Sanacija šteta poslije poplave uspješno se nastavlja

Tešanjka, 13.7.2009. ugroženih područja. Ekipe Epidemiološke službe su stalno na terenu i vrše dezinfekciju bunara, objekata i drugih površina. Također, Vatrogasna jedinica je svakodnevno na terenu i rade na poslovima ispumpavanja bunara, kao i na pružanju pomoći na pranju javnih površina. Očekuje se da će Komisija za procjenu šteta na infrastrukturi, objektima i poljoprivredi tokom sutrašnjeg dana okončati obilazak i evidentiranje nastale štete, kako bi se već u srijedu znali i detalji procjena štete, te otpočela njihova stručna obrada. I danas je rađeno na pranju i sanaciji javnih površina, što će se nastaviti i tokom noći i jutra, te se apeluje na građane da ne parkiraju svoja vozila na neočišćenim površinama i parkiralištima. Također, iz Epidemiološke službe se apeluje na građane da se pridržavaju već datih uputa oko korištenja vode. Sutra će se uzeti uzorci vode iz vodovoda na područjima zahvaćenim poplavom, bez obzira sa kojeg izvorišta koriste vodu, i tek tada će biti moguće izvršiti detaljniju procjenu o eventualnoj zagađenosti. Sutra se očekuje i završetak radova na ispumpavanju bunara i njihovoj dezinfekciji. Crveni križ Tešanj uputio je zahtjev Međunarodnom komitetu za pomoć 102 stradala domaćinstva u snabdbijevanju hranom, namještajem, dezinfekcijskim sredstvima i drugim potrebštinama. Svi putevi su prohodni uz moguće zastoje zbog radova ili suženja kolovoza. Nakon sumiranja rezultata, procjena štete će ići i na sjednicu Općinskog vijeća, a očekuje se pomoć Kantona i Federacije.
Tokom sutrašnjeg dana Općinu Tešanj i područja zahvaćena poplavom posjetit će delegacija ZDK, na čelu sa premijerom Miralemom Galijaševićem.