Uklonjen NUS

Od strane Tima za uklanjanje neeksplodiranih ubojnih sredstava (TUN tim) Federalne uprave civilne zaštite u saradnji sa Službom civilne zaštite, izvršeno je uklanjanje prijavljenog zaostalog neeksplodiranog ubojnog sredstva (NUS) na području Dolca u MZ Raduša. Radi se o neeksplodiranoj ručnoj bombi koja je pronađena u koritu potoka u neposrednoj blizini izvora pitke vode. Istu su pronašle tri djevojčice koje su točile vodu na izvorištu. Savjesnim i odgovornim postupanjem su odmah obavijestile roditelje, te je prijava proslijeđena Službi civilne zaštite, nakon čega je angažovan dežurni TUN tim. Postupanje djevojčica po pronalasku NUS-a je bilo u skladu sa preporučenim procedurama, što je za svaku pohvalu.

Ovom prilikom još jednom upozoravamo stanovništvo da se zaostala NUS-a mogu pronaći na cijelom području općine, te kao takva predstavljaju opasnost po život ljudi i životinja. U vodotocima se nerijetko pojavljuju nakon bujičnih voda. Ukoliko se isto ili slično pronađe, potrebno ga je obilježiti i ne dirati, te odmah obavijestiti Operativni centar civilne zaštite na broj 121 ili Policijsku stanicu na broj 122.