Šezdeseta godišnjica pobjede nad fašizmom

godine Njemačka zvanično kapitulirala i završen Drugi svjetski rat proslavlja se širom svijeta kao Dan pobjede nad fašizmom i podsjeća na herojsku borbu antifašističke koalicije. Od kapitulacije nacističke Njemačke do danas prošlo je šezdeset godina. Svakako je to datum značajan za svjetsku historiju.
Za nas deveti maj predstavlja priliku da se prisjetimo da je više od 2.500 boraca sa tešanjskih prostora učestvovalo u Narodnooslobodilačkom ratu od 1941. do 1945. godine, te da je jedan broj njih odlikovan brojnim javnim priznanjima. Mnogi od njih su u toj borbi dali i svoje živote, što se, ni u kom slučaju, ne može i ne smije zaboraviti.
Nažalost, dugo se mislilo da je pobjedom nad nacizmom 1945. godine iskorijenjen i fašizam i ksenofobija. Ratna dešavanja od 1992. do 1995. godine jasno su nam dala do znanja da fašizam i dalje postoji. Brojni zločini, mučenja, progoni i silovanja su skupo plaćeni dokazi tog postojanja. I kao i u Drugom svjetskom ratu, ponovo je hiljade i hiljade bosanskohercegovačkih patriota moralo braniti pravdu, slobodu i ljudsko dostojanstvo. Ponovo su ljudi ubijani zato što se drugačije zovu i zato što su drugačiji
Zbog svega ovoga, 9. maj 2005. godine – Dan pobjede nad fašizmom i Dan Europske unije prilika je da se sjetimo svih žrtava fašizma i svih boraca protiv fašizma. Njihovi napori i njihove žrtve obavezuju nas na to. Osim toga, prilika je da prema svima njima ispunimo amanet i prenesemo svoja sjećanja novim generacijama, kako im se historija ne bi, ne daj Bože, ikada ponovila.

Općinski načelnik
Adem Huskić, profesor