 vijećnika “ZA”, 12 vijećnika “uzdržan”, 3 vijećnika “protiv”, pa prijedlog ponovo nije dobio potrebnu većinu glasova.

Vijećnik Brkić Muhamed je konstatovao da je time Vijeće preuzelo na sebe odgovornost za pomenutu gradnju puta.

U vezi inicijative vijećnika Brkić Muhameda vezane za status preduzeća “Toplana”, direktor ovog preduzeća, gosp. Salkičević Nedžad je ukratko pojasnio da se država još nije konačno odredila, ali da sve činjenice govore (a i njegovo je mišljenje) da će država biti vlasnik većinskog dijela kapitala u preduzećima koja se bave grijanjem, vodosnabdijevanjem i sl. s čime se vijećnik Brkić složio uz sugestiju da Općinski načelnik (izvršna vlast) vodi računa, kako se ne bi desilo nešto bez znanja Općinskog vijeća.

VIJEĆNIČKA PITANJA

– vijećnik Krkalić Mehmed je kazao da ima 4 vijećnička pitanja i jednu inicijativu:
1. U registraciji JKP “Rad” navedeno je, između ostalog, da je preduzeće registrovano za projektovanje infrastrukture. Zbog čega još preduzeće nije podnijelo zahtjev za utvrđivanje projektovanja, kada je i shodno planu sanacije, gubitak u preduzeću, između ostalog, to predvidio kao jednu od mjera? Na osnovu čega je data suglasnost za povećanje cijena komunalnih usluga?
2. S obzirom da svake godine JKP “Rad” ubire značajna sredstva od priključne takse, a predviđeno je da se ta sredstva isključivo troše za projektovanje i investiciono ulaganje u infrastrukturu, traži se izvještaj o utrošku tih sredstava i pregled projektovane urađene infrastrukture.
3. Traži se od Općinskog načelnika da putem odgovarajuće Službe sagleda mogućnosti za izmiještanje kontejnera sa lokacije Krndija na drugu adekvatnu lokaciju.
4. Zašto nije izvršen priključak kanalizacije na glavni kolektor u ulici Obala?
– inicijativa: da se jedan dan u mjesecu otvori deponija za besplatno odlaganje smeća, što bi onemogućilo pojavu divljih deponija i doprinijelo da naša životna sredina bude čišća.

Nakon toga, Općinsko vijeće Tešanj je jednoglasno donijelo slijedeći

ZAKLJUČAK:
Općinsko vijeće zadužuje Općinskog načelnika da obezbijedi da se jedan dan u mjesecu otvori deponija za besplatno odlaganje smeća.

– vijećnik Šišić Fuad je kazao da ima jedno vijećničko pitanje i jednu inicijativu:

1. Obzirom da su vidljiva izobličenja dijela asfaltnog puta (klizište) kod restorana “AS”, šta Općina namjerava poduzeti prema izvođaču radova, imajući u vidu da je klizište nedavno sanirano?
S obzirom da u rješavanju problema droge na području općine Tešanj, i pored više pokušaja, nije bilo vidnijih pomaka, predlaže Vijeću inicijativu – da Općinski načelnik sagleda mogućnosti da se dva diplomirana lica (kriminalistika i socijalni radnik) koja se trenutno nalaze na evidenciji Zavoda za zapošljavanje Tešanj, zaposle na rok od jedne godine (uz sufinansiranje Zavoda), čime bi odradili pripravnički staž, a koji bi imali zadatak da u saradnji sa odgovarajućim organima i ustanovama, pripreme i izrade Dugoročni program borbe protiv droge.
– Općinski načelnik je kazao da je inicijativa vijećnika Šišića dobra, da se na taj način mogu riješiti i zapošljavanje i problem s drogom, ali da se prije toga moraju sagledati zakonske mogućnosti, tj. da Vijeće donese zaključak kojim bi se od izvršne vlasti tražilo da sagleda zakonske mogućnosti za predloženo zapošljavanje.
– vijećnik Šišić Fuad je zatražio da se Vijeće izjasni o njegovoj inicijativi, uz sugestiju Općinskog načelnika (sagledavanje zakonskih mogućnosti).
– vijećnik Rožajac Sead je upitao da li se tu radi o ciljanim licima ili u obzir dolaze i druga diplomirana lica koja se trenutno nalaze na evidenciji Zavoda za zapošljavanje, a vijećnik Šišić je pojasnio da u obzir dolaze i druga lica i da je njegov podatak od Zavoda star oko 30-tak dana.

Nakon toga, Općinsko vijeće Tešanj je sa 13 glasova “ZA” i 1 glas “uzdržan” donijelo slijedeći

ZAKLJUČAK:
Općinsko vijeće zadužuje Općinskog načelnika da sagleda zakonske mogućnosti da se dva diplomirana lica (kriminalistika i socijalni radnik) koja se trenutno nalaze na evidenciji Zavoda za zapošljavanje Tešanj, zaposle na rok od jedne godine (uz sufinansiranje Zavoda), čime bi odradili pripravnički staž, a koji bi imali zadatak da u saradnji sa odgovarajućim organima i ustanovama, pripreme i izrade Dugoročni program borbe protiv droge.

– vijećnik Rožajac Sead je kazao da je, prema njegovim saznanjima, zadnjih godina vrlo neredovna i neplanska vakcinacija djece, pa postavlja pitanje (traži) da nadležna Služba preko Doma zdravlja utvrdi koji je to procenat djece, redovno i u skladu sa Zakonom, propisima i obavezama, vakcinisan, a ako to nije izvršeno prema predviđenom planu, da se kaže koje su mjere preduzete prema višim organima, koji treba da obezbijede vakcine?
Predsjedavajući Vijeća (iza govornice) je predložio dvije inicijative:
Da se provede procedura izmjene Poslovnika o radu Općinskog vijeća Tešanj i Statuta Općine Tešanj u skladu sa Zakonom o direktnom izboru Općinskog načelnika i drugim važećim propisima.
Obzirom da se u ekonomsku školu javilo 120 učenika a primljeno samo 57 učenika (dva odjeljenja prema Planu upisa), javila se potreba za uvođenje još jednog odjeljenja ove škole, pa zbog toga Općinskom vijeću predlaže slijedeći zaključak:
1. Općinsko vijeće Tešanj na osnovu ukazane potrebe traži od Ministarstva obrazovanja, nauke, kulture i sporta ZE-DO kantona da za Srednju tehničku školu Tešanj da suglasnost za formiranje tri odjeljenja Ekonomske škole sa ukupno 84 učenika.
2. Općinsko vijeće traži od direktora i upravnih odbora srednjih škola da usklade površinu učioničkog prostora škole koji koriste sa trenutnim brojem učenika, kako bi učenici svih škola imali jednake uslove za rad i školovanje.

Općinski načelnik je, kao i prilikom usvajanja Plana upisa, kazao da ova inicijativa može biti u formi pribavljanja prethodne saglasnosti, jer će nadležno Ministarstvo dati svoju suglasnost ili je već dalo na usvojeni Plan upisa.
Predsjedavajući Vijeća je pojasnio kako je u direktnom kontaktu saznao da će ministar ovih dana dati svoju suglasnost, a da će Skupština ZE-DO kantona tek na narednoj sjednici raspravljati ovo pitanje.

Nakon toga, Općinsko vijeće Tešanj je jednoglasno donijelo slijedeći

ZAKLJUČAK:
Da se provede procedura izmjene Poslovnika o radu Općinskog vijeća Tešanj i Statuta Općine Tešanj u skladu sa Zakonom o direktnom izboru Općinskog načelnika i drugim važećim propisima.

Direktor Srednje tehničke škole, gosp. Brka Mujo je ukratko pojasnio pojedinosti vezane za upis učenika i poteškoće s kojima se susreću u toku organizacije nastave.

Nakon toga, Općinsko vijeće Tešanj je jednoglasno donijelo slijedeći

ZAKLJUČAK:
1. Općinsko vijeće Tešanj na osnovu ukazane potrebe traži od Ministarstva obrazovanja, nauke, kulture i sporta ZE-DO kantona da za Srednju tehničku školu Tešanj da suglasnost za formiranje tri odjeljenja Ekonomske škole sa ukupno 84 učenika.
2. Općinsko vijeće traži od direktora i upravnih odbora srednjih škola da usklade površinu učioničkog prostora škole koji koriste sa trenutnim brojem učenika, kako bi učenici svih škola imali jednake uslove za rad i školovanje.

Predsjedavajući Vijeća je predložio da se dnevnom redu iz saziva doda 12. tačka dnevnog reda koja glasi: Prijedlog Rješenja o razrješenju i imenovanju članova Komisije za izbor na upražnjene pozicije u reguliranim tijelima općine Tešanj, čiji je predlagač Kolegij Vijeća.

Nakon toga, Općinsko vijeće Tešanj je jednoglasno usvojilo slijedeći

DNEVNI RED:
1. Odluka o komunalnom redu i sanitarnom minimumu,
2. Prijedlog Odluke o produženju mandata sudija-porotnika Općinskog suda Tešanj,
3. Izvještaj o stanju i statusu kulturnih i sportskih objekata na području općine,
4. Izvještaj o radu i poslovanju D.D. “Toplana” Tešanj za 2003. godinu,
5. Izvještaj o radu i poslovanju JU Apoteka “Tefarm” Tešanj za 2003. godinu,
6. Izvještaj o radu i poslovanju JU Dom zdravlja Tešanj za 2003. godinu,
7. Izvještaj o radu i finansijskom poslovanju u 2003. godini i planu rada za 2004. godinu udruženja i organizacija na području općine,
8. Informacija o aktivnostima na izgradnji sportske dvorane u Tešnju,
9. Informacija o stanju i korištenju stambenog fonda općine Tešanj,
10. Informacija o aktivnostima na osnivanju muzeja i arhiva,
11. Informacija o stanju i korištenju poslovnog prostora i zemljišta u vlasništvu Općine i stanju naplate zakupnina,
12. Prijedlog Rješenja o razrješenju i imenovanju članova Komisije za izbor na upražnjene pozicije u reguliranim tijelima općine Tešanj.

Ad. 1
U ime predlagača gosp. Srkalović Elmir je ukratko obrazložio Odluku, nakon čega je otvorena rasprava:
– vijećnik Brkić Muhamed je zatražio da se u preambuli Odluke izvrši ispravka i da se u tekstu “36. sjednici” umjesto broja “36” upiše broj “40”, da je Vijeću trebalo dostaviti pismeni izvještaj o provedenoj javnoj raspravi (što je potvrdio i predsjedavajući Vijeća – član 91. g. Poslovnika), a zatim podsjetio da je Vijeće tražilo da se uz ovu Odluku dostavi i tekst ranije Odluke, pa predlaže da se tako postupi ubuduće.
– gosp. Srkalović je pojasnio da je novi tekst u Odluci boldiran (tamna slova), a da je preostali tekst iz stare Odluke, te da je JKP “Rad” odgovoreno šta je usvojeno a šta ne od njihovih prijedloga (zakonska obaveza).

Nakon toga, Općinsko vijeće Tešanj je sa 21 glas “ZA” i 1 glas “protiv” donijelo slijedeći

ZAKLJUČAK:
Usvaja se Odluka o komunalnom redu i sanitarnom minimumu, s tim da se u preambuli u tekstu “36. sjednici” umjesto broja “36” upiše broj “40”.

Ad. 2
Vijećnik Dizdarević Ahmet je skrenuo pažnju vijećnicima da među navedenim sudijama-porotnicima ima i lica koja su umrla, pa je zamolio da se to tačno utvrdi i da se ista brišu iz spiska.

Nakon toga, Općinsko vijeće Tešanj je jednoglasno donijelo slijedeći

ZAKLJUČAK
Usvaja se Odluke o produženju mandata sudija-porotnika Općinskog suda Tešanj, s tim, da se tačno utvrdi koja lica su umrla i da se ista brišu iz liste sudija-porotnika.

Ad. 3
Vijećnik Ćehajić Samija je u ime građana MZ Tešanjka zamolila da se, vezano za rješavanje statusa nogometnog stadiona “Topola” u Tešanjci (sada ima status distriktnog područja između općina Tešanj i Usora), aktivnije uključe stručne službe i Općinsko pravobranilaštvo.

Bez rasprave, Općinsko vijeće Tešanj je jednoglasno donijelo slijedeći

ZAKLJUČAK:
Prihvata se Izvještaj o stanju i statusu kulturnih i sportskih objekata na području općine.

Ad. 4
Bez rasprave, Općinsko vijeće Tešanj je jednoglasno donijelo slijedeći

ZAKLJUČAK:
Prihvata se Izvještaj o radu i poslovanju D.D. “Toplana” Tešanj za 2003. godinu.

Ad. 5
Bez rasprave, Općinsko vijeće Tešanj je jednoglasno donijelo slijedeći

ZAKLJUČAK:
Prihvata se Izvještaj o radu i poslovanju JU Apoteka “Tefarm” Tešanj za 2003. godinu.

Ad. 6
Bez rasprave, Općinsko vijeće Tešanj je jednoglasno donijelo slijedeći

ZAKLJUČAK:
Prihvata se Izvještaj o radu i poslovanju JU Dom zdravlja Tešanj za 2003. godinu.

Ad. 7
Bez rasprave, Općinsko vijeće Tešanj je jednoglasno donijelo slijedeći

ZAKLJUČAK:
Prihvata se Izvještaj o radu i finansijskom poslovanju u 2003. godini i planu rada za 2004. godinu udruženja i organizacija na području općine.

Ad. 8
Općinski načelnik je upoznao vijećnike da je izabrana nova firma za izvođenje II faze izgradnje sportske dvorane (“Ingrap”), da je uplaćen avans i imenovana Komisija te raspisan javni poziv za odabir nadzornog organa, tako da će nastavak radova uskoro uslijediti.

Bez rasprave, Općinsko vijeće Tešanj je jednoglasno donijelo slijedeći

ZAKLJUČAK:
Prima se na znanje Informacija o aktivnostima na izgradnji sportske dvorane u Tešnju

Ad. 9
Bez rasprave, Općinsko vijeće Tešanj je jednoglasno donijelo slijedeći

ZAKLJUČAK:
Prima se na znanje Informacija o stanju i korištenju stambenog fonda općine Tešanj Informacija o stanju i korištenju stambenog fonda općine Tešanj.

Ad. 10
Vijećnik Dizdarević Ahmet je upitao da li je ovo prijedlog da se ne osniva arhiv na području naše općine, pa mu je gosp. Mandžukić Jasmin odgovorio potvrdno, navodeći primjer općine Livno i uslove koje treba obezbijediti za osnivanje arhiva.

Bez rasprave, Općinsko vijeće Tešanj je jednoglasno donijelo slijedeći

ZAKLJUČAK:
Prima se na znanje Informacija o aktivnostima na osnivanju muzeja i arhiva.

Ad. 11
Bez rasprave, Općinsko vijeće Tešanj je jednoglasno donijelo slijedeći

ZAKLJUČAK:
Prima se na znanje Informacija o stanju i korištenju poslovnog prostora i zemljišta u vlasništvu Općine i stanju naplate zakupnina.

Pauza u radu Vijeća trajala je od 15,58 do 16,05 sati.

Ad. 12
U nastavku sjednice predsjedavajući Vijeća je upoznao vijećnike da je na upražnjeno mjesto u Rješenju izabran Hadžismajlović Nihad, a poslije sugestije vijećnika Cerovac Mustafe da imenovano lice mora imati VII stepen stručne spreme, u ime Kolegija Vijeća predložio je da se imenuje g-đa Hundur Haška.

Bez rasprave, Općinsko vijeće Tešanj je jednoglasno donijelo slijedeći

ZAKLJUČAK:
Prihvata se Rješenje o razrješenju i imenovanju članova Komisije za izbor na upražnjene pozicije u reguliranim tijelima općine Tešanj, s tim da se na upražnjeno mjesto upiše g-đa Hundur Haška.

Općinski načelnik je iskoristio priliku i Vijeće upoznao da je Ministarstvo obrazovanja, nauke, kulture i sporta ZE-DO kantona podržalo projekat izgradnje sportske dvorane sa 250.000,00 KM i da je prva tranša od 100.000,00 KM već uplaćena.

Nakon toga, predsjedavajući Vijeća se svima zahvalio na prisustvovanju današnjoj sjednici i zaključio rad 40. sjednice Općinskog vijeća Tešanj u 16,10 sati.

ZAPISNIČAR:
Zahir Ibrahimkadić

SEKRETAR VIJEĆA
Smajo Ćeman, dipl. pravnik

PREDSJEDAVAJUĆI VIJEĆA
Suad Huskić, prof.

___________________________________________________________

BOSNA I HERCEGOVINA
FEDERACIJA BOSNE I HERCEGOVINE
ZENIČKO-DOBOJSKI KANTON
OPĆINA TEŠANJ
OPĆINSKO VIJEĆE

Broj: 01-1-590-3/04.
Datum: 28.06.2004. godine

Na osnovu člana 2. Zakona o komunalnim djelatnostima («Službeni list SRBiH», broj: 20/90), člana 9. Zakona o lokalnoj samoupravi («Službene novine Ze-DO kantona», broj: 13/98), i člana 13. Statuta Općine Tešanj («Službeni glasnik Općine Tešanj», broj: 1/03), Općinsko vijeće Tešanj na svojoj 40. sjednici održanoj dana 28.06.2004. godine, donosi

O D L U K U
o komunalnom redu i sanitarnom minimumu

I OPŠTE ODREDBE

Član 1.
Ovom odlukom regulisana su prava, dužnosti i obaveze građana, preduzeća i drugih organizacija pri održavanju komunalne higijene, komunalnog reda, održavanja i uređivanja javnih zelenih površina i javnih saobraćajnih površina, javne rasvjete, te ostalih komunalnih objekata, dotrajalih zgrada i drugih objekata, te pijaca na području općine Tešanj.

