Zapisnik sa 21. sjednice Općinskog vijeća

Nakon prozivke vijećnika, predsjedavajući Vijeća je konstatovao da današnjoj sjednici Vijeća prisustvuje 24  vijećnika, čime su se stekli uslovi za punovažno odlučivanje, otvorio 21. vanrednu sjednicu Vijeća i proglasio je javnom, te u ime Vijeća  i u svoje lično ime pozdravio prisutne goste i predstavnike medija.

Predsjedavajući Vijeća  je prisutne obavijestio da je ova vanredna sjednica sazvana  iz razloga jer Vijeće treba da donese novo rješenje o imenovanju Općinske izborne komisije. s obzirom da Centralna izborna komisija BiH nije dala saglasnost na Rješenje o imenovanju Općinske izborne komisije od 28.04.2014. godine iz razloga što nije ispoštovana zastupljenost konstitutivnih naroda. Da je Komisija za provođenje procedure za imenovanje pripremila priljedlog i Vijeću dostavila na izjašnjavanje, ali da danas nisu prisutni na sjednici iako su uredno pozvani.

Općinsko vijeće je sa 24  glasa “ZA” bez glasova “PROTIV” i “UZDRŽAN”,  usvojilo sljedeći

D N E V N I  R E D

1. Prijedlog Rješenja o imenovanju Općinske izborne komisije.

Ad. 1

Pomoćnik Općinskog načelnika Nerminka Handžić je iznijela kratko obrazloženje prijedloga Rješenja o imenovanju Općinske izborne komisije napomenuvši da je Općinsko vijeće Tešanj  donijelo Rješenje o imenovanju Općinske izborne komisije 28.04.2014. godine na koje Centralna izborna komisija BiH  nije dala saglasnost iz razloga što nije ispoštovana zastupljenost konstitutivnih naroda u skladu sa članom 2.14 Izbornog zakona BiH. Na takvo rješenje uložena je žalba Apelacionom vijeću Suda BiH, Kako navodi Općine Tešanj nisu uvaženi, Komisija za provođenje postupka za imenovanje članova općinske izborne komisije je održala dva sastanka, te predložila Vijeću donošenjem novog rješenja.

U raspravi učestvovali vijećnici: Vedran Kaser, Munevera Alić, Emir Unkić. Ekrem Ajanović, Fuad Šišić,  Senad Subašić , Kasim Huskić, Osman Pilav,  Fadil Halilović, Boban Kršić, Zaim Hadžan, Općinski načelnik Suad Huskić.

Na ovaj prijedlog Rješenja podnesena su tri amandmana od strane Kluba vijećnika SDP dva  i Kluba vijećnika SBiH jedan.

(Pauza u radu Vijeća trajala je 16:20 sati do 16:57 sati).

Nakon toga, Općinsko vijeće  sa 3 glasa “ZA”  i 21 glas “UZDRŽAN” nije prihvatilo Amandman Kluba vijećnika SBiH koji glasi: Iza broja “2. Smajo Ćeman, briše se riječ član, upisati predsjedavajući,  1. Kanita Gredelj briše se riječ predsjedavajući a upisati član.”

Općinsko vijeće  je sa 21 glasom “ZA”,  bez glasova “PROTIV” i 3 glasa“UZDRŽAN”  donijelo sljedeći

ZAKLJUČAK

Prihvata se Amandman Kluba vijećnika SDP koji glasi:U članu 1 u tački 4. briše se Mejra Hrnjić, a piše Dijana Brkić.

Općinsko vijeće  je sa 21 glasa  “ZA”, bez glasova “PROTIV” i 3 glasa “UZDRŽAN”  donijelo sljedeći

ZAKLJUČAK

Usvaja se Prijedlog Rješenja o imenovanju Općinske izborne komisije uz Amandman Kluba vijećnika SDP koji glasi: U članu 1 u tački 4. briše se Mejra Hrnjić, a piše Dijana Brkić.

Klub vijećnika SDP je odustao od amandmana da se za predsjedavajućeg  imenuje  Smajo Ćeman  umjesto Kanite Gredelj.

Nakon toga, predsjedavajući Vijeća Fuad Šišić svima se zahvalio na prisustvovanju današnjoj sjednici i zaključio rad 21. (vanredne)  sjednice Općinskog vijeća Tešanj u 17,01 sati.

ZAPISNIČAR:

Sajda Klepić