Projekat „BeeAlive 2 – Ublažavanje klimatskih promjena i razvoj pčelarstva.”

Općina Tešanj i Udruženje za razvoj i afirmaciju društva NODAS potpisali su ugovor o saradnji na implementaciji projekta “BeeAlive 2 – Ublažavanje klimatskih promjena i razvoj pčelarstva.” Ovaj projekat predviđa dodjelu materijalnih donacija za 10 korisnika i jedno udruženje, izradu Lokalnog Akcionog Plana za Pčelarstvo (LAPP), terenske intervencije, te niz treninga i edukativnih aktivnosti, kao i zagovaračke inicijative.

Projekat će finansirati njemačko Savezno ministarstvo za ekonomsku saradnju i razvoj (BMZ), kao glavni donator, dok će implementaciju provoditi Udruženje NODAS uz superviziju njemačke nevladine organizacije Help Hilfe zur Selbsthilfe e.V. Planirano trajanje projekta je od 15. augusta 2024. do 15. augusta 2026. godine, a u tom periodu će se realizirati svi ciljevi projekta.

Glavni cilj projekta je razvoj pčelarstva i ublažavanje klimatskih promjena na području Općine Tešanj i šireg regiona. Ukupna zajednička direktna investicija iznosi 54.983,75 EUR, od čega sredstva donatora iznose 32.440,52 EUR, dok će Općina Tešanj učestvovati sa finansijskim doprinosom u iznosu od 22.543,33 EUR.

Pozivamo sve građane i zainteresovane strane da prate aktivnosti ovog značajnog projekta koji će doprinijeti održivom razvoju našeg regiona.