Član 2.
Pod javnim površinama u smislu ove Odluke smatraju se:
1. Ulice, ceste, (kolovozi i trotoari), ulični travnjaci, parkirališta u naseljima i van naselja, trgovi, putevi, staze, riječne obale i obale potoka,
2. Peroni autobusnih stanica i zemljište oko njih, parking prostor benzinskih pumpi,
3. Pijace (zelena i stočna i dr.),
4. Parkovi, drvoredi, živice, travnjaci, sjetvene površine, kao i zaštićena područja kao takva utvrđena prostornim planom i groblja,
5. Otvoreni i slobodni prostori između i oko zgrada, kao i neizgrađeno građevinsko zemljište,
6. Ostale površine javnog saobraćaja, posude sa ukrasnim biljem, žive ograde, zelene površine uz ceste u naselju, uz stambeno, stambeno-poslovne i javne objekte i sl. površine.
7. Uređene rekreacione površine, sportska igrališta, te ostali javni sportski objekti i uređaji na njima, kao i prostori povezani sa tim terenima i oko njih.
8. Otvorene pijačni i tržni prostori oko prodajnih objekata, gradske česme, neuređene javne površine i prostori neizgrađena građevinska zemljišta.

Član 3.
Kao javni objekti u smislu ove odluke smatraju se:
1. ugostiteljski objekti,
2. trgovinski objekti,
3. klaonice i prodavnice mesa i mesnih prerađevina,
4. sportski objekti,
5. radnje i prostori za pružanje zanatskih usluga,
6. objekti školskih i predškolskih ustanova,
7. objekti kulturnih ustanova i organizacija,
8. objekti za pružanje medicinskih i veterinarskih usluga,
9. sportski tereni,
10. zelene površine u krugu privrednih objekata, vodovodnih rezervoara i u krugu zdravstvenih, socijalnih i kulturno-prosvjetnih objekata,
11. javni objekti i uređaji za snabdijevanje vodom,
12. javni objekti i uređaji za odvod otpadnih voda,
13. deponija otpadaka i građevinskog materijala,
14. benzinske stanice,
15. spomen-obilježja,
16. objekti preduzeća, drugih organizacija i zajednica,
17. drugi javni objekti koji služe za zadovoljenje osnovnih potreba građana.

Član 4.
Održavanje komunalne higijene u smislu ove Odluke podrazumijeva:
1. Čišćenje i održavanje javnih površina i objekata,
2. iznošenje i deponovanje smeća i otpada.

Član 5.
Održavanje komunalnog reda u smislu ove Odluke podrazumijeva:
1. uređenje i održavanje ulica, trgova, praznih placeva, parkova i drugih javnih površina,
2. uređenje i održavanje drvoreda i javnih saobraćajnica,
3. održavanje zgrada, firmi, reklama,
4. održavanje drugih komunalnih objekata, kao što su:
– biletarnice,
– javne česme i fontane,
– saobraćajni i električni stubovi,
– kiosci i slični objekti,
– održavanje kanalizacije,
– upravljanje javnim parkiralištima i njihovo održavanje,
– opšte uređenje grada,
– držanje domaćih životinja.

II ODRŽAVANJE KOMUNALNE HIGIJENE

Član 6.
Održavanje komunalne higijene na javnim površinama vrši Komunalno preduzeće, na površinama utvrđenim kao uže urbano područje općine Tešanj, shodno usvojenom Programu komunalne higijene.
Komunalnim otpadom smatraju se sve vrste otpadne materije koje nastaju kao posljedica životnih aktivnosti i to:
1. Smeće na javnim površinama,
2. Kućno smeće,
3. Krupni otpad.

Član 7.
Smeće na javnim površinama smatraju se svi otpaci koji nastaju na tim površinama.
Kućnim smećem u smislu ove odluke smatraju se čvrsti otpaci koji nastaju u stanovima, zajedničkim prostorijama stambenih zgrada, poslovnim prostorijama, garažama, dvorištima, a koji se po svojoj veličini mogu odlagati u posude za smeće.
Kućnim smećem ne smatraju se: zemlja, otpaci i ostaci građevinskog materijala, šljaka, podrumsko, dvorišno i tavansko smeće u većim količinama, kao i drugi krupni otpaci koji nastaju u procesu industrijske, zanatske, građevinske, poljoprivredne ili druge proizvodnje i sl.

Član 8.
Krupnim otpadom, u smislu ove odluke, smatraju se čvrsti otpaci koji nastaju u stanovima, zajedničkim prostorijama stambenih zgrada i poslovnim prostorijama, a koji se po svojoj veličini, količini ili postanku ne smatraju kućnim smećem u smislu prethodnog člana, a naročito: kućanski aparati, pokućstvo, sanitarni uređaji, kartonska ambalaža u većim količinama ili većih dimenzija, olupine vozila i sl., te njihovi dijelovi. Krupni otpad predstavljaju i otpaci građevinskog materijala i šuta u manjim količinama.
Krupni otpad odvozi se u dane koje odredi preduzeće, odnosno pravno ili fizičko lice kome je povjereno vršenje ovih poslova.

Član 9.
Na području općine Tešanj organizuje se odvoz kućnog i krutog otpada.
Za odvoz kućnog smeća odgovorno je Komunalno preduzeće Tešanj (u daljem tekstu nadležno preduzeće).
Svi vlasnici, odnosno korisnici stambenih i poslovnih prostora, kao i privremeno zauzetih javnih površina dužni su učestvovati u organizovanom odvozu smeća i plaćati mjesečno naknadu na ime prikupljanja i odvoza smeća nadležnom preduzeću.

Član 10.
Naknadu za odvoz kućnog smeća utvrđuje Upravni odbor nadležnog preduzeća, uz saglasnost načelnika općine, a po pribavljenom mišljenju općinskih službi. Kriterijum za određivanje cijena odvoza smeća je:
1. Za građane – tip posude: kontejner, kanta ili PVC vreća,
2. Za pravna lica i fizička lica, imaoca poslovnih prostorija-namjena za koju se koristi poslovni prostor, u zavisnosti od veličine poslovnog prostora i količine smeća.
Izuzetno od odredbe stava 2. tačka 1. ovog člana, cijenu odvoza smeća za fizička lica će utvrđivati nadležno preduzeće.

Član 11.
Kućno smeće se obavezno odlaže u tipske posude za privremeno odlaganje otpada.
Kućno smeće, po pravilu, razvrstava se na smeće koje se sastoji od otpadaka koji se mogu dalje korisno upotrebljavati (papir, staklo, željezo i slično) i ostalo kućno smeće.
Otpaci koji se mogu korisno upotrebljavati odlažu se po pravilu u posebne spremnike ili direktno na mjesta namijenjena za reciklažu istog.
Mjesta za postavljanje spremnika iz prethodnog stava određuje Služba, na prijedlog nadležnog preduzeća.
Spremnici za posebne vrste otpada se posebno označavaju sa jasno vidljivom oznakom za koju vrstu korisnog otpada su namijenjeni.
Nadležno preduzeće obezbjedit će uvjete za selekcionirano prikupljanje korisnog otpada i smeća, od momenta kad se obezbjede minimalni uslovi za prodaju sekundarnih sirovina.

Član 12.
Tipske posude za privremeno prikupljanje smeća moraju obezbjediti svi vlasnici i korisnici poslovnog prostora (sva pravna i fizička lica), te vlasnici ili korisnici stambenih objekta, gdje je organizovan odvoz kućnog smeća.
Veći poslovni prostori čije potrebe prikupljanja smeća ne mogu zadovoljiti standardne manje tipske posude, obavezni su obezbjediti odgovarajuće tipske posude (kontejner ili sl.).
Za novosagrađene objekte i novootvorene prostore, posude za smeće nabavlja investitor, odnosno korisnik poslovnog prostora.
Korisnici posuda za smeće u individualnim stambenim objektima dužni su iste prati, dezinfikovati i dezinsektirati najmanje dva puta godišnje, te i održavati u ispravnom stanju.
U višespratnim stambenim objektima sistem za prikupljanje smeća i smetljarnik održava nadležno preduzeće.

Član 13.
Mjesto za smještaj tipskih posuda za kućno smeće određuje Služba na prijedlog nadležnog preduzeća.
Nadležno preduzeće dužno je voditi katastar mjesta za postavljanje posuda za odlaganje kućnog otpada.
Mjesto za posudu za smeće ne može se određivati na zajedničkom stepeništu, na ulazu u zgradu ili na kolovozu.

Član 14.
Prilikom odvoza smeća, od strane nadležnog preduzeća koje vrši prikupljanje i odvoz, isto je dužno pokupiti svo odloženo smeće, a potom mjesto odlaganja očistiti.

Član 15.
Korisnici odvoza kućnog smeća dužni su sakupljeno smeće pažljivo odlagati u posudu za smeće, tako da se ono ne rasipa i ne prlja okolni prostor. Posude za kućno smeće moraju biti zatvorene.
Zabranjeno je oštećivati posude za kućno smeće, ulijevati u njih tekućine, bacati žeravicu ili vrući pepeo, bacati ostatke životinja, građevinski materijal, glomaznu ambalažu, dijelove kućnog namještaja i sl.

Član 16.
Nadležno preduzeće dužno je, na području općine na kojima se vrši organizovano odvoženje kućnog smeća, da osigura sigurnu, efikasnu i ekonomično prikupljanje na način koji zadovoljava higijensko-zdravstvene propise.

Član 17.
Posude za smeće u kolektivnim stambenim objektima, individualnim stambenim objektima, svim poslovnim prostorijama i javnim ustanovama, pripremaju za odvoz i lakše manipulisanje pri odvozu, radnici nadležnog komunalnog preduzeća.
Ako specijalno sabirno vozilo ne može proći određenim ulicama, nadležno preduzeće, pismenim sporazumom sa organima mjesne zajednice, odrediće mjesto, način i uslove prikupljanja smeća.

Član 18.
Radnici koje odvoze smeće dužni su pažljivo rukovati sa posudama za smeće, tako da se smeće ne rasipa i ne prlja okolinu, kao i da se posude za smeće ne oštećuju.
Svako oštećenje ili prljanje prouzrokovano odvozom kućnog smeća, radnici su dužni odmah ukloniti, te pokupiti rasuto smeće i površinu pomesti.
Nakon pražnjenja posuda za smeće, radnici koji obavljaju posao iz prethodnog stava dužni su posude za kućno smeće vratiti na mjesto i zatvoriti poklopac na posudi.
Smeće rasuto prilikom odlaganja, dužni su očistiti radnici koji odvoze smeće, a cijena je uključena u ukupne troškove odvoza smeća.

Član 19.
U cilju održavanja i zaštite životne sredine i komunalne čistoće na javnim površinama, zabranjeno je:
1. bacati papire i druge otpatke van korpi i posuda za smeće ili na drugi način stvarati nečistoću na javnim površinama i javnim objektima,
2. koristiti javne površine za smještaj robe, ambalaže, motornih vozila i drugih stvari, izuzev kad to dozvoli nadležni organ u skladu sa propisima,
3. koristiti javne površine za prodaju bilo kakve robe ili obavljanje druge privredne djelatnosti, bez odobrenja nadležnog općinskog organa uprave,
4. ispuštati i usmjeravati otpadne i oborinske vode i drugu prljavštinu na javne površine ili na njima držati smeće, zemlju, otpatke, građevinski materijal i sl.,
5. uništavanje, uklanjanje i oštećivanje ograda, te upotreba zelenih i javnih površina u druge svrhe,
6. prati teretna i putnička motorna vozila, zaprežna vozila, motocikle i sl, osim na za to određenim mjestima,
7. rezati i cijepati drva, razbijati ugalj, deponovati građevinski i drugi materijal,
8. istovarati, utovarati ili parkirati vozila na mjestima na kojima se nalaze ulični hidranti, šahtovi, slivnici, prolazi, pristupni putevi, staze i sl,
9. obrađivati ili servisirati motorna vozila i obavljati druge zanatske radove na površinama javnog saobraćaja u vidu zanimanja,
10. parkirati teretna, putnička i ostala vozila, osim za to određena mjesta,
11. gaženje, uništavanje, oštećivanje i zagađivanje parkova, zasada, zelenih i cvjetnih površina, kao i uređaja i predmeta koji se nalaze na tim mjestima,
12. odlagati kom (ostatke od pečenja rakije, pekmeza, slatka i sl) u blizini stambenih objekata, u vodotoke i na sva druga nedozvoljena mjesta.
13. Zabranjeno je svako prebiranje i prekopavanje po smeću.
U cilju održavanja čistoće grada, a i svih okolnih mjesta Komunalno preduzeće je dužno ukloniti sve uginule, ostreljene, pregažene i sl. životinje sa javnih površina.

Član 20.
Prevoz ogrjeva, građevinskog materijala, industrijskih i drugih otpadaka, kabaste ambalaže, fekalija, drugih tečnosti može vršiti sa vozilom koja su za tu svrhu podešena, tako da se materijal prilikom prevoza ne rasipa.

Član 21.
Istovar i utovar ogrjeva, građevinskog materijala i drugog materijala i robe, može se vršiti na javnim površinama javnog saobraćaja kada za to ne postoje druge površine u kom slučaju se istovar i utovar mora obaviti brzo i bez odlaganja.
Poslije svakog istovara i utovara organizacija ili pojedinac koji to obavlja, dužni su odmah ukloniti ambalažu, otpatke i nečistoću na mjesto određeno za odlaganje.
Zaprežna vozila u svom sastavu moraju imati kantu u koju je vlasnik zaprežnog vozila dužan prikupiti i izmet.

Član 22.
Prilikom izvođenja radova na površinama javnog saobraćaja, izvođač je dužan da obezbijedi da se zemlja ne rastura, a ostali građevinski i drugi materijal da se drži u sanducima ili ogradama.
Pri izvođenju radova na fasadama izvođač je dužan postaviti zaštitne zavjese od jute ili sličnog materijala.

Član 23.
Izvođač građevinskih radova dužan je da:
1. gradilišta ogradi shodno odredbama Zakona o zaštiti na radu,
2. očistiti javne površine ispred i oko gradilišta, sve dokle dopire rasturanje materijala, blata i druge nečistoće,
3. polijeva trošni materijal za vrijeme rušenja,
4. održava čistoću u neposrednoj blizini gradilišta, te na slivnicima i šahtovima,
5. očistiti vozila prije njihova izlaska sa gradilišta i polijeva vodom prilazne puteve do gradilišta koja prolaze kroz naseljena mjesta u ljetnom periodu,
6. deponuje i obezbjeđuje građevinski materijal od rasturanja i raznošenja na javne površine,
7. održava na gradilištu red i čistoću.
Pod građevinskim radovima u smislu stava 1. ovog člana podrazumijeva se rušenje objekta, raščišćavanje zemljišta, uklanjanje zemljišta, uklanjanje i odvoz materijala, izgradnje objekta i slično.
Šut, zemlja, otpadni materijal i slično koji nastaju poslije rušenja starih i dotrajalih zgrada i
izgradnje nove zgrade, moraju se ukloniti i prevući na mjesto-deponiju koju odredi nadležni općinski organ uprave.
Ukoliko izvođač radova odmah ne ukloni otpadni materijal iz prethodnog stava, uklanjanje će
se izvršiti na teret izvođača radova, odnosno po nalogu komunalne inspekcije.

Član 24.
Komunalno preduzeće dužno je da redovno održava parkove, zasade, drvorede, cvjetnjake, zelene površine i slično i da se stara o njihovom estetskom izgledu i funkcionalnosti u skladu sa usvojenim Programom komunalne higijene.
Prilikom obrezivanja drvoreda, uređivanja travnjaka i vršenje sličnih poslova, materijal i otpaci poslije obavljenog posla moraju se odmah ukloniti, a javna površina očistiti.

Član 25.
Korisnici i vlasnici stambenih i poslovnih objekata na području općine Tešanj ne smiju spaljivati, uništavati ili zakopavati kućno smeće, niti ga smiju odvoziti i deponovati, ukoliko za to nemaju odgovarajuću saglasnost Komunalnog preduzeća.
Zdravstvene organizacije i veterinarske stanice dužne su da same spaljuju infektivni (zarazni) materijal na način i po postupku za uništavanje ove vrste materijala.
Takav materijal se ne smije bacati u posude za smeće.

Član 26.
U dijelovima grada kao i naseljenim mjestima na području općine Tešanj, a koja nemaju pristupne puteve, odnosno gdje se ne odvozi smeće putem tipske posude, građani, vlasnici i korisnici poslovnih prostora su dužni sami prikupljati smeće u odgovarajuće PVC vreće Komunalnog preduzeća, donositi ga i deponovati na mjestu koje odredi Mjesna zajednica uz pribavljanje mišljenja općinskog organa uprave nadležnog za komunalne poslove i organa inspekcije.
Intenzitet odvoza smeća sa područja iz stava 1. ovog člana, određuje komunalno preduzeće u dogovoru sa MZ-a.

Član 27.
Trajno odlaganje smeća iz domaćinstava, preduzeća i sa javnih površina, vrši se na sanitarnoj deponiji u skladu sa urbanističkim sanitarno-higijenskim i drugim propisima.
Organizovanje, upravljanje i održavanje sanitarne deponije u nadležnosti je Komunalnog preduzeća.
Na sanitarnoj deponiji zabranjen je pristup i boravak neovlaštenih lica.

Član 28.
Eksploataciju deponije vrši Komunalno preduzeće, a kontrolu stanja organ uprave nadležna za komunalne i sanitarne poslove.
Ovi organi su naročito dužni:
1. da određuju površinu i druge fizičke površine smetljišta (u naseljenim mjestima),
2. da paze na upotrebu objekta i površina u okolini smještaja,
3. da se staraju o sistematskoj dezinfekciji, dezinsekciji i deratizaciji smetljišta,
4. da narede zatvaranje smetljišta ako zajednički nađu da se smetljište iz zdravstvenih i drugih razloga više ne može koristiti i da odrede novu lokaciju za smetljište.

