U TEŠNJU ODRŽANA GODIŠNJA SKUPŠTINA DRUŠTVA PISACA BIH

otvorena je izložba naivnog slikara Drage Marelje koji je rođen u Potočanima kod Jelaha 1960. godine, a posljednjih godina živi u Ðakovu (Hrvatska). O slikaru je govorio književnik Amir Brka, direktor Centra i potpredsjednik Društva pisaca BiH, a izložbu je svečano otvorio predsjednik ove književne asocijacije Gradimir Gojer.
Načelnik Općine Tešanj profesor Adem Huskić u subotu je priredio svečani prijem za rukovodstvo Društva pisaca BiH, u kojem je, uz predsjednika i potpredsjednika, bio i generalni sekretar Muhamed Ćurovac. Nakon razgovora u kojem je istaknut značaj činjenice da se Društvo pisaca i na ovaj način otvara prema svim kulturnim centrima naše zemlje, rukovodstvo Društva i Načelnik Općine položili su bukete cvijeća na za ovu prigodu obnovljenu bistu pjesnika Muse Ćazima Ćatića i na spomen-obilježje šehidima i poginulim borcima u Tešnju.
U prostoru Centra za kulturu i obrazovanje u kojem je održana sjednica Skupštine Društva priređena je zajednička izložba slikara sa našeg prostora, i to Hasana Mehinovića, Tonka Rajkovače, Sabahudina Kovača, Drage Marelje, Miralema Brkića i Ante Komuškića. Pored razmatranja izvještaja o radu u proteklom periodu i plana rada za naredni, na Skupštini su pisci posebno raspravljali o svome položaju i položaju književnosti u našem društvu. Naglašeno je da je situacija u tom smislu izuzetno teška, kako zbog objektivnog siromaštva tako i zbog nedostatka razumijevanja od izdavača i rascjepkanosti bh. prostora što loše utiče na mogućnost plasmana knjige. Ali, kao najveći problem književnici su fokusirali najavljeno uvođenje PDV-a na knjigu, jer će to, kako je kazano, potpuno opustošiti naš ionako nezavidan duhovni prostor i onemogućiti obrazovanje i odgoj mladih, te ukinuti mogućnost da izdavači uopće objavljuju knjige domaćih autora.
Prilikom prijema novih članova na Skupštini je potvrđen i prijem Ivice Budulice Strikana u Društvo, te izvršen prijem Bajruzina Hajre Planjca. Tako su sada četiri naša autora članovi ovog književnog društva.
Nakon Skupštine u pozorišnoj dvorani Centra održano je književno veče u kojem su učestvovali članovi Društva koji su u prethodnoj godini dobili neku od književnih nagrada, i to Irfan Horozović, Goran Samardžić, Hadžem Hajdarević, Safet Sijarić i Amir Brka, te članovi koji su na Skupštinu doputovali iz inostranstva: Valerija Skrinjar-Tvrz, Ismet Bekrić i Faiz Softić. Moderator večeri bio je književni kritičar Željko Grahovac, a u uvodu se prisutnima obratio Gradimir Gojer koji je istaknuo izuzetne rezultate koji se u kulturi u Tešnju postižu već veoma dugo i da je po tome Tešanj jedinstven u Bosni i Hercegovini. Tako je, kao primjer, naveo činjenicu da je upravo ovo književno veče stoti program takve vrste u tešanjskom Centru za kulturu i obrazovanje, ali i da je ova ustanova objavila već 78 novih knjiga (posljednja je izišla iz štampe neposredno pred Skupštinu, a u pitanju je zbornik priloga sa Okruglog stola održanog u decembru 2004. godine u organizaciji Centra na temu Tešanjski prostor na početku 21. stoljeća).
Još jedno književo veče, revijalnog karaktera, održano je u Žabljaku u Motelu Čardak, a u njemu je učestvovao veliki broj prisutnih književnika.
Na ovaj način Društvo pisaca BiH, koje obilježava 60-tu godišnjicu svoga postojanja, odalo je veliko priznanje našoj sredini i učinilo mnogo za afirmaciju uspjeha koji se ovdje postižu u kulturnim djelatnostima. Treba istaknuti da je Općina Tešanj jednim dijelom bila sponzor ovog događaja, kao i Općina Usora, te da su isto učinili i neki drugi privredni subjekti, prije svih Grafičko-izdavačka kuća Planjax iz Tešnja.