Od danas u akciji eko-policajci!

Eko-policajac u obilasku terena predstavlja problem od izuzetnog značaja u ekološkom, finansijskom i tehničkom smislu.
Evidentno je odsustvo svijesti o značenju čovjekove okoline, kao i o značaju pravovremenog djelovanja i preventive zaštite.
Općina Tešanj je u skladu sa članom 61. stav 4. Zakona o zaštiti okoline (Službene novine Zeničko-dobojskog kantona broj 1/00) i općinske Odluke o komunalnom redu i sanitarnom minimumu (Službeni glasnik Općine Tešanj broj 6/04) pojačala nadzor zaštite čovjekove okoline formiranjem ekološke policije.

U vršenju komunalnog nadzora ekološka policija dužna je i ovlaštena da:
– upozorava pravna i fizička lica na ponašanje u skladu sa Odlukom i propisima donesenim na osnovu
Odluke,
– naplaćuje paušalne naknade štete u skladu sa Odlukom o komunalnom redu i sanitarnom minimumu,
– naplaćuje paušalne troškove premještanja i skladištenja predmeta, objekata i uređaja,
– obavještava komunalnog inspektora o slučajevima neizvršavanja odredaba Odluke,
– pomaže komunalnom inspektoru u obavljanju njegovih poslova.

Pravna i fizička lica dužna su ekološkom policajcu koji je propisno i vidno odjeven, te tehnički opremljen, omogućiti nesmetano obavljanje nadzora, a posebno pristup do prostorija objekta, zemljišta, uređaja i naprava, zatim dati lične podatke, kao i pružiti druga potrebna obavještenja.
Ako ekološki policajac naiđe na otpor, pomoć će mu pružiti uposleni nadležne policijske uprave.

Ekološka policija na području općine Tešanj počinje sa radom 30. maja 2005. godine.

Kontakt telefoni: 032/ 650-022, lokal 104 i 061/ 397-060

Pozivamo građane da pruže pomoć u radu Ekološke policije, te da daju informacije o zagađivačima čovjekove okoline, kako bi na adekvatan način sankcionirali ponašanja neodgovornih, te stvorili i očuvali zdravo i perspektivno životno okruženje.

SARAÐUJTE SA EKO-POLICAJCIMA I PRUŽAJTE IM POTREBNU POMOĆ U RADU. NJIHOV CILJ NIJE SAMO KAŽNJAVANJE I EVIDENTIRANJE NEODGOVORNIH, VEĆ ZAŠTITA ŽIVOTA I ZDRAVLJA SVIH NAS.
PRIJAVITE I SAMI ONE KOJI UGROŽAVAJU ŽIVOTNU OKOLINU I PRIRODU. JEDINO TAKO OSIGURAT ĆEMO BUDUĆNOST NAŠIM POTOMCIMA.