III ODRŽAVANJE KOMUNALNOG REDA

Član 29.
Pod održavanjem komunalnog reda u smislu ove Odluke podrazumijeva se uređenje i održavanje ulica, trgova, javnog zelenila i drugih javnih površina, spoljnih dijelova zgrada, javnih česmi, električnih stubova, oglasnih tabli i drugih objekata na području općine, uklanjanje dotrajalih zgrada i objekata, kao i držanje domaćih životinja.

Član 30.
Preduzeća, samostalni privrednici, institucije, kao i građani, dužni su da pri korištenju ulica, trgovina, slobodnih površina, gradskog zelenila, poslovnih objekata i drugih komunalnih objekata i institucija na području opčine, postupaju sa pažnjom i doprinose urednom i lijepom izgledu i uređenju grada.

1. ULICE, TRGOVI I DRUGE JAVNE POVRŠINE

Član 31.
Ulice, trgovi i druge javne površine mogu se graditi i rekonstruisati samo pod uslovima kako je to predviđeno planom i ako za te radove ima propisana tehnička dokumentacija.

Član 32.
Prilikom izgradnje novih ili rekonstrukcije postojećih objekta, prethodno se mora izvršiti stručni pregled, a zatim eventualne rekonstrukcije ili nova izgradnja podzemnih instalacija i uređaja (vodovod, kanalizacija, elektro i PTT mreža i slično).

Član 33.
Novoizgrađeni ili rekonstruisani objekti ne mogu se davati u upotrebu niti prenijeti na upravljanje prije nego što se izvrši tehnički prijem, obilježavanje horizontalne i vertikalne signalizacije kolovoza, pješačkih prelaza i parkirališta.

2. PRIVREMENO ZAUZIMANJE JAŠVNIH POVRŠINA

Član 34.
Pod zauzimanjem javne površine u smislu ove Odluke smatra se:
– postavljanje ljetnih bašti koji nisu sastavni dijelovi postojećih poslovnih objekata i prostorija,
– postavljanje pokretnih objekata na točkovima, tezgi rashladnih uređaja, stolova za prodaju lutrije, štampe, knjiga, cvijeća, ukrasnih predmeta i sl.
– postavljanje bašti, tendi i privremeno-prodajnih i izložbenih mjesta ispred poslovnih objekata i prostora i
– postavljanje zabavnih parkova, cirkusnih šatri i drugih sportskih i zabavnih sadržaja,
– zauzimanje javne površine i na bilo koji drugi način, a u svrhu obavljanja privrednih i drugih delatnosti (npr. betoniranje prilaza, ulaza, postavljanje obrađenog kamena i sl.)

Član 35.
Zauzimanje javnih površina vrši se na osnovu uslova utvrđenih u urbanističkoj saglasnost Službe.
Urbanistička saglasnost iz prethodnog stava izdaje se na osnovu i u skladu sa Programom utvrđivanja lokacija za zauzimanje javnih površina i na osnovu zahtjeva.

Član 36.
Program utvrđivanja lokacija za zauzimanje javnih površina donosi Općinski načelnik na prijedlog Službe i nadležnog preduzeća.
Program iz prethodnog stava sadrži detaljno označene površine na kojima se
može vršiti privremeno zauzimanje, urbanističko tehničke uslove i druge elemente potrebne za izdavanje odobrenja za zauzimanje javne površine.

Član 37.
Odobrenje za zauzimanje javnih površina u svrhu postavljanja ljetnih bašti koji nisu sastavni dijelovi poslovnih objekata na osnovu Programa iz člana 35. ove Odluke vrši se na osnovu licitacije.
Licitaciju provodi nadležno preduzeće.

Član 38.
Zauzimanje javnih površina, osim u slučajevima iz prethodnog člana, odobrava se na osnovu pojedinačnih zahtjeva.

Član 39.
Za privremeno zauzimanje javne površine privremeni korisnik dužan je plaćati naknadu utvrđenu ugovorom o zakupu, koja se uplaćuje u budžet općine, a upotrebljava se za razvoj komunalne infrastrukture.

Član 40.
Rješenjem o odobrenju za zauzimanje javne površine, određuje se lice kome se odobrava zauzimanje javne površine, detaljna oznaka i veličina lokacije koja se odobrava, namjena, vrsta objekta, vremenski period na koji se odobrava zauzimanje, visina naknade i drugi elementi.
Privremeno zauzimanje javne površine može se odobriti na period od najviše jedne godine.
Izuzetno, ukoliko se radi o prvom korisniku javne površine, koji je imao posebne troškove u vezi sa privođenjem površine namjeni za koju se odobrava zauzimanje (instalacije, posebni uslovi, uređenje zemljišta i sl.), zauzimanje se može odobriti i na duži period, ali ne duži od dvije godine.
Prava i obaveze iz prethodnog stava utvrđuje se između davaoca i korisnika javnih površina.

Član 41.
Izuzetno od postupka propisanog za zauzimanje javnih površina, zauzimanje se može odobriti samo na osnovu zahtjeva, ukoliko se radi o zauzimanju javne površine koja je sastavni dio poslovnih prostorija u kojoj donosilac zahtjeva obavlja poslovnu djelatnost u svrhu izlaganja i reklamiranja robe ili usluga, ako se ne radi o zauzimanju javne saobraćajne površine i ako zauzeta površina iznosi do 10 m2.
Zauzimanje nove javne površine na osnovu zahtjeva odobriće se i u slučaju ako se radi o javnom okupljanju (predizborni mitinzi, organizovani protestni skupovi i sl.) i ako se zauzimanje javne površine ne vrši za period duži od 24 sata.
Izuzetno, u svrhu prodaje ukrasnih predmeta, cvijeća, čestitki, suvenira i sl., u dane državnih i drugih praznika, kada je to uobičajeno, može se odobriti zauzimanje javnih površina na osnovu zahtjeva, a najviše do 15 dana i do 5m2, s tim da se za ovo zauzimanje javnih površina plaća povećana naknada koju utvrđuje Općinski načelnik na prijedlog službe.

Član 42.
Mjesta na javnim površinama na kojima je odobreno postavljanje stolova i stolica radi postavljanja ljetnih bašti, bez obzira da li su sastavni dijelovi poslovnih prostorija ili nisu, moraju ispunjavati slijedeće uslove:
1. Prostor koji ostaje za pješake ne smije biti uži od 2 metra, a udaljenost ograde ljetne bašte od ruba saobraćajnice ne smije biti manji od 1 metra.
2. Javna parkirališta i površine na kojima se nalaze ventilacioni otvori i sl., ne mogu se odobriti za postavljanje ljetne bašte,
3. U površinu ljetne bašte uračunava se i površina živice, žardinjera ili druge ograde, koja se postavlja uz rubove bašte,
4. Visina pokretne ograde ne može biti veća od 1 metra,
5. Ukoliko se prostor ljetne bašte nalazi djelimično ili u cijelosti na javnoj zelenoj površini, površina se mora zaštititi montažno-demontažnom podlogom.
6. Po prestanku rada ugostiteljske radnje, kao i po proteku vremena određenog za zauzimanje javne površine, mora se ukloniti sve što je bilo u funkciji ljetne bašte, a površina se mora privesti prvobitnoj namjeni u roku od 15. dana od dana prestanka rada, odnosno isteka roka.
7. Postavljanje slobodno stojeće tende, kao načina zaštite od sunca i kiše, može se izvršiti isključivo pode uslovima utvrđenim u urbanističkoj saglasnosti.

Član 43.
Mjesta na javnim površinama na kojima je odobreno postavljanje pokretnih objekata iz člana 35. stav 1. ove Odluke, moraju ispunjavati slijedeće uslove:
1. Postavljanjem ovih objekata ne smije se spriječiti ili otežati korištenje zgrada ili drugih objekata i ugrožavati bezbjednost saobraćaja i pješaka,
2. Postavljanjem ovih objekata u blizini raskrsnice mora odgovarati bezbjednosti saobraćaja i ne smije svojim položajem smanjiti preglednost i odvijanje saobraćaja (zaklanjati signalizaciju i sl.),
3. Objekti se mogu postavljati samo na mjesta na kojima neće dolaziti do suvišne buke, prljanja javne površine i ometanja saobraćaja, te na kojima se neće umanjiti estetski opći izgled tog mjesta.
Korisnici su dužni ove objekte, kao i neposrednu okolinu držati u čistom i urednom stanju, a za reklamiranje artikala koje nude ne smiju koristiti okolne objekte i površine.

Član 44.
Korisnici javnih površina dužni su se u svemu pridržavati uslova određenih u odobrenju o zauzimanju javne površine.
Objekti koji se nalaze na javnim površinama bez odobrenja nadležne Službe ili protivno odobrenju, kao i sa odobrenjem čiji je rok istekao, kao i objekti korisnika koji se nepridržavaju uslova određenih u odobrenju za zauzimanje javne površine, uklonit će se o trošku korisnika u roku od 24 sata. Žalba izjavljena protiv rješenja o uklanjanju ne odlaže izvršenje rješenja.
U slučaju da korisnik neuredno izmiruje svoju obavezu plaćanja naknade, tako da duguje više ot tri mjesečna iznosa, odobrenje za korištenje javne površine će se poništiti, a protiv korisnika će se pokrenuti sudski postupak za prinudnu naplatu dugovanja.
U slučaju zauzimanja javne površine veće od odobrenja, korisnik je dužan za višak zauzete površine isplatiti dvostruku naknadu za sve vrijeme trajanja odobrenja, a višak zauzete površine dovesti u prvobitno stanje u roku od 3 dana. U suprotnom će se pokretni objekat ukloniti o trošku korisnika.

3. RASKOPAVANJE JAVNIH POVRŠINA

Član 45.
Ulice, trotoari i druge javne površine mogu se raskopavati radi postavljanja, uklanjanja ili izmjene podzemnih instalacija i uređaja, samo pod uslovom da preduzeće ili lice koje to zahtjeva dobije za takvu radnju odobrenje nadležnog organa uprave.
Nadležni općinski organ uprave dužan je prije izdavanja odobrenja za izvođenje radova na objektu iz stava 1. ovog člana pribaviti stručno mišljenje geodetsko-katastarske uprave, koja vodi katastar podzemnih instalacija i uređaja, te mišljenje Komunalnog preduzeća.

Član 46.
Uz zahtjev za izdavanje odobrenja mora se naznačiti mjesto izvođenja radova i vrijeme potrebno da se ti radovi izvedu, s rokom početka izvođenja i završetka radova.
Ukoliko se radovi zbog kojih je raskopavanje izvedeno ne mogu izvesti u odobrenom roku, investitor je dužan da zatraži produženje roka za raskopavanje.

Član 47.
Ukoliko se kolovoz raskopava po širini, raskopavanje se vrši po etapama, tako da je jedna strana kolovoza uvijek bude osposobljena za odvijanje saobraćaja.
Ukoliko se radovi takve prirode ne mogu vršiti na ovakav način dužan je u saglasnosti sa organima nadležnim za regulisanje saobraćaja, ulicu zatvoriti, postaviti propisane oznake i radove obaviti u roku predviđenom odobrenju za građenje.
Ukoliko se raskopavanje trotoara vrši po širini, izvođač radova je dužan da odgovarajućim sredstvima osigura bezbjedan prijelaz pješaka preko iskopa.
Izvođač radova je dužan da obezbjedi nesmetan prilaz prodavnicama, školama i drugim društvenim objektima.

Član 48.
Po završetku odobrenih radova izvođač je dužan odmah javnu površinu dovesti u prvobitno stanje i ukloniti sve otpatke s površine na kojoj su se radovi izvodili.

Član 49.
Ukoliko bi se nakon izvjesnog vremenskog perioda, a najkasnije u roku od godinu dana od završetka radova, na mjestu gdje su izvedeni radovi pojavilo vidljivo ulegnuće ili napuknuće površine koja ometa ili ugrožava saobraćaj, investitor je dužan da na zahtjev nadležnog općinskog organa uprave otkloni o svom trošku uočene nedostatke, bez obzira od kojeg organa uprave je izdato odobrenje (općinskog, kantonalnog ili federalnog).

Član 50.
Električni, telefonski stubovi i drugi komunalni objekti i uređaji moraju se postavljati na ulicama, trotoarima i drugim javnim površinama, samo na mjestima predviđenim urbanističkim rješenjem i po odobrenju nadležnog općinskog organa uprave.
Razni znaci upozorenja, reklame i drugi panoi mogu se postavljati samo na osnovu odobrenja nadležnog općinskog organa uprave.

Član 51.
Izgradnja pristupnih puteva i staza sa ulica preko parkova i kanal može se vršiti samo od odgovarajućeg materijala i pod uslovom koje odredi nadležni općinski organ uprave.

Član 52.
Zabranjuje se prijelaz teškog vozila preko kolovoza i trgova, kao i prijelaz vozila preko javnih površina van kolovoza, ako bi se kolovoz i javne površine prelaskom vozila uslijed njegove težine, visine ili nekih drugih razloga mogli uništiti ili oštetiti.
Ukoliko dođe do oštećenja ili uništenja uslijed nepoštovanja stava 1, počinioc štete je dužan sanirati isti o svom trošku.

Član 53.
Ivičnjaci između trotoara i kolovoza ne smiju se spuštati niti klesati radi prolaska motornih vozila.
U izuzetnim slučajevima, ako bi prijelaz predstavljao izrazitu teškoću za normalnu upotrebu i odvijanje saobraćaja, što se utvrđuje stručnom ocjenom nadležnog općinskog organa uprave, može se odobriti spuštanje ili klesanje ivičnjaka.

4. ULIČNI I DRUGI OTVORI

Član 54.
Svi otvori (šahtovi, okna i slivnici) na ulicama, pijacama, trgovinama, parkovima, dvorištima i drugim mjestima, moraju uvijek biti dostupni i u ispravnom stanju.
Otvorima u smislu prethodnog stava smatraju se naročito:
– otvori za vodovod, kanalizaciju, električne, telefonske i telegrafske kablove i slično.

Član 55.
Otvori moraju biti obezbjeđeni sigurnim zatvaračima. Zatvarači, odnosno poklopci, otvori na ulicama i drugim površinama javnog saobraćaja moraju biti od liveno željeznog materijala, a pojedina polja zalivena asfaltom.
Dotrajali, odnosno nefunkcionalni zatvarači i poklopci moraju se zamijeniti.

Član 56.
O održavanju otvora za vodovod, kanalizaciju, električne, telefonske i telegrafske kablove, staraju se preduzeća koja te otvore koriste ili su im prenesena na upravljanje.

5. NAZIV ULICA, TRGOVA I JAVNIH POVRŠINA

Član 57.
Nazivi ulica, trgova i drugih javnih površina moraju biti vidljivo istaknuti na raskrsnicama i na početku svake ulice. Tabla sa nazivom stavlja se na zgradu ili drugi sličan objekat.
Brojevi zgrada obavezno se postavljaju na svakoj zgradi, sa lijeve strane kod ulaza u zgradu.
Table sa nazivima ulica i brojeve zgrada određuje nadležni organ uprave, s tim što brojeve postavljaju vlasnici – korisnici zgrade.
Vlasnici i korisnici zgrade dužni su da čuvaju kućne brojeve, koji moraju biti stalno istaknuti na zgradama. U slučaju da broj zgrade zbog nepažnje vlasnika, odnosno korisnika bude skinut ili izgubljen, korisnici zgrada dužni su da izvrše narudžbu drugog broja o svom trošku.
Vlasnici novoizgrađenih zgrada dužni su odmah, najkasnije tri mjeseca po useljenju postaviti kućni broj o svom trošku.

6. SPOLJNI DIJELOVI ZGRADE

Član 58.
Spoljni dijelovi zgrade i spoljni dijelovi stambenih i poslovnih objekata (fasade, balkoni, simsovi, podesti, ukrasni dijelovi, ograde, oluci, izlazi, vrata, prozori i drugo) moraju se održavati u tehnički ispravnom stanju.
Za promjenu spoljnog izgleda zgrade, stambenih i poslovnih objekta ili dijelova zgrada objekata (fasade, balkoni, simsovi, ukrasni dijelovi, ograde, oluci, izlazi, vrata, prozori i drugo) za postavljanje konzolnih, plastičnih i sličnih tendi, potrebno je pribaviti odobrenje nadležnog općinskog organa uprave.
Lica koja su bez odobrenja nadležnog općinskog organa izvršila postavljanje tende, firme ili reklame, dužna su pribaviti saglasnost nadležnog općinskog organa u roku od 30 dana od dana stupanja na snagu ove Odluke.
Organ nadležan za izdavanje odobrenja iz stava 1. ovog člana, naredit će uklanjanje – rušenje istih, ukoliko su postavljeni bez odobrenja, a na teret vlasnika.
Zabranjeno je na balkonima, lođama i terasama gomilanje starih stvari, ostataka namještaja i sl. predmeta koji narušavaju estetski izgled objekta.
Sa prozora, balkona, lođa i terasa kao i drugih dijelova zgrada, zabranjeno je istresanje kuhinjskih i drugih krpa, tepiha i sl., bacanje smeća, ocjeđivanje vode ili na bilo koji drugi način prljanje objekata ili javne površine.

Član 59.
O čistoći i ispravnosti zgrade, te poslovnog ili stambenog objekta stara se upravitelj, vlasnik ili korisnik istog.
Obavezu uređenja fasade utvrđuje i naređuje nadležni organ uprave za komunalne poslove.

Član 60.
Zabranjeno je prljati ili na drugi način oštećivati zidove, fasade, izloge, druge spoljne dijelove zgrade, ograde, kao i firme, reklame i slične natpise.

Član 61.
Izlozi i prilazi svih poslovnih objekata i drugih radnji izrađuju se prema propisima predviđenim za određenu djelatnost ili prema vrsti robe koja se u tim prostorijama prodaje ili reklamira.
Spoljni dijelovi izloga moraju se prema potrebi bojiti, staklene površine prati, a prostor ispred i oko objekta mora uvijek biti usklađen, da ne odudara od okoline i u urednom stanju.
Natpisi na objektima iz prethodnog stava moraju se obnavljati, ukoliko su nečitljivi ili je boja izgubila intenzitet.

