Izvod iz Zapisnika sa 9. sjednice Općinskog vijeća održane 29. juna 2005. godine

Mustafa.
GOSTI:
Predstavnici OSCE-a – Terenski ured Doboj, poslanik u federalnom Parlamentu g-đa Ajanović Emina, direktor Veterinarske stanice Tešanj gosp. Ibrahimpašić Izudin i Općinski načelnik sa saradnicima.
SREDSTVA JAVNOG INFORMISANJA:
Predstavnici NTV «AMNA» i KTV Tešanj.

Tonski zapis i Zapisnik vodi Ibrahimkadić Zahir.
Sjednicom predsjedava predsjedavajući Općinskog vijeća gosp. Omerbašić Rasim, sa sekretarom Vijeća gosp. Ćeman Smajom.

Nakon prozivke vijećnika od strane sekretara Vijeća, predsjedavajući Vijeća je konstatovao da današnjoj sjednici Vijeća prisustvuje 20 vijećnika, čime su se stekli uslovi za punovažno odlučivanje, otvorio 9. sjednicu Vijeća i proglasio je javnom, te u ime Vijeća i u svoje lično ime pozdravio prisutne goste i predstavnike medija.

Poslije toga, pristupilo se razmatranju predtačaka dnevnog reda:

Ad. A
Bez primjedbi, Općinsko vijeće Tešanj je jednoglasno usvojilo slijedeći

ZAKLJUČAK
Usvaja se Zapisnik sa 8. sjednice Vijeća održane dana 29.05.2005. godine.

Ad. B

Odgovori na vijećnička pitanja:
– vijećnik Hrvić Vahdet (kontrola rada ugostiteljskih objekata i ograđivanje srednjih škola) – nije zadovoljan dobivenim odgovorom i ne želi komentarisati,
– vijećnik Alić Munevera (sastav upravnih odbora u školama) je kazala da nije zadovoljna odgovorom, zatražila da joj se dostavi konkretno ime i prezime i uputila ozbiljnu kritiku onima koji su pripremali odgovore na vijećnička pitanja, jer su odgovori neodređeni i nedovoljno konkretni, tako da u zadnje vrijeme niko njima nije zadovoljan, bez obzira kojoj političkoj stranci pripada.
– vijećnik Agić Smail (rodni list pri upisu u školu) je kazao da je siguran da autori odgovora ne vjeruju da on izlazi za govornicu pričajući nebuloze da bi ostvario nekakvu ličnu promociju, da su mu djeca i njihovi roditelji vrlo bliski, da je jedno dijete rođeno u Zenici a drugo u Tešnju i idu u dvije različite škole, da su imali starije rodne listove a sekretar škole je tražio rodne listove ne starije od 6 mjeseci, pa je zbog toga korektno postavio vijećničko pitanje, te konstatovao da je ovakav vid komunikacije (odgovori) primjer nepoštovanja (izrugivanje) i vjećnika i institucije vijećničkog pitanja koje je, po njemu, vrlo bitno za građane, i da to nije u skladu ni sa kakvim kodeksom.
– gosp. Huskić Suad, rukovodilac Službe za opću upravu i društvene djelatnosti, je pojasnio kako je vezano za problem rodnih listova službeno zatražio pismenu informaciju od svih osnovnih škola i da je to sublimirani odgovor škola, a ne njegova lična procjena (škole prilikom upisa učenika nisu tražile rodne listove mlađe od 6 mjeseci), da mu je žao što vijećnik nije lično zadovoljan ili što misli da je neka od škola napisala nešto što nije radila, tako da i dalje stoji iza dobivenih pismenih informacija od škola i da izrečena ocjena o nekorektnom odnosu i nepoštovanju vijećnika i vijećničkih pitanja ne stoji.
– vijećnik Plančić Sakib (motociklisti u gradu i dva mosta u MZ Jablanica) – zadovoljan dobivenim odgovorom.
– vijećnik Smailbegović Jasmin (stambeni problem porodice Džaferhodžić iz Medakova) – zadovoljan.
– vijećnik Članjak Muhamed (sredstva za poljoprivredu i poljoprivredna škola) je kazao da dobiveni ogovor nije dovoljno jasan i da nije zadovoljan, da je pitao šta je sa preostalim sredstvima za poljoprivredu iz 2004. godine i da je, po njemu, zabunu stvorio član 2. Odluke o izvršenju Budžeta, pa je zamolio da se to prokomentariše. Vezano za poljoprivrednu školu kazao je da i dalje nije jasno šta je sve urađeno, da li škola radi, gdje se drži ta oprema (motokultivator, pumpa za vodu, alat itd.) i da li su započete aktivnosti privedene kraju?

