Prezentacija Omladinske banke u Federaciji BiH

U utorak, 22. oktobra u Sarajevu je održana Prezentacija Omladinske banke u Federaciji BiH – uloga mladih i općina u razvoju programa i strategije za mlade na općinskom, kantonalnom i entitetskom nivou.

Prezentaciji je prisustvovalo 17 predstavnika i predstavnica općina i odbora, učesnica programa Omladinske banke: Bosanska Krupa, Bosanski Petrovac, Bugojno, Cazin, Doboj Jug, Gornji Vakuf-Uskoplje, Goražde, Konjic, Kladanj, Novi Travnik, Odžak, Prozor-Rama, Tešanj, Usora, Zavidovići, Živinice, Žepče,i predsjednik, zamjenik i članovi Komisije za mlade Federacije Bosne i Hercegovine, predstavnica USAID-a u BiH, predstavnik Federalnog ministarstva kulture i sporta.

Službenik za mlade Općine Tešanj Mirnes Dedukić u svom obraćanju je kazao kako je Omladinska banka Tešanj efikasan mehanizam za podršku mladima, jer mladi sami kreiraju i rade projekte što je u skladu sa Strategijom za mlade općine Tešanj.

Inače, Općina Tešanj je jedna od prvih pet općina koje su počele sa realizacijom programa Omladinske banke i do sad je podržano preko 50 projekata. U 2013. godini podržano je 10 projekata neformalnih grupa i ovaj vid efikasne podrške projektima, kojima mladi doprinose razvoju lokalne zajednice, bit će nastavljen i u narednom periodu.

Fondacija Mozaik od 2008. godine realizuje Program Omladinske banke (OB) u partnerstvu s 31 općinom i uz finansijsku podršku USAID-a. U 2013. godini 17 Omladinskih banaka sa područja Federacije BiH odobrili su 165 projekata neformalnih grupa mladih. Ukupna vrijednost projekata je 578.887,55 KM, od čega su neformalne grupe mladih obezbijedile u svojim zajednicama 320.508,05 KM, a 258.379,50 KM su sredstva iz fonda Omladinskih banaka koji zajednički obezbjeđuje Fondacija Mozaik (od donatora) i 17 općina iz Federacije BiH.