7. FIRME, REKLAME, NATPISI, IZLOZI, REKLAMNI ORMARIĆI, SAOBRAĆAJNI ZNACI I PLAKATI

Član 62.
Reklame, reklamne konstrukcije, reklamni panoi, reklamni svijetleći i drugi ormarići, jarboli zastava, oglasne ploče, oglasni stubovi, transparenti, zaštitne tende i ostalo (u daljem tekstu «naprave») mogu se postavljati samo na osnovu urbanističke saglasnosti izdate od strane nadležne Službe.
Izuzetno, Služba može za određene manifestacije i druge prilike periodičnog karaktera, dati urbanističku saglasnost za privremeno postavljanje navedenih predmeta i objekata, ali se one moraju ukloniti odmah po prestanku razloga zbog kojeg su postavljeni.

Član 63.
Plakati, oglasi, posmrtnice, obavještenja i slične objave mogu se postavljati bez posebne saglasnosti Službe samo na oglasnim pločama, oglasnim stubovima i oglasnim ormarićima.
Na ogradama gradilišta mogu se postavljati objave ili reklame samo uz prethodnu saglasnost vlasnika ograde.
Posebne samostojeće objave za kratkotrajajuće manifestacije mogu se postavljati na trotoare ili zelene površine samo na osnovu urbanističke saglasnosti Službe i organizator ih mora ukloniti u naloženom roku ili će to učiniti ovlašteno preduzeće o trošku organizatora.
Služba će utvrditi visinu naknade za postavljanje, kao i rok za uklanjanje objava.
Cijenu i način obračuna određuje Općinski načelnik.
Uredno postavljene objave zabranjeno je prljati, oštećivati ili uništavati.

Član 64.
Zabranjeno je postavljanje plakata, oglasa i sličnih objava van dozvoljenih mjesta, kao i ispisivanje poruka bilo kog sadržaja, a naročito na fasadama, stalnim ogradama, potpornim zidovima, drveću, rasvjetnim stubovima, stubovima saobraćajne signalizacije i ostalim stubovima, energetskim i drugim postrojenjima i sl. objektima, kao i na trotoarima bez odobrenja.

Član 65.
Plakati, oglasi i slične objave postavljene van dozvoljenih mjesta ukloniće Služba o trošku fizičkog ili pravnog lica koje ih je postavio.
Služba uz saglasnost općinskog načelnika može povjeriti postavljanje i uklanjanje plakata preduzeću, odnosno drugom pravnom ili fizičkom licu, što se reguliše ugovorom.
Reklamni natpisi, odnosno firme vlasnika ili korisnika poslovnih prostorija na zgradi moraju biti čitljivi, tehnički i estetski oblikovani, uredni i jezično ispravni i ne smiju svjetlom ili zvukom ometati ostale korisnike zgrade u mirnom korištenju zgrade.
Izlozi izložbeni ormarići i drugi slični objekti postavljeni na zgradi moraju biti tehnički estetski oblikovani, odgovarajuće osvijetljeni, u skladu sa izgledom zgrade i okoline.

Član 66.
Svijetleći natpisi i reklame moraju biti upaljeni, a izlozi osvijetljeni cijele noći u skladu sa režimom rada javne rasvjete, osim u slučajevima štednje električne energije i drugim vanrednim okolnostima.
Svaki kvar na svjetlećem natpisu ili reklami, korisnik mora ukloniti najkasnije u roku od tri dana od dana nastanka kvara.
Neispravne svjetleće natpise, odnosno reklame, kao i one koje se ne mogu popraviti,
korisnik je dužan odmah ukloniti i zamijeniti novim.

Član 67.
Reklamni natpisi i firme se mogu postavljati u visini od najmanje 2,5 metara od nivoa pločnika, odnosno ulice, a samo izuzetno u izlozima i na manjoj visini.
Svi izlozi moraju biti osvijetljeni sopstvenom svjetlošću odgovarajuće snage, s tim što izvor svjetlosti ne smije biti okrenut prema prednjoj strani izloga (ulično staklo).
Reklamni natpisi firme postavljaju se na osnovu urbanističke saglasnosti izdate od strane Službe za prostorno uređenje.
Natpisi firme u gradskom središtu postavljene bez odobrenja, biće uklonjene od strane nadležnog inspektora u roku od 24 sata o trošku vlasnika.

Član 68.
Vlasnik natpisa i firmi dužan ju je održavati na način određen u članu 66. stav 1. ove Odluke.
Neispravnim natpisom i firmom smatra se natpis i firma ako je ploča na kojoj je ispisana oštećena, ili su slova nečitljiva.
Neispravan natpis i firmu sopstvenik je dužan dovesti u ispravno stanje u roku od 7 dana od dana nastanka oštećenja.

Član 69.
Zabranjeno je postavljanje reklamnih natpisa i firmi na veću drveću, parkovskom zelenilu, na uličnim stubovima (rasvjetnim, saobraćajnim i dr.), na javnim objektima koji imaju kulturnu i istorijsku vrijednost, vjerskim institucijama, mostovima, spomen obilježjima i sličnim objektima, kao i na objektima označenim u članu 65. stav 1. ove Odluke.

Član 70.
U slučaju prestanka rada ili preseljenja u drugu poslovnu prostoriju, vlasnik reklamnog natpisa ili firme dužan je da ih ukloni u roku od 15 dana od dana prestanka poslovanja, a mjesto gdje je bilo istaknut reklamni natpis, odnosno firma da dovede u prvobitno stanje.
Ako vlasnik reklamnog natpisa ili firme ne postupi u skladu sa obavezom propisanom u prethodnom stavu, uklanjanje reklamnog natpisa ili firme izvršit će nadležni inspektor o trošku vlasnika.

Član 71.
Predmeti, uređaji i naprave iz člana 62. ove Odluke moraju se održavati u ispravnom stanju, a dotrajali se moraju obnoviti, odnosno zamijeniti.
Obnovu, odnosno zamjenu naprava iz prethodnog stava vrši njihov vlasnik.

Član 72.
Odobrenjem za postavljanje naprave iz člana 62. ove Odluke Služba će odrediti mjesto, način i vrijeme na koje se postavlja naprava, kao i druge uslove u vezi sa postavljanjem ovih naprava.
U odobrenju o postavljanju naprava iz prethodnog stava za postavljanje na objekte i zemljišta koji su u vlasništvu općine Tešanj, utvrdit će se i obaveza i rok plaćanja, kao i visina naknade za postavljanje naprave.
U slučaju prestanka važenja odobrenja za postavljanje naprave iz stava 1. korisnik je dužan ukloniti napravu u roku od sedam dana od dana prestanka važenja odobrenja, odnosno po isteku ovog roka napravu će ukloniti nadležni inspektor o trošku korisnika.

Član 73.
Za postavljanje predmeta i objekata iz člana 62. ove Odluke na javne površine i neizgrađeno građevinsko zemljište čiji je vlasnik općina Tešanj ili koje neposredno koristi, te na objekte na kojima općina Tešanj ima pravo vlasništva ili njima upravlja, plaća se naknada.
Visinu naknade iz prethodnog stava određuje Općinski načelnik posebnim aktom.

Član 74.
Općinski načelnik, izuzetno zbog veličine i posebnih uslova postavljanja, može odrediti lokacije za postavljanje pojedinih tipova reklamnih objekata (panoi tipa: Jumbo, Citi Light i sl.) koje će se dodijeliti putem konkursa. Lokacije za postavljanje reklamnih objekata utvrđuje Služba.
Najpovoljnijeg ponuđača na konkursu odabraće Stručna komisija koju imenuje Općinski načelnik. Komisija se sastoji od predsjednika i dva člana, a njen mandat traje dvije godine.

Član 75.
Komisija će komparativnom analizom svih ponuda međusobno i procjenom svake ponude pojedinačno odabrati najpovoljniju ponudu.
Odabrani ponuđač dužan je zaključiti ugovor sa općinom, o plaćanju naknade za postavljanje reklamnih naprava i obezbjediti odobrenje za postavljanje naprava od Službe za prostorno uređenje.
Cijena postignuta na konkursu uplaćuje se u budžet općine i koristi se za razvoj komunalne infrastrukture u općini..
Rok za postavljanje reklamnih naprava ne može biti kraći od jedne godine.

Član 76.
Uz zahtjev za postavljanje naprava iz člana 62. ove Odluke, bilo po osnovu konkursa ili na drugi način, podnosilac je dužan priložiti, ako se naprava postavlja na zgradu ili na neki drugi objekat, skicu reklamne naprave, tehnički opis, skicu ili fotografiju mjesta gdje se naprava postavlja, a za svijetleće naprave i elektroenergetsku saglasnost.
Za veće reklamne konstrukcije i konzolne reklame podnosi se i statički proračun i atest elektroinstalacija, ukoliko je reklama svijetleća.
Ukoliko su reklamne naprave postavljaju na zemljištu, uz zahtjev je potrebno priložiti i skicu predmeta sa tehničkim opisom, kao i mikrolokaciju sa ucrtanim položajem predmeta na kopiji katastarskog plana.
Ukoliko su reklamne naprave osvijetljene, uz zahtjev se prilaže i elektroenergetska saglasnost, te saglasnost vlasnika objekta sa kojeg se koristi električna energija. Ukoliko se električna energija koristi sa javne rasvjete, korisnik je dužan plaćati naknadu prema prosječnoj potrošnji električne energije.

Član 77.
Kada se reklamne naprave postavljaju na objekte ili zemljište koji su u vlasništvu drugog fizičkog ili pravnog lica, podnosilac zahtjeva dužan je uz dokumentaciju propisanu u članu 77. ove Odluke i dokaza o vlasništvu, odnosno korištenju ili upravljanju objektom ili zemljištem, kao i saglasnost vlasnika ili korisnika objekta ili zemljišta, osim u slučaju postavljanja naziva firme.
Ako se reklamna naprava postavlja na područje ili objekat određen kao spomenik kulture, podnosilac zahtjeva dužan je priložiti i mišljenje nadležnog organa za zaštitu spomenika kulture.

Član 78.
Saobraćajne znake može postavljati samo ovlašteno preduzeće na mjestima koje odredi organ uprave nadležan za poslove saobraćaja.
Saobraćajni znaci moraju biti postavljeni tako da ne ugrožavaju javni saobraćaj, ne smetaju prolaz pješacima i moraju se stalno održavati u ispravnom stanju.
Organ nadležan za izdavanje odobrenja za postavljanje saobraćajnih znakova, naredit će uklanjanje istih ukoliko su postavljeni bez odobrenja, a na teret lica koje je isti postavio.

8. UKLANJANJE PROTIVPRAVNO POSTAVLJENIH PREDMETA

Član 79.
Svi protivpravno postavljeni predmeti i uređaji na objektima i javnim površinama (pokretni uređaji i naprave, štandovi, prikolice, reklamni i drugi panoi, natpisi firmi, obavještenja, putokazi, stubići, posude za cvijeće, građevinski materijal, ogrev i slični predmeti i uređaji), moraju se ukloniti.
Rješenje o uklanjanju sa rokom uklanjanja koji ne može biti kraći od tri niti duži od osam dana, donosi komunalni inspektor, ako korisnik, odnosno vlasnik protivpravno postavljenog predmeta sam ne ukloni predmet, predmet će ukloniti nadležna inspekcija o trošku vlasnika, odnosno korisnika, uključujući i troškove premještanja i skladištenja (čuvanja).
Ako je došlo do oštećenja javne površine, uključuju se i troškovi dovođenja javne površine u prvobitno stanje.
Uklonjene predmete vlasnici su dužni preuzeti u roku od 30 dana uz namirenje nastalih troškova, a u suprotnom uklonjeni predmeti će se prodati na javnoj licitaciji, radi podmirenja troškova.

9. JAVNA RASVJETA

Član 80.
Javnu rasvjetu čine: rasvjetna tijela postavljena na ulicama i trgovima, autobusnim stanicama, svjetleća tijela oko spomen objekata, sportskih objekata, objekata kulture i istorijske vrijednosti, kao i oko vjerskih objekata, te oko mostova, stepeništa na javnoj površini i sl.

Član 81.
Javne saobraćajne površine, pješački i drugi glavni putevi na javnim zelenim površinama moraju imati javnu rasvjetu. Javna rasvjeta mora se redovno održavati u stanju funkcionalne ispravnosti (prati, bojiti, mijenjati uništene ili oštećene dijelove, sijalice i sl).
O održavanju javne rasvjete brine se preduzeće kojem su povjereni ti poslovi, a stručno-tehnički nadzor nad istim vrši Služba putem nadležnog preduzeća.

Član 82.
Javna rasvjeta po pravilu mora svijetliti cijele noći.
Vrijeme uključivanja i isključivanja javne rasvjete mora se uskladiti sa godišnjim dobom i atmosverskim prilikama.
Podešavanje vremena rada javne rasvjete vrši se najmanje jedan put mjesečno.
Posebnom Odlukom Općinskog načelnika u slučaju potrebe štednje električne energije ili u drugim vanrednim okolnostima, utvrdit će se minimum potreba osiguranja javne rasvjete na području općine.

Član 83.
Objekti istorijske i kulturne vrijednosti moraju se osvijetliti, tako da njihove arhitektonske i druge vrijednosti dolaze do punog izražaja, na način da izvor svjetlosti bude zaštićen od prolaznika.

Član 84.
Zabranjeno je oštećivanje i uništavanje rasvjetnih stubova i rasvjetnih tijela, kao i lijepljenje i postavljanje oglasa, obavještenja, reklama i sl. na njima.
Na rasvjetne stubove mogu se izuzetno postavljati ukrasne zastavice i informativno-propagandni panoi, uz odobrenje nadležne Službe, pod uslovima propisanim ovom Odlukom.
Sve instalacije i uređaji postavljaju se prema urbanističkim rješenjima.

Član 85.
Utrošak električne energije za javnu rasvjetu, zamjenu dotrajalih i oštećenih sijalica, pada na teret sredstava nadležnog općinskog organa uprave, kao i utroška vode i održavanje javnih česmi.
Nadležni općinski organ uprave planira svake godine za narednu godinu utrošak kao i sredstva potrebna za održavanje i rekonstrukciju instalacija i uređaja za javno osvjetljenje, proučavaju mogućnost osvjetljavanja javnih površina i predlažu vijeću mjere potrebne za poboljšanje javnog osvjetljenja.

10. OSTALI KOMUNALNI OBJEKTI

Član 86.
Komunalni objekti, kao što su: biletarnice, telefonske govornice, kiosci, kao i drugi slični objekti, mogu se postavljati odnosno izgrađivati samo na osnovu odobrenja za građenje izdatog od nadležnog općinskog organa uprave, pod uslovim datim u odobrenju.
Investitor je dužan uz zahtjev priložiti skicu, dimenzije i tip objekta koga želi postavljati, odnosno graditi, kao i mikrolokaciju za njegovo postavljanje.
Prije izdavanja odobrenja nadležni općinski organ uprave dužan je da za svaki konkretni zahtjev pribavi mišljenje organa uprave za saobraćaj.

Član 87.
Ako su objekti iz člana 85 stav 1. ove Odluke prestali da koriste i ako je odobrenje za njihovo postavljanje izdato na određeno vrijeme i takav objekta se mora ukloniti odmah po isteku vremena na koje glasi odobrenje.
Ukoliko preduzeće ili pojedinac koji su koristili objekat ne postupa na način utvrđen u stavu 1. ovog člana, građevinska inspekcija će rješenjem naložiti uklanjanje objekta o trošku vlasnika.

Član 88.
Vlasnici, odnosno korisnici objekata iz člana 86. stav 1. ove Odluke dužni su da ih redovno održavaju u urednom stanju, ispravnom i čistom stanju, kao i neposrednu okolinu.

Član 89.
Javni sanitarni i higijenski objekti (javna kupatila, nužnici i drugi slični objekti) moraju se održavati ispravni u tehničkom pogledu.
U objektima iz prethodnog stava moraju se na vidno mjesto istaći upustva o radu.
O održavanju reda i čistoće u radnim sanitarnim i higijenskim objektima staraju se preduzeća kojima su ovi objekti povjereni na upravljanje.

Član 90.
Svaki javni objekat mora imati istaknuto radno vrijeme kojeg će se pridržavati.
Preduzeće kome su objekti predani na upravljanje će odrediti radno vrijeme u javnim sanitarnim i higijenskim objektima.

11. AUTOBUSNA STANICA, STAJALIŠTA TAKSI PREVOZA, STAJALIŠTA JAVNOG AUTOBUSNOG PREVOZA I PARKIRALIŠTA

Član 91.
Stanične zgrade na autobusnoj stanici, otvorene čekaonice, kamionski terminali, sanitarni uređaji i prostori ispred stanice, te čekaonice putničkog, teretnog, autobusnog i drugog saobraćaja, moraju bili stalno održavane u ispravnom stanju.
Klupe i ostali predmeti, kao i nasadi koji se nalaze na peronima i ispred staničnih zgrada i otvorenih čekaonica, moraju biti čisti, uredni i ispravni, a dotrajale i oštećene predmete i nasade, vlasnici odnosno korisnici moraju odmah ukloniti i zamijeniti novim.
Objekte i predmete iz stava 21. ovog člana održava vlasnik, odnosno korisnik objekta, odnosno predmeta.

Član 92.
Kad su javne površine izgrađene i uređene kao stajališta javnog autobusnog saobraćaja, na njima se postavljaju nadstrešnice za zaštitu ljudi, korpice za smeće, klupe, informacione table sa oznakom stajališta i ostalim informacijama vezanim za javni saobraćaj i sl.
O postavljanju i održavanju nadstrešnica brine se Služba putem nadležnog preduzeća.
Postavljanje i održavanje nadstrešnica na kojima postoji uređaj za reklamiranje, općina može povjeriti pravnom ili fizičkom licu koje je registrovano za tu djelatnost, pod uslovima propisanim članom 74. ove Odluke.
Stajališta javnog autobusnog saobraćaja i stajališta taksi prevoza moraju se održavati u urednom i ispravnom stanju, a svako oštećenje mora se otkloniti u roku od 10 dana.
Stajališta održavaju ovlaštena pravna i fizička lica za prevoz putnika u javnom saobraćaju, odnosno fizičko ili pravno lice kome općina povjeri održavanje.
Stajališta taksi prevoza održava i uređuje udruženje taksista u skladu sa uslovima utvrđenim Ugovorom o korištenju javnih površina.

