Tešanj ponovo na listi gradova i regija budućnosti

Američki Financial Times objavio je fDi Intelligence listu Evropskih gradova i regija budućnosti 2024. godine. Ovaj izvještaj identifikuje i ocjenjuje gradove u Evropi prema njihovoj atraktivnosti za strane investicije i njihovoj strategiji, ekonomskoj, finansijskoj i poslovnoj snazi.

Na ovogodišnjoj listi mikrogradova Tešanj se nalazi na četvrtom mjestu. Financial Times svake godine provodi evaluaciju prema određenim kriterijima kako bi identifikovali najuspješnije i najperspektivnije evropske gradove i regije u privlačenju investicija.

Tešanj je i ranije, 2014. i 2015. godine bio na ovoj Listi, zajedno sa općinama Žepče i Teslić. Tada je to bilo iznenađenje, ali su od tada svi parametri razvoja potvrdili da je ocjena bila opravdana. Svih godina parametri razvoja su se poboljšavali: investicije, izvoz, promet, broj radnih mjesta itd. U Tešnju je prošle godine registrovano novih 236 poslovnih subjekata. Sada, na početku 2024. imamo ukupno 3056 poslovnih subjekata, a npr. 2020. godine smo imali 2630 poslovnih subjekata (rast za 425 novih poslovnih subjekata). Promet svih poslovnih subjekata je u 2023. godini porastao preko 20% i sada iznosi 2,43 milijarde KM (u 2022. godini je bio 1.9 milijardi KM). Promet je rastao mnogo više nego u ostatku FBiH i BiH. Broj zaposlenih je od 2020. godine povećan za 411 novih radnih mjesta, i na kraju 2023. godine je iznosio 13.795. Broj evidentiranih nezaposlenih u Službi za zapošljavanje na početku 2024. godine je 5140 i smanjuje se. Podaci o uvozu i izvozu  još nisu objavljeni. Posebna radost je da je više rođenih nego umrlih, tu smo +200, rekao je Općinski načelnik Suad Huskić.

Ove godine je ocijenjeno ukupno 509 prijava iz gradova i regija u pet potkategorija: Ekonomski potencijal, Ljudski kapital i stil života, Ekonomičnost, Povezanost i Povoljnost za poslovanje. U šestoj kategoriji – Strategija direktnih stranih ulaganja – ocijenjeno je 117 prijava.