Saradnja GIZ-a i Općine Tešanj

Doc.dr. Ismar Alagić, savjetnik Ppćinskog načelnika  za pristup EU-fondovima je primio predstavnicu GIZ-a (Njemačko društvo za tehničku asistenciju i međunarodnu saradnju) gđu. Judith Schulte, gdje je tokom razgovora predstavio iskustva Općine Tešanj u razvijanju konkurentnog poslovnog ambijenta i planove saradnje općine Tešanj sa privrednim sektorom u narednom periodu. Gđa. Schulte radi na izradi Analize potencijala konkurentnih prerađivačkih sektora u BiH sa fokusom na odabrane lokalne sredine, gdje je naročito izraženo preduzetništvo i podrška lokalne uprave razvoju biznisa. Među odabranih 5 najuspješnijih općina u BiH, na čijem uzorku se vrši predmetno istraživanje nalazi se i općina Tešanj. Rezultati navedenog istraživanja biće iskorišteni za potrebe projekta Unapređenje lokalne i regionalne privrede, a potom će poslužiti GIZ-u u definisanju narednih aktivnosti i programa usmjerenih kao podrška razvoju konkurentnog poslovnog okruženja u BiH. Poslije obavljenog razgovora u Općini Tešanj, gošća je u pratnji Doc.dr.Ismar Alagić-a posjetila firme Medena Commerce, Saračević d.o.o. i MADI, gdje se u razgovoru sa predstavnicima navedenih firmi upoznala sa njihovim poslovnim rezultatima i planovima proširenja proizvodnih kapaciteta u narednom periodu.