Član 93.
Javna parkirališta moraju biti stalno održavana.
O uređenju i održavanju javnih parkirališta brine se preduzeće, odnosno pravno ili fizičko lice kome je općina povjerila naplate, uređenja i održavanje javnih parkirališta. Način i režim održavanja kamionskih terminala i javnih parkirališta, način povjeravanja poslova naplate i održavanja kamionskih terminala i javnih parkirališta uredit će se aktom Općinskog načelnika.

12. DRŽANJE DOMAĆIH ŽIVOTINJA

Član 94.
Na području općine Tešanj zabranjeno je držanje domaćih životinja i živine, na onim njenim dijelovima za koje su doneseni regulacioni i urbanistički planovi, te urbanistički redovi.
Odredbe prethodnog stava ne odnose se na lovačke, luksuzne i ostale domaće pse koji su prethodno podvrgnuti veterinarskom pregledu – cijepljenju, s tim da se isti ne mogu van dvorišta kretati bez pratioca, na povodcu i da se držanjem pasa uznemiravanju stanari i susjedi. Kućice za boravak tih životinja moraju se postaviti udaljeno od susjednog objekta na najmanju udaljenost od 20. metara. O tome da li se držanjem pasa uznemiravanju susjedi i stanari utvrđuje na zahtjev zainteresovanih, organ uprave nadležan za komunalne poslove i o tome donosi rješenje.
Vlasnici domaćih životinja izvan zone zabrane držanja, mogu držati domaće životinje samo pod slijedećim uslovima:
– Kokošinjac, tor ili štala (gospodarski objekat) mora biti odgovarajući izgrađen, u svom sastavu mora imati izgrađen đubrovnik, osočnu jamu, tor i dr.
– Gospodarski objekat mora biti udaljen 10 metara od puta i 15 metara od susjednog objekta,
– Neposredna okolina mora biti uvijek besprijekorno čista i dezinfikovana,
– Ðubrivo-izmet odlagati isključivo na odgovarajući način propisan ovom Odlukom.
Zabranjuje se držanje domaćih životinja i živine u Mjesnoj zajednici Jelah u slijedećoj zoni: od mosta na Usori, uzvodno do FAD-a Jelah, potom pokraj stadiona NK «Borac» Jelah do ulice «1. Mart», ulica «Sakiba Subašića-Mange», potom ulica «Musa Ćazima Ćatića», granicom industrijskog naselja «Ciglana», ulica «Ciglanska» do Usore i uzvodno do mosta na Usori.

13. ČIŠĆENJE SNIJEGA

Član 95.
Čišćenje snijega je obaveza svih preduzeća, samostalnih privrednika i svih građana na području općine Tešanj.

Član 96.
Uklanjanje snijega i leda sa javnih saobraćajnih površina određuje se operativnim planom zimske službe koji donosi Općinski načelnik na prijedlog Službe, a najkasnije do 1. novembra za nastupajuću zimsku sezonu.
Planom se određuju nadležna preduzeća. Nadležno preduzeće je dužno redovno obavještavati Službu i organ odgovoran za bezbjednost saobraćaja o stanju javnih, saobraćajnih površina, te o mjerama preduzetim za izvršenje plana zimske službe za vrijeme dok postoje nepovoljni vremenski uslovi.
Padavine snijega preko 50 cm smatraju se elementarnom nepogodom i njihovo uklanjanje vrši se po posebnim propisima.

Član 97.
Vlasnici i korisnici stambenih i poslovnih zgrada dužni su očistiti od snijega i leda trotoar ispred stambenih i poslovnih prostorija i u krugu upotrebnog zemljišta objekta, a zatim snijeg sakupiti sa trotoara prema ulici na takav način da se omogući nesmetan saobraćaj i prolaz pješaka i vozila.
U ulicama gdje ne postoje izgrađeni trotoari i gdje ne postoji prostor određen za trotoar, snijeg se mora očistiti sa kolovoza i pristupa stambenim i poslovnim zgradama.
Vlasnici objekata koji su izgrađeni u prostoru obuhvaćenim regulacionim planom, uz ulice dužni su na istim imati snjegobrane.

Član 98.
Zabranjeno je:
1. Iznošenje i gomilanje snijega iz dvorišta, bašte i drugih slobodnih površina na ulice i trotoare.
2. bacanje snijega ispred zgrade na ulicu,
3. zatrpavanje snijegom i ledom slivnika i šahtova,
4. parkiranje vozila na saobraćajnicama uz trotoare i nad slivnicima i šahtovima, ukoliko su kolovoz i trotoari tako očišćeni od snijega i leda da omogućuju normalno odvijanje saobraćaja i prolaz pješaka.
5. sankanje i klizanje na ulicama koje nisu određene za ove svrhe

14. ODRŽAVANJE DOTRAJALIH ZGRADA I DRUGIH OBJEKATA

Član 99.
Za postizanje komunalnog reda, sigurnosti i bezbjednosti građana, lijepog izgleda grada u pogledu dotrajalih objekata primjenjivat će se odredbe Zakona o prostornom uređenju.

Član 100.
U cilju poboljšanja općeg izgleda i uređenja grada, zaštite i održavanja komunalnog reda, zabranjuje se:
1. svako oštećivanje, prljanje i šaranje kolovoza, trotoara, ivičnjaka, odvodnih kanala, spoljnih dijelova, zgrada, fontana, česmi, oglasnih tabli, reklamnih panoa, firmi i drugih sličnih natpisa, trgova, parkova i drugih javnih objekta.
2. bacanje otpadaka i drugih nečistoća u rijeke: Tešanjku, Usoru, potoke, šahtove, slivnike, fontane, javne česme i slične objekte,
3. pranje teretnih i putničkih automobila, zaprežnih kola i drugih vozila na rijekama,
4. oštećivanje i uništavanje vodovodnih i kanalizacionih instalacija (fontana, česmi, hidranata, poklopaca i drugih instalacija),
5. vršenje utovara i istovara građevinskog i drugog materijala i obavljanja drugih sličnih radnji bez prethodnog preuzimanja mjera zaštite kolovoza i zgrada.
6. preduzimanje bilo kakvih radnji (prijevoz, utovar, istovar, montiranje-demontiranje i slično) koji mogu da ugroze saobraćaj, onemoguće nesmetan prolaz građana kolovozom i trotoarom, ukoliko za takvu radnju ne postoji posebno odobrenje nadležnog organa,
7. cijepanje i pilenje drva, razbijanje kamena i obavljanje sličnih grubih radova na kolovozu i trotoaru, kao i čišćenje snijega i leda oštrim predmetima kojim se oštećuju kolovoz i trotoari,
8. kretanje kolovozom i trotoarom građevinskih i drugih vozila i mašina, koja na pogonskim točkovima imaju oštre metalne trake (gusjeničari) koji mogu da oštete kolovoz i trotoar,
9. pisanje masnim bojama i lakovima raznih tekstova po kolovozu i trotoarima, ukoliko za takve radnje ne postoji posebno odobrenje nadležnog općinskog organa uprave,
10. postavljanje reklamnih panoa, natpisa na trotoarima, trgovima, ulicama i drugim javnim površinama, ukoliko za to nema posebnog odobrenja nadležnog općinskog organa uprave,
11. prljanje i šaranje saobraćajnih znakova, kao i njihovo oštećivanje i uništavanje,
12. stvaranje prekomjerne buke u naseljenim mjestima, emitovanje govornih i muzičkih emisija putem zvučnika, gramofona, radio aparata, televizora i drugih instrumenata.

15. ZELENE POVRŠINE

Član 101.
Zelenim površinama u smislu ove Odluke, smatraju se javne površine zasađene drvećem, travom, cvijećem i drugim ukrasnim rastinjem koje služe za odmor i šetnju ili uljepšavanje grada i drugih naselja.

Član 102.
Zelene površine određuju se i izgrađuju prema Urbanističkom planu, Regulacionom planu ili Urbanističkom redu, odnosno drugim aktom regulacije prostora.
Promjena namjene za površine iz stava 1. ovog člana može se odobriti samo u skladu sa Regulacionim planom i ovom odlukom.
O promjeni namjene iz prethodnog stava odlučuje organ nadležan za poslove urbanizma.

Član 103.
Zelenim površinama u smislu ove Odluke smatraju se naročito:
1. parkovi, aleje i druge zelene površine,
2. površine pod šumom i drvoredom,
3. skverovi, travnjaci, cvjetne površine itd.
4. zelene površine u stambenim blokovima i do pojedinačnih objekata u državnoj odnosno privatnoj svojini,
5. zelene površine oko škola, zdravstvenih ustanova, ugostiteljskih objekta, vodovodnih rezervoara, privrednih objekata i slično,
6. sportski i rekreacioni centri i dječja igrališta,
7. rasadnici,
8. drvoredi i stabla sa pripadajućim površinama.

Član 104.
Parkovi se mogu graditi na mjestima određenim urbanističkim rješenjem i zasađuju se određenom vrstom drveta i drugog rastinja, koje odgovara funkcionalnom i estetskom izgledu kraja, naselja ili glavnih objekata.
Urbanistička i hortikulturna rješenja o veličini i razmještaju i izboru vrste drveća i drugog rastinja, obavezni su za investitora, odnosno izvođača radova prilikom izgradnje i uređenja parkova.
Parkovi služe za odmor, a za druge namjene samo po odobrenju organa nadležnog za poslove urbanizma.

Član 105.
Pri projektovanju investitor je dužan da pored urbanističkih zahtjeva u projekt unese i ostale elemente koji će omogućiti korištenje parkova prema namjeni.

Član 106.
Na određenim javnim površinama može se zasaditi zelenilo i cvijeće, te zelene ograde pod uslovima propisanim u ovoj Odluci i uz saglasnost nadležnog općinskog organa.
Zelene ograde uz ulice, odnosno zelene ograde uz javnu površinu se moraju održavati do visine koja je određena urbanističkom saglasnošću, a najviše 1,2 m, a širina ne smije zauzimati javnu površinu.
Vrtove, voćnjake i druge slične površine ispred zgrade (ograđene i neograđene) te ograde, kao i neizgrađena zemljišta uz javne površine, vlasnici i korisnici moraju držati urednim.

Član 107.
Drvoredi se zasađuju pored trotoara, duž puteva i ulica, uz obale rijeke i na drugim javnim površinama, kao je to predviđeno urbanističkim i hortikulturnim rješenjem, odnosno projektom.
Ukoliko drvoredi nisu predviđeni urbanističkim planom, odnosno žele se naknadno
formirati, potrebno je obezbjediti odobrenje nadležnog općinskog organa.

Član 108.
Drveće u drvoredu mora biti postavljeno na način i u obliku koji najviše odgovara lokalitetu, a ne smije se saditi u neposrednoj blizini kolovoza, na ulazu u dvorište, garaže, na raskrsnicama, trotoarima i na drugim mjestima gdje bi to moglo ugroziti saobraćaj vozila i kretanje pješaka.
Drveće koje nije u zelenoj površini (naročito uz ulice i pored trotoara) treba da ima prostor dovoljan oko svog stabla i ova površina mora biti obrađivana.

Član 109.
Stabla u drvoredima ne smiju ometati normalnu upotrebu objekata.
Stabla i granje ne smije smetati javnoj rasvjeti, električnim i telefonskim instalacijama i ugrožavati normalno odvijanje saobraćaja.

ODRŽAVANJE I ZAŠTITA ZELENIH POVRŠINA

Član 110.
Pod održavanjem zelenih javnih i rekreacionih površina smatra se:
1. Čišćenje smeća, kamena, korova, lišća, košenje trave i odvoz, odstranjivanje papira, suhih grana, suhog cvijeća i grmova. Sjeća suhih i oštećenih stabala, potkresavanje stabala, sađenje hortikulturnog bilja, sjetve trave, okopavanje i blagovremena rezidba hortikulturnog bilja, zalijevanje travnjaka, cvijetnjaka i nasada, održavanje klupa, staza, korpi za otpatke i zamjena oštećenih, kao i vršenje drugih agrotehničkih mjera potrebnih za rast, razvoj i estetski izgled u parkovima, drvoredima, travnjacima, nasadima i skverovima.
2. Čišćenje papira i svih drugih otpadaka i ukoliko ima hortikulturnog bilja i zasada održavanje istih kao pod tačkom 1. ovog člana, na zelenim površinama posebne namjene (groblja, spomen obilježja i sl.).
3. Održavanje zelenih površina koje se nalaze na zemljištu čiji su vlasnici ili korisnici preduzeća, odnosno druga pravna lica i građani, vršit će se kao pod tačkom 1. ovog člana.
4. Čišćenje papira smeća, svih vrsta kabastih otpadaka, uklanjanje korova, košenje trave, uklanjanje suhih grana i stabala, pranje asfaltnih staza i igrališta na izletnim i rekreacionim površinama i dovođenje u prvobitno stanje površina.

Član 111.
Javne zelene površine moraju se održavati u skladu sa utvrđenim programom održavanja zelenih površina.
Program održavanja zelenih površina donosi Općinski načelnik najkasnije do 1. marta za tekuću godinu na prijedlog Službe.
Za održavanje javnih zelenih površina odgovorno je preduzeće, odnosno pravno ili fizičko
lice kome općina povjeri vršenje ovih poslova.

Član 112.
Pod održavanjem javnih zelenih površina podrazumijeva se posebno:
1. obnova uništenog i dotrajalog biljnog materijala, te sjeća i uklanjanje sasušenih grana,
2. obrezivanje i oblikovanje stabala i grmlja,
3. okopavanje bilja,
4. košenje trave,
5. đubrenje i prehranjivanje biljaka,
6. uklanjanje otpadnog granja, lišća i drugih otpadaka,
7. održavanje posuda sa ukrasnim biljem,
8. preventivno djelovanje na sprečavanju biljnih bolesti, uništavanje biljnih štetočina, te kontinuirano provođenje zaštite zelenila,
9. održavanje pješačkih staza, parkovne opreme i druge opreme na javnim zelenim površinama u ispravnom stanju,
10. postavljanje zaštitnih ograda od prikladnog materijala, odnosno sadnja živice na mjestima ugroženim od uništavanja,
11. obnavljanje, a po potrebi rekonstrukcija javne zelene površine,
12. skidanje snijega sa grana,
13. održavanje dječjih igrališta na javnim zelenim površinama,
14. zalijevanje biljaka u sušnom periodu,
15. ostale radnje neophodne da bi zelene površine služile svrsi, kao i drugi radovi utvrđeni u Programu održavanja javnih zelenih površina.
Pokošena trava, lišće i drugi otpaci moraju se ukloniti sa javne zelene površine.

Član 113.
Sjeća stabala odobrit će se u slijedećim slučajevima:
– ako je stablo potpuno prestalo sa vegetacijom,
– ako postoji opasnost od pada stabla,
– ako stablo svojim postojanjem i rastom ugrožava stabilnost stambenih ili poslovnih objekata,
– u slučajevima kada se stablo nalazi na lokalitetu novo projektovanog objekta za koji je izdato odobrenje za građenje.

Član 114.
Sjeća i potkresivanje stabala može se odobriti u slijedećim slučajevima:
– ako je stablo djelimično prestalo da vegetira,
– ako stablo u znatnoj mjeri oštećuje stambene i poslovne objekt,
– ako stablo oštećuje instalacije komunalne infrastrukture,
– u slučajevima kad Služba ocjeni da stablo svojim postojanjem i rastom utiče na uslove življenja stanara okolnih objekata.

Član 115.
Služba može na pismeni prijedlog zainteresovanog lica rješenjem naložiti vlasniku ili korisniku dvorišta da o svom trošku poruši stablo koji svojim postojanjem ugrožava bezbjednost građana i imovine.

Član 116.
Preduzeće, odnosno pravno i fizičko lice koje upravlja javnim sportskim, rekreacionim i sličnim objektima, parkovima, šumama, grobljima i sličnim površinama, obavezno je održavati javnu zelenu površinu unutar tih prostora, te brinuti se za njenu zaštitu i obnovu.

Član 117.
Preduzeće, odnosno pravno i fizičko lice kome je povjereno vršenje poslova održavanja zelenih površina, obavezno je redovno popunjavati drvorede, te sasušena i bolesna stabla nadopunjavati stablima iste vrste, uklanjati suhe i bolesne grane, kao i biljne štetočine na javnim zelenim površinama uz saglasnost nadležnog preduzeća.

Član 118.
Prilikom uređivanja (betoniranja, asfaltiranja, popločavanja i sličnog) javnih površina na kojima postoje pojedinačna stabla, investitor odnosno izvođač radova mora ostaviti odgovarajuću obrubljenu slobodnu površinu, prečnika minimalno 0,8 m, računajući od debla drveta.

Član 119.
Lice koje učini štetu na zelenim površinama, svojim štetnim radnjama, upotrebom vozila i sl. obavezno je nadoknaditi pričinjenu štetu. Stvarana šteta procjenjuje se prema hortikulturnoj vrijednosti pojedine biljke ili oštećenog objekta ili površine, prema cjeniku pravnog ili fizičkog lica kome je povjereno održavanje zelenih površina, odnosno po nalazu stručne osobe (inženjer šumarstva, inženjer građevinarstva i sl).

Član 120.
U stambenim naseljima gdje nije izvršena parcelizacija površina nadležni općinski organ uprave odrediće pojedinačno za svaki objekat javnu površinu koju je dužan održavati kućni savjet, odnosno vlasnik ili korisnik zgrade ili poslovnih objekata.

