Potpisani ugovori u okviru Programa Omladinske banke

Danas su u Općini Tešanj potpisani ugovori sa osam neformalnih grupa mladih ukupne vrijednosti 35.000 KM, a u okviru Programa Omladinske banke za 2017. godinu.

Radi se o društveno–inovativnim projektima: Sigurno za dječiji osmjeh, Buđenje kamenog diva, Beach rugby, Dobra vrba 2, Jezero mladih, Posvetimo pažnju mladima, Veseli park i Škola stonog tenisa za djecu i odrasle sa poteškoćama u razvoju.

Ono što nas raduje jest da su mladi sa prostora općine Tešanj sve aktivniji u realizaciji projekata, tako da ove godine zaključujemo ugovore sa osam grupa mladih. Osim što mladi moraju realizovati projekat, oni prolaze određene kurseve, imaju obuku kako napisati te svoje projekte, kako ih realizovati, kako razmišljati i kako ta sredstva rasporediti na što bolji način, kazao je Mirnes Dedukić, službenik za mlade Općine Tešanj.

Općina Tešanj u saradnji sa Fondacijom Mozaik provodi ovaj Program već devetu godinu i kroz različite projekte implementirano je oko 500 hiljada maraka.

Inače, program Omladinske banke ima za cilj da poveća učešće mladih u razvoju lokalnih zajednica kroz aktivnu ulogu u procesima donošenja odluka, te pružanje podrške aktivnostima mladih u njihovim zajednicama kroz dodjelu bespovratnih novčanih sredstava projektima neformalnih grupa mladih.