Svečano otvoren novoizgrađeni objekat OŠ 9. septembar Medakovo

Općinski načelnik Suad Huskić, Ministar za obrazovanje, nauku, kulturu i sport ZDK Mirza Mušija, Premijer ZDK Nezir Pivić i Direktor OŠ 9. septembar Almir Ljevaković svečanim presijecanjem vrpce otvorili su novoizgrađeni objekat OŠ 9. septembar Medakovo.Ukupna vrijednost ulaganja u gradnju novog objekta je skoro 2,5 miliona maraka.

Gradnja škole u Medakovu počela je na općinski praznik, 9. septembra 2020. godine, a sredstva za realizaciju su obezbijedili Ministrastvo obrazovanja, nauke, kulture i sporta ZDK i Općina Tešanj. Završetkom novog objekta škole u Medakovu riješen je dugogodišnji problem nedostatka adekvatnog prostora za odvijanje nastave za oko 350 učenika ove osnovne škole.

Potreba za novim objektom škole u Medakovu postoji odavno, i drago mi je da je projekat priveden kraju, da će oko 350 učenika ove škole nastavu pohađati u novom prostoru. Projekat gradnje nove škole u Medakovu je jedan od ciljeva iz Strategije razvoja. Sretan sam da je početak gradnje i otvorenje baš na općinski praznik, u svečanoj i emotivnoj atmosferi. Posebno mi je drago da smo sa Ministrastvom obrazovanja, nauke, kulture i sporta ZDK ostvarili partnerstvo na realizaciji i ovog projekta, iako Općina Tešanj nema stvarnu nadležnost kada je obrazovanje u pitanju, rekao je Općinski načelnik Suad Huskić.

Tokom 2019. i 2020. godine završena je projektna dokumentacija, kao i sve potrebne dozvole za gradnju, provedena je procedura javne nabavke i početak gradnje novog objekta koja trajala pune četiri godine. Škola u Medakovu građena je po savremenim standardima za odvijanje nastave sa 3500 m2 unutrašnjeg prostora (učionice, kabineti i dr. prostorje potrebne za rad škole).

Ovdje imamo jednu sjajnu sinergiju Općine i Vlade ZDK, ali ne samo Vlade ZDK i Općine nego i menadžmenta škole, školskog odbora, roditelja, privrednika i svih ljudi koji su bili maksimalno uključeni da ubrzaju ovaj proces. Zaista jedan čudnovat proces nastanka jedne ovakve impozantne škole koja se nalazi iza nas, kazao je Ministar obrazovanja, nauke, kulture i sporta u Vladi ZDK Mirza Mušija.

Vlada ZDK za gradnju škole u Medakovu izdvojila je oko 1.35 miliona KM. Želim se zahvaliti Općini Tešanj na učešću u ovom projektu zato što je Tešanj jedna od rijetkih Općina koja ulaže u obrazovnu infrastrukturu, rekao je Premijer ZDK Nezir Pivić.

Školsko područje OŠ 9. septembar obuhvata naseljena mjesta Medakovo, Trepče, Novo Selo, Čifluk i dio naselja Logobare.