Održan sastanak Pravnog tima Općine Tešanj po pitanju prekida prve sjednice Općinskog vijeća

načelnik Fuad Šišić i Sekretar Općinskog vijeća Ferid Mustafić.
Prekid prve sjednice Općinskog vijeća nastao je zbog tvrdnje predsjedavajućeg Vijeća da jedan od vijećnika – Amil Buljubašić ima sukob interesa, te prema Statutu Općine i pisanom stavu Izborne komisije ne može mu potpisati svečanu izjavu jer se njome krši Statut Općine Tešanj (član 25), pa stoga ovaj vijećnik ne bi mogao imati pravo glasa. Na sastanku Tima prezentirane su sljedeće činjenice:
21.10.2008. godine upućen je dopis pripremljen od Stručne službe sa potpisom predsjedavajućeg Vijeća prema Centralnoj izbornoj komisiji i tražen stav u pogledu situacije vijećnika Amila Buljubašića.
23.10.2008. godine stigao je odgovor CIK-a da nisu nadležni za tumačenje Statuta, a da je mandat u skladu sa Izbornim zakonom BiH.
05.11.2008. godine stigla je dopuna odgovora CIK-a da je vijećnik Amil Buljubašić dužan postupiti i po odredbama Statuta.
13.11.2008. godine vijećnik Amil Buljubašić potpisuje prihvatanje mandata.
14.11.2008. godine pripremljen je novi upit Stručne službe sa potpisom predsjedavajućeg Vijeća prema CIK-u.
17.11.2008. godine vijećnik Amil Buljubašić ulazi u sukob interesa na temelju Zakona o sukobu interesa, Službene novine FBiH od 05.11.2008. godine, član 4 – Nespojivost, podtačka (4), glasi: Izabrani dužnosnici, nosioci izvršnih funkcija i savjetnici moraju podnijeti ostavku na svaku od nespojivih funkcija i poslova u roku od tri dana nakon preuzimanja javne funkcije.
Kako je prema zakonu i vijećnik izabrani dužnosnik, i kako je vijećnik Amil Buljubašić 13.11.2008. godine prihvatio mandat, on je već 17.11.2008. godine bio u sukobu interesa.
18.11.2008. godine dolazi odgovor CIK-a da izabrani vijećnik svoj status treba uskladiti sa Statutom Općine Tešanj.
Nakon razmatranja činjenica, Stručni tim Općine Tešanj donio je sljedeće zaključke:
1. Stručna služba Vijeća i Načelnika treba obavjestiti CIK BIH o činjenici da je Amil Buljubašić u sukobu interesa prema Statutu Općine Tešanj, član 25. koji glasi: Nespojive su funkcije Općinskog načelnika, državnih službenika i namještenika sa funkcijom općinskog vijećnika.
2. Aktuelni tekst Statuta Općine Tešanj je pravosnažan i mora se poštovati bez obzira na neka neslaganja u pogledu ove odredbe. Poslovnikom o radu Vijeća definisan je način na koji se mijenja ovaj temeljni akt Općine Tešanj i pojedinačna neslaganja nemaju nikakvu pravnu snagu do eventualne izmjene Statuta. Ističemo da je ova izmjena uvedena po preporuci OSCE – odjela za demokratizaciju i kao takva jednoglasno usvojena u oktobru 2007. godine na Vijeću. Pozivanje na činjenicu da je vijećnik Nedžad Unkić kršio Statut Općine do kraja mandata pravno nije relevantno za sadašnju situaciju.
3. U pogledu nastavka sjednice Vijeća, Stručni tim je mišljenja da je to moguće odmah učiniti ukoliko vijećnik Amil Buljubašić podnese zahtjev za umirivanje staža kao uposlenik Općine Tešanj dok mu traje vijećnički mandat ili sačekati sa sjednicom dok CIK ne izrekne svoju mjeru, a Vijeće može nastaviti rad bez vijećnika Amila Buljubašića u slučaju krajnjeg roka za održavanje konstituirajuće sjednice Vijeća u skladu sa zakonom.