Potpisani ugovori za pokretanje Start up ideja mladih

Općinski načelnk Suad Huskić potpisao je danas ugovore o poticajima u svrhu pokretanja vlastitih biznisa sa jedanaest budućih poduzetnika – Ernesom Ahmetlićem (proizvodnja ručnih radova – suveniri, tkanine, gliničarski proizvodi), Almom Karahodžić (proizvodnja meda i usluge API inhalacije), Mensurom Bešom (projektovanje i montaža namještaja), Edinom Krkalićem (proizvodnja eko pakovanja – fišeci, ugostiteljski šećer), Adnanom Sejmenovićem (Agencija za promet nekretninama), Murisom Muminovićem (proizvodnja PVC stolarije), Ademom Šaćirovićem (brandiranje vozila i zatamnjivanje stakala), Amelom Halilovićem (građevinski limarski radovi) i Ahmedom Ramićem (transport zapaljive i ostale robe).

U posljednjih osam godina smo imali oko 160 poslovnih ideja, registrovano je 60 poslovnih subjekata, te ukupno otvoreno oko 115 radnih mjesta. Preko 90% poslovnih ideja koje smo pomagali mladima da pokrenu, se održalo nakon isteka perioda u kojem imaju podršku Općine. Zbog toga smatramo opravdanim da nastavimo sa ovakvim projektom i smatramo da vrijedi i dalje ulagati u mlade ljude, kazao je Općinski načelnik Suad Huskić.

Realizacija projekta Podrška razvoju Start up ideje mladih u toku 2018. godine, osim sredstava Budžeta Općine Tešanj, finansijski je podržana i iz sredstava MEG projekta koji podržava i finansira Vlada Švicarske, a provodi Razvojni program Ujedinjenih nacija u Bosni i Hercegovini, te Budžeta Vlade ZDK.

Projekat Poslovne ideje mladih pokrenut je 2011. godine i do sada je ponudio različite projekte mladih ljudi. Po ovom modelu Općina finansira troškove registracije preduzeća, doprinose za dio zaposlenih u periodu do 3 godine, a u određenim slučajevima Općina je finansirala troškove zakupa poslovnog prostora.