Vijećnička pitanja:

– vijećnik Hrvić Vahdet je upitao do kada će se naši trotoari držati pod parkinzima, zatražio od Općinskog načelnika da se putni pojas uz put Tešanj – Jelah vrati u prvobitno stanje jer se trotoari ne mogu širiti, te upitao Općinskog načelnika zbog čega je službenicima katastra Općine Tešanj zabranjeno da izlaze na teren i snime katastar te plati njihov prekovremeni rad, jer građani moraju skupo plaćati privatne ustanove koje ionako koriste općinske planove?
– vijećnik Šišić Fuad je u pisanoj formi dostavio svoje vijećničko pitanje, koje je zbog njegovog odsustvovanja pročitao predsjedavajući Vijeća: Kada i na koji način će općinska vlast ispoštovati rješenja koja je sama donijela, kako bi se problem kanalizacije od kuće Bejtić Ise na Tepetu do katoličke crkve riješio, jer građani inače uredno plaćaju račune kanalizacije već godinama?
– vijećnik Smailbegović Jasmin je u ime Kluba vijećnika SDP-a kazao da je preduzeće Toplana u prethodnom periodu ostvarila vidne rezultate i zadovoljila potrebe građana u pogledu grijanja, što je, nažalost, izborom privremenog upravnog odbora i novog direktora negirano, pa je u ime Kluba vijećnika SDP-a upitao: Da li je direktor Toplane smijenjen zbog rezultata rada ili je u pitanju nešto drugo? Pored toga, predlažu da Općinsko vijeće na slijedećoj sjednici provede raspravu o radu Toplane u prethodnom mandatnom periodu i zauzme određene zaključke po tom pitanju, tj. vrati tačka dnevnog reda koja je trebala biti na 8-oj sjednici Vijeća.
– vijećnik Sadiković Nurdin je postavio 2 pitanja koja se odnose na MZ Šije:
1. Zašto projekat područne škole u MZ Šije nije ušao u projekat sanacije u ovoj godini – da se zatraži odgovor od Kantonalnog ministarstva obrazovanja i plan kada će pomenuti objekat biti saniran, ako to neće biti u toku ove godine?
2. Da li ima prepreka za izradu projektnog rješenja za izgradnju pješačke staze između Donjih i Gornjih Šija uz put M-17, da li je zahtjev prema kantonalnom Ministarstvu za saobraćaj upućen ili ne i, ako nije, da se navede razlog, jer se radi o bezbjednosti djece koja tom dionicom puta idu u školu?
– vijećnik Članjak Muhamed je ponovo zamolio da se član 2. Odluke o usvajanju Izvještaja o izvršenju Budžeta prokomentariše, po kojem preostala sredstva za razvoj poljoprivrede iz 2004. godine nisu ni prebačena u ovu godinu i da se razjasni šta je s tim sredstvima, da se za sredstva koja su navedena za poljoprivrednu školu preciznije razjasni šta je u što utrošeno, a šta nije?
– Općinski načelnik je, vezano za Poljoprivrednu školu, pojasnio da su sva navedena sredstva utrošena namjenski i da se sve to, kao i oprema, nalazi kod Srednje stručne škole u čijem sastavu se nalazi i Poljoprivredna škola, čiji učenici je i koriste, da se neki dan, prije završetka nastave, lično uvjerio u to, da je ograda konačno završena na njegovo insistiranje i uz dodatnu pomoć Općine, da su predviđena sredstva u iznosu od 93.000,00 KM kantonalna sredstva za sanaciju zgrade stare škole, u vezi čega je Kantonu upućen prijedlog da Općina preuzme ta sredstva i sve tehničke aktivnosti kako bi se, u saradnji sa Srednjom stručnom školom, maksimalno ubrzala sanacija tog objekta, o čemu se Kanton još nije očitovao, te vezano za pomenuti član 2. Odluke o izvršenju Budžeta kazao da je u njemu nabrojano koji se projekti nastavljaju u ovoj godini (Odluka usvojena od strane Vijeća), da budžet nije bio realiziran u svim segmentima 100% i da se nisu mogla prenijeti nepostojeća sredstva, da je u poljoprivredu utrošeno oko 100.000 KM direktno, a ostalo nije, da se i u ovoj godini planira ponovo izdvojiti 130.000,00 KM i pokušati olakšati uslove za dobivanje kredita.
