Podrška postojećim Start up-ovima

Općinski načelnk Suad Huskić potpisao je danas ugovore za podršku postojećim Start up-ovima koji su pokrenuti u periodu od 15.7.2019. do 15.7.2020. godine. Radi se o 13 postojećih Start up-ova: Mali mutvak (proizvodnja pita ispod sača), EURO-ES (proizvodnja ostale građevnske stolarije i elemenata), Agencija za čišćenje Grizly (usluge čišćenja), Stomatološka ordinacija Dr. Turkić (stomatološka ordinacija), Decco stone (proizvodnja dekorativnog kamena), Fasaderska radnja Turkeš gradnja (fasaderski i štakaturski radovi), E&M (prevoz robe), Poljoprivredna djelatnost vl.Vejsić Ermin (proizvodnja mlijeka), Autoservis DS (autoservis), HA-LED Elektro (elektroinstalacijski radovi), AM metal (mašinska obrada metala), Autolakirer Laky (autolakirer) i Dal-kop (društvo za transport, proizvodnju, promet i usluge).

Već 10 godina kroz projekat Biznis ideje, kasnije Start up, podržavamo mlade ljude do 35 godina da pokrenu vlastitu firmu. Bili smo prva općina u BiH sa ovakvim programom, a cilj su nam bila nova radna mjesta, novi poslovni subjekti i podrška mladima da preuzimaju odgovornost i postanu nova generacija privrednika. Do sada je podržano osnivanje 70 novih firmi, 59 (84%) ih je preživjelo i trenutno zapošljavaju cca 140 osoba. Oni su uspjeli, a Općina Tešanj im je bila podrška, rekao je Općinski načelnik Suad Huskić.

Podrška postojećim Start up-ovima se ogleda kroz subvencioniranje troškova nabavke nove opreme, novih mašina, novih alata ili neke specifične nove oprema za potrebe obavljanja djelatnosti kao i repromaterijala do 5.000 KM. Sredstva su obezbijedili Općina Tešanj i Vlada Švicarske putem MEG projekta.