Stvaranje povoljnog poslovnog okruženja u cilju privlačenja investicija

U Brčko distriktu BiH, 27. marta/ožujka 2014. godine održana je Svečana ceremonija dodjele nagrada općinama i gradovima dobitnicima Beacon status za 2013. godinu. Od preko trideset prijavljenih lokalnih zajednica njih osam je ponijelo ovo prestižno priznaje u sljedećim oblastima:
Civilna zaštita — funkcioniranje jedinica lokalne samouprave u hitnim situacijama (elementarne nepogode) – priznanje su ponijeli Grad Bijeljina i Općina Srebrenik.
Stvaranje povoljnog poslovnog okruženja u jedinicama lokalne samouprave u cilju privlačenja investicija — priznanje su ponijele općine Tešanj, Kotor Varoš i Teslić.
Saradnja općinskih vijeća s građanima u procesu donošenja odluka — priznanje su dobile općine Stari Grad Sarajevo i Nevesinje.
Zaštita životne sredine u funkciji održivog razvoja općine/grada — priznanje je dobila Općina Žepče
Program Beacon scheme u Bosni i Hercegovini započeo je u avgustu/kolovozu 2005. godine kada su ga službeno predstavili Misija OSCE-a u BiH i Vijeće Evrope, s ciljem prepoznavanja i promovisanja najboljih primjera iz prakse na općinskom nivou vlasti. Od 2005. godine ovaj program je zaživio kao sastavni dio procesa reforme lokalne uprave, a sticanje Beacon statusa prepoznato je i prihvaćeno kao prestižna nagrada među općinama koje konkurišu, općinskim službenicima, građanima kao i svim ostalim zainteresiranim stranama.
Projekat Beacon realizira Savez općina i gradova Federacije Bosne i Hercegovine i Savez opština i gradova RS-a.

Intervju sa Općinskim načelnikom Suadom Huskićem možete pogledati na: