U organizaciji Fondacije Heinrich Böll Bosna i Hercegovina, Centra za ekologiju i energiju Tuzla te Grada Mostara, u periodu od 26. do 28. novembra 2024.godine u Mostaru je održana radionica pod nazivom “Građanska energija”. Događaju su prisustvovali predstavnici članica LINK mreže, koji su kroz predavanja i diskusije razmijenili znanja i iskustva o značaju i primjeni koncepta građanske energije u Bosni i Hercegovini.
Među predavačima su bili:
- Džemila Agić, dr. sci., direktorica Centra za ekologiju i energiju Tuzla,
- Senad Smajlović, ekspert na projektu iz grada Gračanica,
- Darka Knezović, predstavnica grada Mostara,
- Aida Jelinić i Sanjin Habul, stručnjaci iz Odsjeka za energijsku efikasnost Federalnog ministarstva energije, rudarstva i industrije, te
- Almir Muhamedbegović, energetski ekspert.
Učesnici su imali priliku saznati kako građani u Federaciji Bosne i Hercegovine i Republici Srpskoj mogu postati prozumeri, te koje korake je potrebno poduzeti kako bi stekli ovaj status. Također, predstavljena je analiza trenutnog stanja, ključni izazovi u oblasti energetske efikasnosti, te mogućnosti za daljnji razvoj građanske energije.
Predstavnica firme nLogic prezentirala je obaveze koje je Bosna i Hercegovina preuzela potpisivanjem Sofijske deklaracije, s posebnim fokusom na CBAM (mehanizam za regulaciju emisija ugljika u međunarodnoj trgovini) i smjernice za njegovu primjenu.
Radionica je omogućila učesnicima da kroz interaktivne diskusije i stručna predavanja dobiju vrijedne uvide o važnosti uključivanja građana u energetske procese, čime se doprinosi održivom razvoju i smanjenju emisija ugljika.
Općina Tešanj podržava ovakve inicijative i potiče svoje građane da se aktivno uključuju u projekte koji doprinose unapređenju energetske efikasnosti i zaštiti okoliša.