Član 121.
Podzemne i nadzemne instalacije (vodovod, kanalizacija, PTT i drugo) mogu se postavljati unutar postojećih zelenih površina, ali samo uz prethodnu saglasnost i uslove održavaoca ovih površina.

Član 122.
Postavljanje podzemnih instalacija iz prethodnog člana mora se evidentirati u katastru podzemnih instalacija i jedan primjerak skice obavezno dostaviti organu koji je izdao odobrenje.
Po završetku radova iz stava 1. ovog člana investitor, odnosno izvođač radova obavezan je odmah zelenu površinu dovesti u prvobitno stanje, a prema uslovima koji su određeni kod odobrenja za izvođenje radova.

Član 123.
U cilju zaštite zelenih površina i njihovog održavanja u gradu, odnosno gradskom području, zabranjuje se:
1. obaranje i uklanjanje drveća i panjeva bez prethodnog odobrenja nadležnog organa,
2. obrezivanje i skidanje vrhova ukrasnog drveća i grmlja bez prethodnog odobrenja nadležnog organa,
3. uklanjanje drveća iz dvorišta bez prethodnog odobrenja nadležnog organa,
4. neovlašteno sakupljanje i odnošenje granja, kore i otapdnog lišća,
5. branje lipovog cvijeta i drugih plodova,
6. gaženje, hodanje i ležanje na travnjacima,
7. bacanje papira i otpadaka, istresanje smeća, pepela, bacanje obrezanog šiblja, grmlja i slično na zelene površine,
8. kopanje i odnošenje humusa, korijenja, pijeska i drugih sastojaka sa zelenih površina,
9. zagrađivanje zelenih površina oko zgrade i drugih objekta,
10. oštećivanje opreme, zelenih površina, ograda, ogradnih stubova, stabala, žica, naprava za igru, korpi za otpatke i drugo,
11. lijepljenje i pričvršćivanje plakata po stablima,
12. postavljanje reklamnih panoa, stolova i drugih objekata na javnim površinama, bez prethodno pribavljenog odobrenja nadležnog organa.
13. ispuštanje otpadnih voda i drugih sredstava na zelene površine, odnosno javne površine,
14. vožnje biciklom i motornim vozilo, parkiranje na zelenim površinama gdje to nije dozvoljeno, osim vozila koja se kreću u svrhu održavanja zelenih površina,
15. loženje vatre i uskladištenje ogrjeva,
16. igra i zabava na mjestu gdje to nije dozvoljeno,
17. omotavanje armaturnog željeza i drugih metala oko stabla za njegovo razvlačenje,
18. ležanje, spavanje i stajanje na parkovskim klupama i njihovo polijevanje,
19. držanje u neurednom stanju prostora oko zgrade za kolektivno stanovanja, kao i prostor u privatnoj imovini, a koji se nalazi do javne prometne površine.
20. držati u neurednom stanju okolinu stambenog i poslovnog prostora, a pogotovo onu koja se nalazi do javne prometne površine.

16. UREÐENJE GRADA

Član 124.
Za vrijeme obilježava značajnih datuma i svečanosti, vlasnici ili korisnici poslovnih i stambenih prostora su naročito dužni pažnju posvećivati uređenju i održavanju površina i prostorija koje im pripadaju ili koje koriste.

Član 125.
Na svim javnim objektima trebaju biti ugrađeni držači zastava.

Član 126.
Svi vlasnici i korisnici poslovnih prostorija, kao i kućni savjeti obavezni su da imaju odgovarajuću zastavu BiH, koju će uoči praznika, proslava i drugih državnih značajnih datuma i svečanosti, obavezno istaći na zgradi sa ulične strane u držačima.

Član 127.
Povodom državnih i vjerskih praznika i drugih manifestacija od značaja za općinu, vrši se uređenje i dekoracija.

Član 128.
Istaknute zastave i dekoracija mora se skinuti u roku od 48 sata po isteku praznika, odnosno završetka svečanosti.
Zabranjeno je isticanje nečistih, izgužvanih, pocijepanih i dotrajalih i protupropisno izrađenih zastava.

Član 129.
Dekoracija i uređenje grada vrši se prema programu Općinskog načelnika i nadležne Službe.
Dekorativni materijal obezbjeđuje nadležni općinski organ uprave i vlasnici – korisnici poslovnih prostora.

17. HIGIJENSKA DISPOZICIJA TEČNIH OTPADNIH MATERIJALA

Član 130.
Fekalije i druge tečne otpadne materije, po pravilu ispuštaju se u kanalizaciju.
Izuzetno, neke od tih otpadnih materija zahtijevaju predtretman prije direktnog ispuštanja u kanalizaciju. Ako u ulici ili naselju nema kanalizacije, fekalije i druge otpadne vode moraju se ispuštati u septičke jame odgovarajućeg kapaciteta sa prelivima za usmjeravanje sadržaja otpadnih voda radi obezbjeđenja mogućnosti mineralizacije i sedmentacije otpadnih voda.
Prije izgradnje investitor je obavezan pribaviti sanitarnu suglasnost na lokaciju i projektnu dokumentaciju septika.
Sanitarnu suglasnost na zahtjev stranke izdaje organ nadležna za sanitarni nadzor.

Član 131.
Septička jama mora biti nepropusna i njen sadržaj se ne smije izlivati na slobodne površine.
Septička jama se mora izgraditi od betona-vodonepropusnog materijala i ista mora biti zatvorena odgovarajućim betonskim poklopcem.

Član 132.
Čišćenje septičkih i nužničkih jama i odvoz fekalija na zahtjev stranke vrši Komunalno preduzeće specijalnim cisternama noću u vremenu od 22 do 6 sati.
Komunalno preduzeće je dužno da čišćenje septičkih ili nužničkih jama izvrši u roku od osam dana od dana prijema zahtjeva za čišćenje.

Član 133.
Čišćenje septičke i nužničke jame vrši se shodno važećem cjenovniku komunalnog preduzeća.
Imalac septičke jame ili nužničke jame dužan je da Komunalnom preduzeću iz prethodnog stava prijavi čišćenje kad se jama napuni do 2/3 od ukupne njene zapremine i ne smije dozvoliti da dođe do prelijevanja i iscjeđivanja sadržaja iz jame.

Član 134.
Sadržaj septika odvozi se u gradsku kanalizaciju i preko uređaja za prečišćavanje ispušta u recipijent.
Iz zdravstvenih i sličnih preduzeća otpadne vode i fekalne materije ispuštaju se uz prethodnu dezinfekciju otpadnih voda, jednim od klasičnih preparata.

18. IZGRADNJA I ODRŽAVANJE NUŽNIKA

Član 135.
Svaki vlasnik novoizgrađene stambene ili poslovne zgrade u privatnoj svojini i organ upravljanja stambene ili poslovne zgrade u državnoj svojini, ukoliko nema u okviru svog objekta izgrađen sanitarno-higijenski čvor, dužan je da obezbijedi higijenski nužnik.
Nužnik se ima obezbjediti za svako domaćinstvo.
Vlasnik poslovne zgrade ili prostorija dužan je obezbjediti nužnik sa dovoljnim brojem odvojenih kabina za muškarce i žene.
U predprostoru nužnika mora se obezbijediti voda za pranje ruku.
Ukoliko se stambeni ili poslovni objekti nalaze u ulici gdje postoji vodovodna kanalizaciona mreža čija je izgradnja predviđena za zadovoljenje potreba stanovnika tog područja, obavezan je priključak na vodovod i kanalizaciju.
Vlasnici javnih objekata, izuzev onih u privatnoj svojini, dužni su u svakoj kabini nužnika izvršiti ugradnju česmi.

Član 136.
Prilikom izgradnje nužnika u naseljima gdje nema vodovodne i kanalizacione mreže moraju biti ispunjeni slijedeći minimalni uslovi:
1. nužnik mora imati nužničku jamu iz koje ne može oticati nužnička osoka kroz zemlju niti po zemlji,
2. nužnička jama mora biti dobro pokrivena betonskom pločom,
3. u gradu Tešnju, kao i u naseljenim mjestima sa većom gustinom naseljenosti, obavezno je graditi nužnik sa najmanje trodijelnom jamom i cementnom glazurom,
4. nužnik mora biti solidno izgrađen od cigle, betonskih elemenata ili drugog sličnog materijala i pokriven crijepom ili salonitom, sa vratima koja se dobro zatvaraju,
5. na području općine Tešanj gdje postoji vodovodna i kanalizaciona mreža, nužnici sagrađeni izvan stambenih ili poslovnih objekata moraju biti priključeni na kanalizacionu i vodovodnu mrežu,
6. nužnik ne smije biti postavljen iznad i u blizini od 20 metara do vodoopskrbnih objekata.

Član 137.
Nužnici, objekti za stoku, kokošinjci, šupe i đubrovnici moraju biti postavljeni u dubini vlastitog dvorišta, udaljeni od susjednih objekata, i saobraćajnice, te u pozadini, najmanje 15 x 15 metara, tako da ne smetaju stanarima susjednih objekata i da ne kvare izgled mjesta.
Objekti za stoku moraju imati đubrišne i osočne jame od nepropusnog tvrdog materijala-betona i njihov sadržaj se ne smije rasipati izvan jame.
Pražnjenje đubrovnika i osočnih jama mora se vršiti na higijenski način koji isključuje mogućnost zagađenja.
Objekti za stoku moraju se održavati u čistom stanju.
Pražnjenje jame vršit će se kad se napuni do 2/3 od ukupne zapremine jame.

Član 138.
Vlasnici i korisnici poslovnih i stambenih zgrada, te vlasnici i korisnici parcela, koje se nalaze pored ulica i puta gdje postoji kanal za odvođenje atmosferskih voda, dužni su o svom trošku izgraditi prijelaz preko jarka do svog objekta-parcele, isti održavati radi slobodnog protoka atmosferskih voda.
Uslovi izrade prilaza utvrđuje se urbanističkom saglasnošću.
Vlasnici i korisnici objekata i poljoprivrednog zemljišta, kao i drugog zemljišta koje se nalazi pored ulice ili puta ne mogu atmosferske vode skretati (usmjeravati) na ulice ili put radi zaštite zemljišta.
Poprečni putni propusti (ispod puta, ceste, ulice i sl), ne smiju se namjerno zatrpavati radi preusmjeravanja površinskih voda i zaštite ličnih interesa.

IV KOMUNALNA HIGIJENA U SEOSKIM NASELJIMA

Član 139.
Građani i drugi korisnici, odnosno vlasnici objekata van područja iz člana 6. Odluke moraju ukloniti kućno i drugo smeće i to na organizovani način putem matične Mjesne zajednice.
Strogo je zabranjeno bacanje smeća i drugih otpadnih materija na obale, korita, vodotoke, te u blizini objekata za snabdjevanje vodom, te na sva druga za to neodgovarajuća mjesta.

Član 140.
Dvorišta oko stambenih, poslovnih i drugih objekata, moraju se držati čista i uredna.
Držanje krupne, sitne stoke i živine neposredno do stambenih objekata nije dozvoljeno. Najmanja udaljenost istih regulisana je članom 137. ove Odluke.

Član 141.
Bunari i česme iz kojih se koristi voda za piće moraju imati utvrđenu zaštitnu zonu u skladu sa Zakonom o vodama Ze-DO kantona («Službene novine Ze-DO kantona», broj: 8/00).
Otvoreni bunari moraju imati kućicu od tvrdog materijala i daske. Teren oko bunara ili česme mora biti izgrađen od čvrstog materijala sa padom u suprotnom pravcu od objekata.
Napajanje stoke i pranje raznih predmeta može se vršiti samo na udaljenosti od 20 metara od bunara ili česme.

Član 142.
Održavanje i režim korištenja javnih i spomen česmi (koje su proglašene kao takve) i prirodnih izvora u javnoj upotrebi, regulisano je Zakonom o vodama Ze-do kantona («Sl. novine Ze-do kantona», broj: 8/00).

V JAVNA POVRŠINA – PIJACA

Član 143.
Prostor i uređaji zelene pijace moraju se čistiti svakodnevno, po završetku radnog vremena na pijaci.
Pijaca treba biti popločana ili asfaltirana i ograđena čvrstom ogradom. Zelena pijaca, takođe mora imati obezbjeđenu higijenski pitku vodu i higijenski nužnik. Na pijaci se trebaju obilježiti pojedina prodajna mjesta tablama sa natpisima za prodaju pojedinih vrsta namirnica (Npr. mliječni proizvodi, voće povrće, žitarice i sl).
Zabranjena je prodaja životnih namirnica na zemlji, izuzev žitarica, bundeva, dinja, lubenica, večih količina paprika, kupusa, krompira, luka i sl).
Takođe je zabranjeno prodavanje lubenica i dinja sječenih na kriške-komade.
Za prodaju životnih namirnica moraju biti obezbjeđeni stolovi-tezge sa glatkom površinom koje se mogu lako i uspješno očistiti i koje moraju biti natkrivene.
Za prodaju mlijeka i mliječnih proizvoda, te mesa i mesnih proizvoda proizvođači moraju obezbjediti bijel kecelje i kape ili povezače za kosu.
Zabranjeno je točenje alkoholnog pića na pijacama.

Član 144.
Nezapakovane životne namirnice koje se prije jela ne peru moraju se usluživati odgovarajućim čistim priborom (lopatice, hvataljke, noževi, kašike i sl). Navedeni pribor ne smije se davati kupcima radi isprobavanja namirnica.
Namirnice iz stava 1. ovog člana moraju biti zaštićene od prašine i insekata.

Član 145.
Na zelenoj pijaci zabranjena je prodaja stare obuće, odjeće i ostale upotrebljive robe.
Prodaja konfekcije, bižuterije i druge slične robe može se vršiti samo uz posebno odobrenje nadležnog općinskog organa uprave.
O uređenju i održavanju pijačnog prostora dužno je da se brine preduzeće koje upravlja pijacom.

Član 146.
Na pijaci za prodaju životnih namirnica, zabranjeno je:
1. bacanje otpadaka van posude za otpatke i prljanje pijačnih objekata, uređaja i opreme,
2. oštećenje pijačnih objekata, uređaja i opreme,
3. izlaganje prodaji proizvoda van mjesta određenog za prodaju tih proizvoda,

Član 147.
Stočna pijaca može se održati samo na tvrdo nasutom i uređenom terenu koje se lako može očistiti i dezinficirati.
Prostor stočne pijace mora biti ograđen čvrstom ogradom dovoljne visine, mora imati ulaz i izlaz sa pijace sa odgovarajućim prostorijama za rad službe veterinarske inspekcije i službe za manipulaciju sa uvjerenjima o zdravstvenom stanju životinja.
Na stočnoj pijaci mora postojati pokretna rampa za utovar i istovar životinja.
Pokretna rampa mora biti blagog nagiba, dovoljno dugačka i široka, na uzdužnim stranama mora imati dovoljno visoku zaštitnu ogradu, a na podu poprečne letve.
Na stočnoj pijaci moraju postojati uređaji za vezivanje krupnih životinja, obori za smještaj sitne stoke i odgovarajuća stočna vaga.
U blizini obora, odnosno rampe mora da se nalazi česma ili bunar za napajanje životinja i pranje obora, rampe i javni nužnik.
Stočna pijaca se mora redovno čistiti i dezinficirati, a đubre i druge otpatke životinjskog porjekla odlagati na đubrište, koje mora biti izgrađeno od nepropusnog materijala i mora biti pokriveno.
Zabranjena je prodaja stoke van prostora određenog kao stočna pijaca.

VI NADZOR

Član 148.
Nadzor nad provođenjem komunalnog reda propisanog ovom Odlukom obavlja komunalna inspekcija i komunalno-ekološka kontrola općina (ekološka policija).
Poslove komunalne inspekcije obavlja komunalni inspektor, a poslove komunalno-ekološke kontrole obavljaju komunalni ekološki kontrolori (ekološki policajci). Komunalni inspektori i ekološki policajci moraju imati posebne službene iskaznice.
Službene iskaznice komunalnim inspektorima i ekološkim policajcima izdaje Općinski načelnik u skladu sa zakonom.

Član 149.
U vršenju komunalnog nadzora, komunalni inspektor ovlašten je da:
– nadzire primjenu ove Odluke,
– naredi obavljanje radova ako pregledom utvrdi da se oni ne obavljaju u skladu sa odredbama ove Odluke ili da se ne obavljaju potpuno ili pravilno,
– zabranjuje obavljanje radova koji se izvode bez odobrenja nadležne općinske službe ili protivno tom odobrenju, odnosno suprotno odredbama ove Odluke,
– zabranjuje upotrebu neispravnog komunalnog objekta, uređaja ili naprave, dok se ne uklone nedostaci,
– naređuje uklanjanje predmeta, objekta i uređaja koji su postavljeni bez odobrenja, suprotno odobrenju, odnosno suprotno odredbama ove Odluke,
– naređuje u saradnji sa Policijskom upravom Tešanj uklanjanje napuštenih neregistrovanih, havarisanih i tehnički neispravnih vozila sa javnih površina,
– podnosi zahtjeva za pokretanje krivičnih, prekršajnih i drugih postupaka,
– izriče i naplaćuje mandatne kazne u skladu sa Zakonom i odredbama ove Odluke,
– preduzima i druge mjere u skladu sa Zakonom,
– Komunalni inspektori ovlašteni su da donose pismene i usmene naloge u obliku rješenja i zaključaka za provođenje radnji navedenih u prethodnom stavu.

Član 150.
U vršenju komunalnog nadzora komunalno-ekološki kontrolor (ekološki policajac) dužan je i ovlaštena da:
– naplaćuje paušalne naknade štete u skladu sa ovom, Odlukom,
– naplaćuje paušalne troškove premještanja i skladištenja predmeta, objekata i uređaja,
– upozorava fizička i pravna lica na ponašanja u skladu sa ovom Odlukom i propisima donesenim na osnovu ove Odluke,
– obavještava komunalnog inspektora o slučajevima neizvršavanja odredaba ove Odluke,
– pomaže komunalnom inspektoru u obavljanju njegovih poslova i
– obavlja i druge poslove koji su mu povjereni.

