Potpisani ugovori za nove Start up ideje mladih

Općinski načelnk Suad Huskić u prisustvu Predsjedavajućeg Općinskog vijeća Amira Kurtića, potpisao je danas ugovore o poticajima u svrhu pokretanja vlastitih biznisa sa devet budućih poduzetnika – Fatimom Bejtić Jusić (Stomatološka ordinacija), Ramizom Buljubašićem (Farma muznih krava), Edinom Begović Kalač (Edukativni centar za rast i razvoj), Bademom Begović Isić (Stomatološka ordinacija Dental clinic), Ernom Aličić (Pčelarstvo), Almedinom Spahićem (Restauracija starog namještaja), Nedžadom Hasanićem (Mašinska obrada metala), Ismetom Hasanbašićem (Proizvodnja metalnih konstrukcija) i Kenanom Kurdićem (Obrt za promidžbu).

Projekat Start up ili Poslovne ideje mladih pokrenut je 2011. godine i u tom periodu pristigle su 242 poslovne ideje, registrovana su 103 poslovna subjekta, te ukupno otvoreno oko 210 novih radnih mjesta. Za ovu namjenu u budžetu Općine od 2011. godine izdvojeno je 810 000 KM.

Po ovom modelu Općina podržava mlade poduzetnike na različite načine, a to podrazumjeva finansiranje troškova registracije preduzeća, doprinose za dio zaposlenih u periodu do 12 mjeseci, a u određenim slučajevima Općina je finansirala troškove zakupa poslovnog prostora i nabavku opreme.