Uskoro: “I oni su budućnost Tešnja”

Općina Tešanj pokreće projekat predstavljanja mladih uspješnih ljudi sa ciljem promoviranja kako njihovih profesionalnih i životnih postignuća tako i univerzalnih društvenih vrijednosti.

Kao prvo, želimo dati prostor i predstaviti mlade uspješne ljude sa ciljem promoviranja istinskih društvenih vrijednosti kao što su znanje, uspjeh, rad i zalaganje, te odgoj i društvena empatija. Smatramo da svaki mladi muškarac i svaka mlada žena imaju šansu da budu uspješni u Tešnju. Želimo pokazati da naš Tešanj kao lokalna zajednica ima svijetlu ili prosperitetnu budućnost. Na ovaj način predstavit ćemo naš Tešanj u kojem itekako ima mjesta i za mlade i uspješne ljude koji grade jedno društvo u kojem uspjeh nije nikakvo ‘čudo’, već pravilo i normalna stvar do koje se dolazi znanjem i zalaganjem, riječi su Suada Huskića, Načelnika općine Tešanj.

Znanje, nauka, društvena empatija, porodica, pa i lokalpatriotizam, marljivost, su neke od naših prednosti, i upravo su to vrijednosti koje krase Tešanj.

Kroz mnogobrojne primjere uspješnih mladih ljudi, pokazat ćemo da odlazak iz Tešnja i Bosne i Hercegovine nije opcija koja treba biti jedino rješenje za mlade ljude, te da u Tešnju itekako ima mjesta i budućnosti za sve.

Namjera je da u periodu koji je pred nama predstavimo mlade osobe ili grupu njih iz različitih oblasti kao što su industrija i privreda, poljoprivreda, medicina, obrazovanje, nauka, umjetnost, sport, društveni angažman/altruizam, zanatstvo, itd. Zanimat će nas postignuće i posvećenost u određenoj oblasti, ali i jasan životni cilj, moralne i etičke vrijednosti, porodica i djeca, prijatelji, zajednica, kao i stavovi o bitnim društvenim okolnostima.

Vidjet ćemo na kakav odziv će naići ova naša aktivnost, tako da ako reakcije budu pozitivne, sasvim je moguće da uvedemo neke nove forme u komunikaciji kao što su radonice i okrugli stolovi na kojima bi ovi mladi uspješni ljudi prenosili svoja iskustva drugim mladim ljudima. Uveli bismo u tom slučaju i neku vrstu priznanja i nagrada, a sve kako bi promovirali znanje, trud i rad. Bili bismo izuzetno zadovoljni kada bi ova aktivnost prešla u neku vrstu tradicije i kontinuiteta, kao projekat kojim bi se promovirali Tešanj, ali i univerzalne vrijednosti, te mlade osobe kao nosioci tih vrijednosti, pojašnjava Općinski načelnik Suad Huskić.