Član 151.
Ako izvršilac prekršaja ne postupi po rješenju komunalnog inspektora, naređenu radnju, uklanjanje, čišćenje, popravak, zamjenu i sl.), izvršit će komunalni inspektor putem drugog lica i o trošku i na rizik počinioca prekršaja.

Član 152.
Pravna i fizička lica dužna su komunalnom inspektoru i ekološkom policajcu omogućiti nesmetano obavljanje nadzora, a posebno pristup do prostorija objekta, zemljišta, uređaja i naprava, zatim dati lične podatke, kao i pružiti druga potrebna obavještenja.
Ako komunalni inspektor i ekološki policajac naiđu na otpor, zatražit će pomoć od nadležne policijske uprave i drugih nadležnih organa državne uprave.

Član 153.
Na prijedlog Službe Općinski načelnik određuje pojedine mjesece u godini kao mjesece uređenja i poboljšanja estetskog izgleda grada i općine.
U ovim mjesecima sva pravna i fizička lica dužna su učestvovati u akcijama na uređenju i uljepšavanju estetskog izgleda grada i naseljenijih mjesta, a prema programu aktivnosti koje donosi općinski načelnik istovremeno sa proglašenjem pojedinog mjeseca u godini za mjesec uređenja grada i općine.

VII NAKNADA ŠTETE

Član 154.
Svaku štetu učinjenu na javnoj površini, objektima i uređajima koji čine njen sastavni dio, ili se nalaze na njoj, učinilac je dužan popraviti uspostavom ranijeg stanja, ili ako to nije moguće, dužan je nadoknaditi štetu.
Ukoliko izvršilac štete ne plati naknadu za učinjenu štetu, šteta će se naplatiti u odgovarajućem postupku.
Naknada štete može biti stvarna (prema procjeni koju utvrdi preduzeće, odnosno pravno ili fizičko lice, kome je povjereno vršenje pojedinih komunalnih usluga) i paušalna.

Član 155.
Paušalna naknada štete naplaćuje se u slučaju manje štete, ili ako se šteta ne bi mogla sa sigurnošću utvrditi, ili ako bi postupak utvrđivanja štete vremenski duže trajao, a vrijednost štete ne premašuje 300,00 KM, prema posebnom cjenovniku preduzeća, odnosno pravnog ili fizičkog lica, kome je povjereno vršenje pojedinih komunalnih usluga.

Član 156.
Stvarna šteta naplaćuje se uvijek ako nastala šteta prelazi iznos od 300,00 KM, iako je za uklanjanje štete potrebno angažovanje trećih lica.

Član 157.
U postupku uklanjanja bespravno postavljenih predmeta na javnoj površini pored stvarnih troškova premještanja i čuvanja mogu se naplatiti paušalni iznosi troškova i to:
– 70,00 KM za premještanje,
– 10,00 KM dnevno po m2 zauzete javne površine za uskladištenje.

VIII KAZNENE ODREDBE

Član 158.
Novčanom kaznom u iznosu od 1.000,00 do 3.000,00 KM kaznit će se pravno lice:
1. ako ne postupa po odredbama člana 9. stav 3 i člana 11. stav 6. (od momenta stvaranja minimalnih uslova-vezano za član 11. stav 6),
2. ako ne održava sistem za prikupljanje smeća i smetljarnike u višespratnim stambenim objektima (član 12. stav 4),
3. ako vrši premještanje tipske posude za smeće, a isto je određeno i usaglašeno od strane nadležne Službe (član 13. stav 1),
4. ako ne održava u urednom i čistom stanju mjesto na kojem se drže tipske posude za smeće (član 14. stav 1),
5. ako pažljivo ne odlaže smeće u namjenske posude, ako rasipa isto, te ako ih stalno ili često drže otvorenim (član 15. stav 1),
6. ako namjerno oštećuju posude za kućno smeće (član 15. stav 2),
7. ako ne osigura, sigurno, efikasno i ekonomično prikupljanje smeča i na način koje zadovoljava higijensko zdravstvene propise (član 16. stav 1),
8. ako ne postupaju po odredbama člana 17.
9. ako ne postupaju po odredbama člana 18,
10. ako postupa suprotno odredbama člana 23,
11. ako postupa suprotno odredbama člana 25,
12. ako ne postupa u skladu sa članom 45. stav 1,
13. ukoliko nastavi radove raskopavanja javne površine van određenog vremena u odobrenju, a istovremeno ne podnese zahtjev za produženje istih (član 46. stav 2),
14. ukoliko postupa suprotno odredbama člana 47,
15. ukoliko ne postupa u skladu sa odredbama člana 48,
16. ukoliko ne postupa u skladu sa odredbama člana 49,
17. ako postupa suprotno odredbama člana 50,
18. ako ne vrši ispuštanje otpadnih materija u kanalizaciju, a za isto postoji tehnička mogućnost (član 130, stav 1),
19. ako za ispuštanje otpadnih materija nema obezbjeđeno odgovarajuću septičku jamu (član 130. stav 2) i sanitarnu saglasnost na lokaciju iste (član 130. stav 3),
20. ako je septička jama propusna i ako se sadržaj iz septičke jame izliva na slobodne površine (član 131),
21. ako pražnjenje septičke jame vrši suprotno odredbama člana 132,
22. ako sadržaj septičke jame ispusti na mjesto suprotno odredbama člana 134,
23. ako nema izgrađen nužnik (član 135. stav 1),
24. ako se ne priključi na kanalizacioni sistem, a za isto postoji tehnička mogućnost (član 135. stav 5),
25. ako ne ispunjava uslove iz člana 136,
26. ako su objekti za stoku, kokošinjci, đubrovnici, postavljeni suprotno odredbama člana 137. stav 1),
27. ako nemaju izgrađen đubrovnik i osočnu jamu, te ako s enjihov sadržaj rasipa izvan jame (član 137. stav 2),
28. ako vrši pražnjenje osočne jame protivno odredbama člana 137. stav 3,
29. ako neuredno drži sve objekte nabrojane članom 137. stav 1. (član 137. stav 4),
30. ako postupa suprotno odredbama člana 138. stav 1. 2. 3. i 4.
31. ako se ne uključi u organizovani odvoz smeća u matičnoj MZ-i ili ne učestvuje u organizovanom zbrinjavanju smeća putem MZ-e, (član 139. stav 1), te ako odlaže smeće na sva neodgovarajuća mjesta (stav 2),
32. ako vrši radnje suprotno odredbama člana 139. stav 3,
33. ako ne postupa u skladu sa članom 140,
34. ako vrši prodaju na pijaci protivno odredbama člana 143. stav 3. 4. 6. i 7.
35. ako vrši prodaju na pijaci suprotno odredbama člana 144,
36. ako vrši radnje protivno odredbama člana 146.
Za prekršaj iz stava 1. ovog člana, izuzev tačke 2. 4. 7. 8. i 9. kaznit će se novčanom kaznom i fizičko lice u iznosu od 500,00 do 1.000,00 KM.
Za prekršaj iz stava 1. ovog člana novčanom kaznom u iznosu od 300,00 KM kaznit će se i odgovorno lice u pravnom licu.
Za prekršaj iz stava 1. ovog člana, novčanom kaznom u iznosu od 200,00 KM kaznit će se i vlasnik radnje u fizičkom licu.
Za prekršaj iz stava 1. ovog člana komunalni inspektor ili ekološki policajac mogu naplatiti novčanu kaznu na licu mjesta u fiksnom iznosu od 300,00 KM za pravno lice, 150,00 KM za fizičko lice.

Član 159.
Novčanom kaznom u iznosu od 800,00 do 2.000,00 KM kaznit će se pravno lice:
1. ako postupa suprotno odredbama člana 19 i 20,
2. ako postupa suprotno odredbama člana 21.
3. ako postupa suprotno odredbama člana 22,
4. ako ne postupa u skladu sa članom 24,
5. ako ne postupa u skladu sa članom 26,
6. ako ne postupa u skladu sa članom 28,
7. ako postupa suprotno odredbama člana 30,
8. ako ne postupa u skladu sa članom 31,
9. ako ne postupa u skladu sa članom 32,
10. ako postupa suprotno odredbama člana 33,
11. ako vrši zauzimanje javne površine (nabrojano u članu 34), bez prethodno pribavljene urbanističke saglasnosti (član 35. stav 1),
12. ako postupa suprotno odredbama člana 39,
13. ako ne postupa u skladu sa članom 43. stav 2,
14. ako koristi javnu površinu suprotno odredbama navedenim u urbanističkoj saglasnosti (član 44. stav 1),
15. ako korisnik javne površine zauzme više prostora od određenog u urbanističkoj saglasnosti (član 44 stav 4)
16. ako postupa suprotno odredbama člana 51,
17. ako postupa suprotno odredbama člana 52. stav 1,
18. ako ne postupa u skladu sa članom 52. stav 2,
19. ako postupa suprotno od odredaba člana 53. stav 1,
20. ako ne postupa u skladu s ačlanom 56,
21. ako se ne ponaša u skladu sa članom 58. stav 1,
22. ako vrši poslove navedene u članu 58. stav 2, bez odobrenja nadležnog općinskog organa (član 58. stav 2),
23. ako ne uskladi izlog i prilaz poslovnog objekta za određenu djelatnost, (član 61. stav 1),
24. ako ne postupa u skladu sa članom 61. stav 2. i 3,
25. ako ne postupa u skladu sa članom 62. stav 1,
26. ako postupa suprotno odredbama člana 63. stav 1. i 3,
27. ako postupa suprotno odredbama člana 63. stav 6,
28. ako postupa suprotno odredbama člana 64,
29. ako ne postupa u skladu sa članom 65. stav 3. i 4,
30. ako ne postupa u skladu sa članom 66, a vezano za član 68 . stav 1,
31. ako postupi suprotno odredbama člana 67, stav 1. 2. i 3,
32. ako postupa suprotno odredbama člana 69,
33. ako ne postupa u skladu sa članom 70,
34. ako ne postupa u skladu sa članom 72. stav 3,
35. ako postupa suprotno odredbama člana 78,
36. ako ne postupa u skladu sa članom 81. stav 1,
37. ako ne postupa u skladu sa članom 82,
38. ako postupa suprotno odredbama člana 84. stav 2. i 3,
39. ako postupa suprotno odredbama člana 86. stav 1,
40. ako ne postupa u skladu sa članom 88,
41. ako ne postupa u skladu sa članom 90. stav 1,
42. ako postupa suprotno odredbama člana 91. stav 1. i 2.
43. ako ne postupa u skladu sa članom 92. stav 4,
44. ako ne postupa u skladu sa članom 92. stav 6,
45. ako ne postupa u skladu sa članom 93. stav 1,
46. ako ne postupa u skladu sa članom 94,
47. ako ne postupa po obavezi iz člana 45,
48. ako ne postupa u skladu sa članom 97,
49. ako vrši radnje koje se zabranjene članom 98,
50. ako vrši radnje koje su zabranjene članom 100,
51. ako vrši radnju sadnje cvijeća, zelene ograde i drugih rastinja suprotno odredbama člana 106 (član 106. stav 1),
52. ako ne postupa u skladu sa članom 106. stav 2. i 3,
53. ako vrši formiranje drvoreda na javnim površinama koje nisu predviđene urbanističkim planom, a bez odobrenja nadležnog organa (član 107. stav 2),
54. ako vrši sadnju drveća suprotno odredbama člana 108. stav 1. i 2,
55. ako vrši sadnju drveća suprotno odredbama člana 109. stav 1. i 2,
56. ako je izvršena sjeća stabala u suprotnosti sa odredbama člana 113,
57. ako posjeće i pokreće stablo u slučajevima koji nisu nabrojani u članu 114,
58. ako ne postupa u skladu sa članom 116,
59. ako ne postupa u skladu sa članom 117,
60. ako ne postupa u skladu sa članom 118,
61. ako počini štetu, u skladu sa novodima iz člana 119,
62. ako postupi suprotno odredbama člana 121,
63. ako ne postupa u skladu sa članom 122. stav 2,
64. ako vrši radnje koje su zabranjene članom 123,
65. ako ne postupa u skladu sa članom 124.
Za prekršaj iz stava 1. ovog člana kaznit će se fizičko lice novčanom kaznom u iznosu od 300,00 do 700,00 KM.
Za prekršaj iz stava 1. ovog člana kaznit će se odgovorno lice u pravnom licu novčanom kaznom u iznosu od 200,00 KM.
Za prekršaj iz stava 1. ovog člana novčanom kaznom u iznosu od 100,00 KM kaznit će se vlasnik radnje.
Za prekršaj iz stava 1. ovog člana komunalni inspektor ili ekološki policajac može naplatiti i novčanu kaznu na licu mjesta u fiksnom iznosu i to za: pravno lice 250,00 KM i za fizičko lice 100,00 KM.

Član 160.
Novčanom kaznom u iznosu od 50,00 do 200,00 KM kaznit će se građanin:
1. ako ne postupa u skladu sa članom 9. stav 3,
2. ako ne postupa u skladu sa članom 12. stav 3,
3. ako ne postupa u skladu sa članom 15. stav 1,
4. ako postupa suprotno odredbama člana 15. stav 2,
5. ako postupa suprotno odredbama člana 19,
6. ako postupa suprotno odredbama člana 20,
7. ako postupa suprotno odredbama člana 21,
8. ako postupa suprotno odredbama člana 22,
9. ako postupa suprotno odredbama člana 23. stav 3,
10. ako postupa suprotno odredbama člana 25. stav 1,
11. ako ne postupa u skladu sa članom 26,
12. ako ne postupa u skladu sa članom 30,
13. ako postupa suprotno odredbama člana 52,
14. ako postupa suprotno odredbama člana 53,
15. ako ne postupa u skladu sa članom 57. stav 3. 4. i 5,
16. ako ne postupa u skladu sa članom 58. stav 1. i 2,
17. ako postupa suprotno odredbama člana 58. stav 5. i 6,
18. ako postupa suprotno odredbama člana 60,
19. ako postupa suprotno odredbama člana 84,
20. ako ne postupa u skladu sa članom 95. i članom 97,
21. ako postupa suprotno odredbama člana 98,
22. ako ne postupa u skladu sa članom 100,
23. ako vrši sadnju zelenila, cvijeća zelenih ograda i drugih rastinja bez odobrenja nadležnog organa (član 106. stav 1),
24. ako postupa suprotno odredbama člana 106. stav 2. i 3,
25. ako formira drvored bez odobrenja nadležnog organa (član 107. stav 2),
26. ako postupa suprotno odredbama člana 108. stav 1. i 2,
27. ako je formirao drvored čija stabla i grane ometaju normalnu upotrebu objekata, javne rasvjete, električne instalacije i ugrožavaju normalno odvijanje saobraćaja (član 109. stav 1. i 2),
28. ako posjeće stablo i potkreše grane stabala suprotno odredbama člana 113. i člana 114,
29. ako postupa suprotno odredbama člana 119,
30. ako postupa suprotno odredbama člana 121,
31. ako ne postupa u skladu sa članom 122. stav 2,
32. ako postupa suprotno odredbama člana 123,
33. ako ne učestvuje u organizovanom odvozu ili uklanjanju kućnog i drugog smeća (član 139. stav 1. i 2),
34. ako postupa suprotno odredbama člana 140. stav 2. i suprotno odredbama člana 141. stav 3.
35. ako postupa suprotno odredbama člana 143. stav 3. 4. 5. i 6,
36. ako ne postupa u skladu sa članom 144,
37. ako postupa suprotno odredbama člana 146,
Za prekršaj iz stava 1. ovog člana komunalni inspektor ili ekološki policajac na licu mjesta može naplatiti novčanu kaznu u fiksnom iznosu od 30,00 KM.

Član 161.
Novčanom kaznom u iznosu od 200,00 do 400,00 KM kaznit će se građanin:
1. ako iz objekta čiji je korisnik ili vlasnik ne ispušta otpadne materije u kanalizaciju, a za isto ima tehničku mogućnost (član 130. stav 1),
2. ako se objekat iz tehničkog razloga ne može priključiti na kanalizaciju, a istovremeno nije obezbjedio za sakupljanje otpadnih voda septičku jamu odgovarajućih karakteristika i kapaciteta koji su navedeni u članu 130. stav 2 (član 130. stav 2),
3. ako ne posjeduje sanitarnu saglasnost na lokaciju septičke jame (član 130. stav 3),
4. ako je septička jama propusna i ako se septički sadržaj izlijeva na slobodne površine (član 131),
5. ako ne postupa u skladu sa članom 132. i članom 134. stav 1,
6. ako ne postupa u skladu sa članom 135,
7. ako nužnik nije izgrađen u skladu s a članom 136,
8. ako postupa suprotno odredbama člana 137,
9. ako postupa suprotno odredbama člana 138,
10. ako postupa suprotno odredbama člana 139. stav 3,
11. ako ne postupa u skladu sa članom 140. stav 1,
Za prekršaj iz stava 1. ovog člana komunalni inspektor ili ekološki policajac na licu mjesta može naplatiti novčanu kaznu u fiksnom iznosu od 50.00 KM.

Član 162.
Novčanom kaznom u iznosu od 400,00 KM kaznit će se odgovorno lice u pravnom licu, ako ne postupi po rješenju komunalnog inspektora.
Novčanom kaznom u iznosu od 200,00 KM kaznit će se vlasnik radnje u fizičkom licu, ako ne postupi po rješenju komunalnog.
Novčanom kaznom u iznosu od 100,00 KM kaznit će se građanin, ako ne postupi po rješenju komunalnog inspektora.

Član 163.
Za prekršaj iz ove Odluke koji izvrši maloljetnik kaznit će se roditelj, usvojilac, odnosno staratelj koji propusti dužnost staranja o maloljetniku.

Član 164.
U slučaju spora između korisnika komunalnih usluga i davaoca usluga nadležan je redovni sud.

