Općinski podsticaji razvoju poljoprivrede u 2007. godini

je imalo za cilj da ohrabri farmere u intenziviranju proizvodnje, povećanju obradivih površina i prinosa, u saomozapošljavanju i ostvarenju stalnih prihoda.

Nakon osam mjeseci provjere svih prijava putem stručnih komisija isplata podsticaja počela je 28.12.2007. godine, i to:
– za držaoce oko 1.000 muznih grla i 200 tovnih junadi (75% sredstava),
– za podignutih oko 5.700 novih sadnica voća (5%),
– za zasađenih 90 dunuma povrća na otvorenom i 5,6 dunuma u plastenicima (10%),
– za 2.300 košnica pčela (10%).

Imajući u vidu povećani broj zahtjeva i raspoloživa sredstva, kod obračuna je primijenjen korektivni faktor, te je visina isplata iznosila 82% osnovnog poticaja.

Zaključak je da postoje pretpostavke za dalji ekonomski razvoj opštine Tešanj, naročito kroz proizvodnju mlijeka koja je već sada na godišnjem nivou od 8-10 miliona litara od oko 4.500 muznih krava.
Pored proizvodnje mlijeka, posebno mjesto u ukupnoj poljoprivredi Općine Tešanj zauzima tov junadi, te podizanje novih voćnjaka i plastenička proizvodnja. Treba istaći i proizvodnju meda, jer se godišnje iz 4.000 košnica proizvede oko 100.000 kilograma meda, u čemu smo među vodećima u BiH.
Dvogodišnje iskustvo, prijedlozi poljoprivrednih proizvođača, udruženja, otkupljivača i prerađivača poljoprivrednih proizvoda uticat će na program podsticaja u narednoj godini, za što je u budžetu već planirano novih 200.000,00 KM.