Održana peta sjednica Savjeta za lokalni ekonomski razvoj (SLER)

U subotu 13. februara 2015. godine održana je peta sjednica Savjeta za lokalni ekonomski razvoj (SLER). Dnevni red pete sjednice bio je:

1. Usvajanje zapisnika sa četvrte sjednice SLER-a

2. Plan rada SLER-a za 2016.

3. Informacija o realizaciji Strategije razvoja 2013-2018.

4. Prezentacija Analize usklađenosti obrazovanja sa potrebama na tržištu rada

5. Informacija o investicijama u poslovnu i drugu infrastrukturu 2015-2016.

6. Informacija o općinskim poticajima

7. Prijedlog novih inicijativa

Tokom sastanka, SLER je usvojio Plan rada za 2016. godinu uz dva prijedloga za sjednicu u drugom i trećem kvartalu, a na temu Sajam privrede Tešanj 2016. i dalji pravci razvoja Agencije za razvoj – TRA.

Predsjednik SLER-a, Općinski načelnik, je prezentovao informaciju o realizaciji Strategije razvoja 2013-2018. i informaciju o investicijama u poslovnu i drugu infrastrukturu o čemu su članovi SLER-a dali pozitivno mišljenje. Općinski načelnik je predložio da za svaku dodatnu i opširniju informaciju ostavlja mogućnost razmatranja na posebnim sastancima, i da je svaka konstruktivna sugestija dobrodošla.

Almir Ramić, član Općinskog tima za izradu Analize usklađenosti obrazovanja sa potrebama na tržištu radne snage u Tešnju je predstavio završenu Analizu. Zaključak SLER-a je bio da se za naredni mjesec dana organizuje proširena tematska sjednica na kojoj bi se razmatrali nalazi i preporuke u Analizi, nakon čega će SLER zauzeti svoj stav za dalje djelovanje.

Hamzalija Hojkurić, član SLER-a iz javnog sektora, a kao pomoćnik Općinskog načelnika u službi za finansije, privredu, komunalne i inspekcijske poslove je predstavio poticaje na općinskom nivou. Istaknuto je da općina Tešanj sa poticajima pokriva najznačajnije sektore za razvoj i da se već primjećuju efekti toga.

Članovi SLER-a su pedložili dvije nove inicijative za čiju implementaciju je zadužena Agenciji za razvoj – TRA.