IX PRELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE

Član 165.
Bliža uputstva za provođenje ove Odluke, po potrebi donosi Općinski načelnik.

Član 166.
Konkurs za zauzimanje javnih površina u smislu članova 74. i 75. Odluke, raspisat će se najkasnije u roku od 60 dana od dana stupanja na snagu ove Odluke.
O raspisanom konkursu posebno će se obavijestiti preduzeća koja imaju postavljene reklamne panoe u Tešnju, s tim da će se njihove prijave na konkurs razmatrati po ispunjenju svih obaveza prema općini Tešanj na dan raspisivanja konkursa.
Nakon okončavanja konkursa, korisnici javnih površina koji ne dobiju pravo na zauzimanje javne površine dužni su ukloniti svoje reklamne konstrukcije u roku od sedam dana od dana obavještenja o odluci Komisije.
U slučaju da korisnici javnih površina iz prethodnog stava ne postupe u skladu sa svojom obavezom, uklanjanje panoa će se izvršiti na način predviđen ovom odlukom za uklanjanje protivpravno postavljenih objekata na javnim površinama.

Član 167.
Zauzimanje i korištenje javnih površina vrši se na osnovu ugovora kojim se regulišu međusobni odnosi između općine, odnosno preduzeća i drugog pravnog lica, kojem općina povjeri vršenje ovih poslova i korisnika javnih površina.

Član 168.
Vlasnici reklamnih natpisa i firmi u užem urbanom području, dužni su uskladiti izgled, uslove i način postavljanja istih u roku od 60 dana od dana stupanja na snagu ove Odluke.
Vlasnici objekata i člana 97. stav 3. dužni su postaviti snjegobrane u roku od 180 dana od dana stupanja na snagu ove Odluke.

Član 169.
Nadležno preduzeće koje vrši odvoz smeća, dužno je u roku od 60 dana od dana stupanja na snagu ove Odluke organizovati obavljanje svoje djelatnosti u skladu sa ovom Odlukom.

Član 170.
Danom stupanja na snagu ove Odluke prestaje da važi:
1. Odluka o komunalnom redu i sanitarnom minimumu («Službeni glasnik Općine Tešanj, broj: 9/99).

Član 171.
Ova Odluka stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u «Službenom glasniku Općine Tešanj”.

PREDSJEDAVAJUĆI VIJEĆA
Suad Huskić, prof.

___________________________________________________________

BOSNA I HERCEGOVINA
FEDERACIJA BOSNE I HERCEGOVINE
ZENIČKO-DOBOJSKI KANTON
OPĆINA TEŠANJ
OPĆINSKO VIJEĆE

Broj: 01-02-1-2138/04.
Datum: 28.06.2004. godine

Na osnovu člana 13. Statuta Općine Tešanj («Službeni glasnik Općine Tešanj», broj 1/03.) Općinsko vijeće Tešanj na svojoj 40. sjednici održanoj dana 28.06.2004. godine, donosi

<bO D L U K U
o produženju mandata sudija – porotnika Općinskog suda Tešanj

Član 1.
Općinsko vijeće Tešanj privremeno produžuje mandat sudija-porotnika Općinskog suda Tešanj, imenovanih Odlukom Općinskog vijeća Tešanj broj: 01-V-141/97. od 01.08.1997. godine, do imenovanja sudija-porotnika od strane Visokog sudskog i tužilačkog vijeća Bosne i Hercegovine.

Član 2.
Ova Odluka stupa na snagu narednog dana od dana objavljivanja u «Službenom glasniku Općine Tešanj».
PREDSJEDAVAJUĆI VIJEĆA
Suad Huskić, prof.
___________________________________________________________

BOSNA I HERCEGOVINE
FEDERACIJA BOSNE I HERCEGOVINE
ZENIČKO-DOBOJSKI KANTON
OPĆINA TEŠANJ
OPĆINSKO VIJEĆE

Broj: 01-34-3091-2/04.
Dana: 28.06.2004. godine

Na osnovu člana 7. Zakona o ministarskim, vladinim i drugim imenovanjima Federacije Bosne i Hercegovine (“Službene novine Federacije Bosne i Hercegovine”, broj: 12/03), člana 10. Odluke o utvrđivanju Standarda i kriterija za imenovanje na upražnjene pozicije u reguliranim organima općine Tešanj i člana 13. Statuta Općine Tešanj (“Službeni glasnik Općine Tešanj”, broj: 1/03), Općinsko vijeće Tešanj, na svojoj 40. sjednici održanoj dana, 28.06.2004. godine, donosi

R J E Š E NJ E
o razrješenju i imenovanju članova Komisije za izbor na upražnjene pozicije u reguliranim tijelima općine Tešanj

I
Razrješavaju se dužnosti članovi Komisije za izbor na upražnjene pozicije u reguliranim tijelima općine Tešanj, zbog usklađenja Komisije sa Zakonom o ministarskim, vladinim i drugim imenovanjima Federacije Bosne i Hercegovine, i to:

– Huskić Adem, član,
– Brkić Ajša, član.

II
Za članove Komisije za izbor na upražnjene pozicije u reguliranim tijelima općine Tešanj imenuju se:

– Bećarević Enes, član,
– Hundur Haška, član.

III
Ovo Rješenje stupa na snagu narednog dana od dana objavljivanja u “Službenom glasniku Općine Tešanj”.

PREDSJEDAVAJUĆI VIJEĆA
Suad Huskić, prof.
___________________________________________________________

BOSNA I HERCEGOVINA
FEDERACIJA BOSNE I HERCEGOVINE
ZENIČKO-DOBOJSKI KANTON
OPĆINA TEŠANJ
OPĆINSKO VIJEĆE

Broj: 01-_________/04.
Datum: 28.06.2004. godine

Općinsko vijeće Tešanj na svojoj 40. sjednici održanoj dana 28.06.2004. godine,
razmatrajući inicijativu vijećnika Smailbegović Benjamina, donosi

ZAKLJUČAK

Općinsko vijeće zadužuje Općinskog načelnika da stavi u funkciju javnu česmu na Gornjoj Čaršiji u roku od 7 dana.

PREDSJEDAVAJUĆI VIJEĆA
Suad Huskić, prof.
___________________________________________________________

BOSNA I HERCEGOVINA
FEDERACIJA BOSNE I HERCEGOVINE
ZENIČKO-DOBOJSKI KANTON
OPĆINA TEŠANJ
OPĆINSKO VIJEĆE

Broj: 01-_________/04.
Datum: 28.06.2004. godine

Općinsko vijeće Tešanj na svojoj 40. sjednici održanoj dana 28.06.2004. godine, razmatrajući inicijativu vijećnika Krkalić Mehmeda, donosi

ZAKLJUČAK

Općinsko vijeće zadužuje Općinskog načelnika da obezbijedi da se jedan dan u mjesecu otvori deponija za besplatno odlaganje smeća.

PREDSJEDAVAJUĆI VIJEĆA
Suad Huskić, prof.
___________________________________________________________

BOSNA I HERCEGOVINA
FEDERACIJA BOSNE I HERCEGOVINE
ZENIČKO-DOBOJSKI KANTON
OPĆINA TEŠANJ
OPĆINSKO VIJEĆE

Broj: 01-_________/04.
Datum: 28.06.2004. godine

Općinsko vijeće Tešanj na svojoj 40. sjednici održanoj dana 28.06.2004. godine, razmatrajući inicijativu vijećnika Šišić Fuada, donosi

ZAKLJUČAK

Općinsko vijeće zadužuje Općinskog načelnika da sagleda zakonske mogućnosti da se dva diplomirana lica (kriminalistika i socijalni radnik) koja se trenutno nalaze na evidenciji Zavoda za zapošljavanje Tešanj, zaposle na rok od jedne godine (uz sufinansiranje Zavoda), čime bi odradili pripravnički staž, a koji bi imali zadatak da u saradnji sa odgovarajućim organima i ustanovama, pripreme i izrade Dugoročni program borbe protiv droge.

PREDSJEDAVAJUĆI VIJEĆA
Suad Huskić, prof.
___________________________________________________________

BOSNA I HERCEGOVINA
FEDERACIJA BOSNE I HERCEGOVINE
ZENIČKO-DOBOJSKI KANTON
OPĆINA TEŠANJ
OPĆINSKO VIJEĆE

Broj: 01-_________/04.
Datum: 28.06.2004. godine

Općinsko vijeće Tešanj na svojoj 40. sjednici održanoj dana 28.06.2004. godine,
razmatrajući inicijativu predsjedavajućeg Vijeća, donosi

ZAKLJUČAK

Da se provede procedura izmjene Poslovnika o radu Općinskog vijeća Tešanj i Statuta Općine Tešanj u skladu sa Zakonom o direktnom izboru Općinskog načelnika i drugim važećim propisima.

PREDSJEDAVAJUĆI VIJEĆA
Suad Huskić, prof.
___________________________________________________________

BOSNA I HERCEGOVINA
FEDERACIJA BOSNE I HERCEGOVINE
ZENIČKO-DOBOJSKI KANTON
OPĆINA TEŠANJ
OPĆINSKO VIJEĆE

Broj: 01-_________/04.
Datum: 28.06.2004. godine

Općinsko vijeće Tešanj na svojoj 40. sjednici održanoj dana 28.06.2004. godine,
razmatrajući inicijativu predsjedavajućeg Vijeća, donosi

ZAKLJUČAK

1. Općinsko vijeće Tešanj na osnovu ukazane potrebe traži od Ministarstva obrazovanja, nauke, kulture i sporta ZE-DO kantona da za Srednju tehničku školu Tešanj da suglasnost za formiranje tri odjeljenja Ekonomske škole sa ukupno 84 učenika.
2. Općinsko vijeće traži od direktora i upravnih odbora srednjih škola da usklade površinu učioničkog prostora škole koji koriste sa trenutnim brojem učenika, kako bi učenici svih škola imali jednake uslove za rad i školovanje.

PREDSJEDAVAJUĆI VIJEĆA
Suad Huskić, prof.
___________________________________________________________

BOSNA I HERCEGOVINA
FEDERACIJA BOSNE I HERCEGOVINE
ZENIČKO-DOBOJSKI KANTON
OPĆINA TEŠANJ
OPĆINSKO VIJEĆE

Broj: 01-40-5-1794/04.
Datum: 28.06.2004. godine

Općinsko vijeće Tešanj na svojoj 40. sjednici održanoj dana 28.06.2004. godine,
razmatrajući Izvještaj o stanju i statusu kulturnih i sportskih objekata na području općine, donosi

ZAKLJUČAK

Prihvata se Izvještaj o stanju i statusu kulturnih i sportskih objekata na području općine.

PREDSJEDAVAJUĆI VIJEĆA
Suad Huskić, prof.

___________________________________________________________

BOSNA I HERCEGOVINA
FEDERACIJA BOSNE I HERCEGOVINE
ZENIČKO-DOBOJSKI KANTON
OPĆINA TEŠANJ
OPĆINSKO VIJEĆE

Broj: 01-05-3-1770/04.
Datum: 28.06.2004. godine

Općinsko vijeće Tešanj na svojoj 40. sjednici održanoj dana 28.06.2004. godine,
razmatrajući Izvještaj o radu i poslovanju D.D. “Toplana” Tešanj za 2003. godinu, donosi

ZAKLJUČAK

Prihvata se Izvještaj o radu i poslovanju D.D. “Toplana” Tešanj za 2003. godinu.

PREDSJEDAVAJUĆI VIJEĆA
Suad Huskić, prof.

___________________________________________________________

BOSNA I HERCEGOVINA
FEDERACIJA BOSNE I HERCEGOVINE
ZENIČKO-DOBOJSKI KANTON
OPĆINA TEŠANJ
OPĆINSKO VIJEĆE

Broj: 01-05-3-1765/04.
Datum: 28.06.2004. godine

Općinsko vijeće Tešanj na svojoj 40. sjednici održanoj dana 28.06.2004. godine,
razmatrajući Izvještaj o radu i poslovanju JU Apoteka “Tefarm” Tešanj za 2003. godinu, donosi

ZAKLJUČAK

Prihvata se Izvještaj o radu i poslovanju JU Apoteka “Tefarm” Tešanj za 2003. godinu.

PREDSJEDAVAJUĆI VIJEĆA
Suad Huskić, prof.

___________________________________________________________

BOSNA I HERCEGOVINA
FEDERACIJA BOSNE I HERCEGOVINE
ZENIČKO-DOBOJSKI KANTON
OPĆINA TEŠANJ
OPĆINSKO VIJEĆE

Broj: 01-_________/04.
Datum: 28.06.2004. godine

Općinsko vijeće Tešanj na svojoj 40. sjednici održanoj dana 28.06.2004. godine,
razmatrajući Izvještaj o radu i poslovanju JU Dom zdravlja Tešanj za 2003. godinu, donosi

ZAKLJUČAK

Prihvata se Izvještaj o radu i poslovanju JU Dom zdravlja Tešanj za 2003. godinu.

PREDSJEDAVAJUĆI VIJEĆA
Suad Huskić, prof.

___________________________________________________________

BOSNA I HERCEGOVINA
FEDERACIJA BOSNE I HERCEGOVINE
ZENIČKO-DOBOJSKI KANTON
OPĆINA TEŠANJ
OPĆINSKO VIJEĆE

Broj: 01-14-7-930-4/04.
Datum: 28.06.2004. godine

Općinsko vijeće Tešanj na svojoj 40. sjednici održanoj dana 28.06.2004. godine, razmatrajući Izvještaj o radu i finansijskom poslovanju u 2003. godini i planu rada za 2004. godinu udruženja i organizacija na području općine, donosi

ZAKLJUČAK

Prihvata se Izvještaj o radu i finansijskom poslovanju u 2003. godini i planu rada za 2004. godinu udruženja i organizacija na području općine, s prijedlogom mjera:
1. Svim budžetskim korisnicima koji nisu dostavili izvještaje o radu i finansijskom poslovanju za 2003. godinu privremeno obustaviti dalju dotaciju, dok ne dostave traženu dokumentaciju.
2. Uvesti obavezu značajnijim korisnicima budžetskih sredstava da dostavljaju mjesečno izvještaje o utrošku sredstava. U slučaju ne dostavljanja mjesečnog izvještaja obustavlja se dalje dotiranje.
3. Imenovati od strane Općinskog vijeća komisiju za stalno praćenje i kontrolu trošenja društvenih sredstava svih budžetskih korisnika. Komisija bi se sastojala od najmanje 3 člana, od kojih 2 člana koja trebaju da budu stručna lica iz oblasti računovodstva i finansija i jedan član komisije iz oblasti pravne nauke. Na prijedlog komisije o nenamjenskom trošenju društvenih sredstava kod budžetskog korisnika poduzeti mjeru obustavljanja daljeg finansiranja tog budžetskog korisnika.

PREDSJEDAVAJUĆI VIJEĆA
Suad Huskić, prof.

___________________________________________________________

BOSNA I HERCEGOVINA
FEDERACIJA BOSNE I HERCEGOVINE
ZENIČKO-DOBOJSKI KANTON
OPĆINA TEŠANJ
OPĆINSKO VIJEĆE

Broj: 01-23-11-3293-8/04.
Datum: 28.06.2004. godine

Općinsko vijeće Tešanj na svojoj 40. sjednici održanoj dana 28.06.2004. godine,
razmatrajući Informaciju o aktivnostima na izgradnji sportske dvorane u Tešnju, donosi

ZAKLJUČAK

Prima se na znanje Informacija o aktivnostima na izgradnji sportske dvorane u Tešnju.

PREDSJEDAVAJUĆI VIJEĆA
Suad Huskić, prof.

___________________________________________________________

BOSNA I HERCEGOVINA
FEDERACIJA BOSNE I HERCEGOVINE
ZENIČKO-DOBOJSKI KANTON
OPĆINA TEŠANJ
OPĆINSKO VIJEĆE

Broj: 01-05-3-3490/03.
Datum: 28.06.2004. godine

Općinsko vijeće Tešanj na svojoj 40. sjednici održanoj dana 28.06.2004. godine,
razmatrajući Informaciju o stanju i korištenju stambenog fonda općine Tešanj Informacija o stanju i korištenju stambenog fonda općine Tešanj, donosi

ZAKLJUČAK

Prima se na znanje Informacija o stanju i korištenju stambenog fonda općine Tešanj.

PREDSJEDAVAJUĆI VIJEĆA
Suad Huskić, prof.

___________________________________________________________

BOSNA I HERCEGOVINA
FEDERACIJA BOSNE I HERCEGOVINE
ZENIČKO-DOBOJSKI KANTON
OPĆINA TEŠANJ
OPĆINSKO VIJEĆE

Broj: 01-40-5-2021/04.
Datum: 28.06.2004. godine

Općinsko vijeće Tešanj na svojoj 40. sjednici održanoj dana 28.06.2004. godine, razmatrajući Informaciju o aktivnostima na osnivanju muzeja i arhiva, donosi

ZAKLJUČAK

Prima se na znanje Informacija o aktivnostima na osnivanju muzeja i arhiva.

PREDSJEDAVAJUĆI VIJEĆA
Suad Huskić, prof.

___________________________________________________________

BOSNA I HERCEGOVINA
FEDERACIJA BOSNE I HERCEGOVINE
ZENIČKO-DOBOJSKI KANTON
OPĆINA TEŠANJ
OPĆINSKO VIJEĆE

Broj: 01-14-7-2053/04.
Datum: 28.06.2004. godine

Općinsko vijeće Tešanj na svojoj 40. sjednici održanoj dana 28.06.2004. godine, razmatrajući Informaciju o stanju i korištenju poslovnog prostora i zemljišta u vlasništvu Općine i stanju naplate zakupnina, donosi

ZAKLJUČAK

Prima se na znanje Informacija o stanju i korištenju poslovnog prostora i zemljišta u vlasništvu Općine i stanju naplate zakupnina.

PREDSJEDAVAJUĆI VIJEĆA
Suad Huskić, prof.