– vijećnik Članjak Muhamed je kazao da nije u potpunosti zadovoljan odgovorom i predložio da Vijeće preuzme garancije za vraćanje kredita.
– Općinski načelnik je ponovo pojasnio da je raniji saziv Vijeća donio odluku o izdvajanju 130.000,00 KM za poljoprivredu, da je po njemu ta odluka dobro realizirana, da se odustalo od raspodjele i prihvatilo da to budu kreditna sredstva, tako da je protiv bilo kakvih garancija Vijeća, jer bi to ponovo bila raspodjela pojedincima bez garancija, te da će on lično nastojati da ta sredstva utroše što racionalnije i striktno u proizvodnju maline, da se uz pomoć Klasa i banke pokušavaju iznaći novi vidovi garancije (10%), o čemu će Vijeće blagovremeno biti upoznato.
– vijećnik Alić Munevera je kazala da vjeruje kako će Općinski načelnik pravilno i savjesno utrošiti planirana sredstva, ali da nije znala da će se o ovome raspravljati jer bi donijela dokumentaciju, te ukazala da nije jasno šta je sa preostalim sredstvima namijenjenim za poljoprivredu i da joj član 2. navedene Odluke uopće nije jasan, i na kraju pomenula primjere da na sličan način može doći ponovo do iste situacije i da se preostala sredstva po tom članu 2. ne mogu prebaciti u narednu godinu.
– predsjedavajući Vijeća je skrenuo pažnju vijećnicima da se radi o vijećničkim pitanjima koja trebaju biti konkretna.
– vijećnik Handžić Hasan je u ime Kluba vijećnika SBiH je pokrenuo inicijativu da se u kompletnom poslijeratnom periodu statistički sagleda do sada pružena pomoć boračkim populacijama (razni vidovi socijalne pomoći) od strane Vlade Kantona i resornog Ministarstva, koja ni izbliza nije na nivou pružene pomoći ostalim općinama, zato što općina Tešanj spada u razvijenije općine, da se uputi dopis kantonalnom Ministarstvu i traži ravnopravan tretman općine Tešanj sa ostalim općinama i da se u saradnji sa Službom za BiZ upute određene sugestije na Kriterije za stambeno rješavanje, koji su više naklonjeni onima koji žive u većim sredinama, gdje se vrši otkup stanova a ne adaptacije postojećih objekata.
– predsjedavajući Vijeća je kazao da Općina Tešanj nije nadležna u rješavanju problema boračke populacije, te predložio da ovo bude preporuka nadležnim organima u predstojećem periodu, da se prati stanje i pravovremeno reaguje, kako bi se ispravili eventualni nedostaci i upoznali viši organi.
– vijećnik Handžić Hasan je pojasnio svoj prijedlog i naveo primjer da je samo jedan paraplegičar iz Zenice u rješavanju stambenog problema ostvario više nego što su ostvarili svi paraplegičari koji stanuju na području općine Tešanj.
– predsjedavajući Vijeća je pojasnio svoje ranije mišljenje, da nema konkretnih podataka vezanih za izrečene navode, te da vjeruje kako će se svi složiti da ovo bude preporuka za naredni period.
– vijećnik Članjak Muhamed je upitao da li postoje otvoreni žiro-računi kod banke za poljoprivredu i na koji žiro-račun će ići povratna sredstva od kredita, jer ako žiro-račun ne bude otvoren sva povratna sredstva će propasti?

DNEVNI RED:

1. Prijedlog Odluke o formiranju Mjesnog ureda Općine Tešanj u Jelahu,
2. Prijedlog Odluke o pokretanju postupka likvidacije JP Profesionalna vatrogasna jedinica Tešanj,
3. Prijedlog Odluke o utvrđivanju opisa granica naseljenih mjesta na području općine Tešanj,
4. Prijedlog Odluke o izmjenama i dopunama Odluke o općinskim administrativnim taksama,
5. Prijedlog Odluke o izmjenama i dopunama Odluke o izmjeni režima saobraćaja u gradu Tešnju,
6. Prijedlog Odluke o dopunama Odluke o izmjeni naziva ulica i trgova u Tešnju, Jelahu i Tešanjci,
7. Nacrt Odluke o vodovodu i kanalizaciji,
8. Prijedlog Rješenja o dodjeli na korištenje neizgrađenog građevinskog zemljišta društvene svojine i to: Rožajac Seadu, Mujić Zemiri i Mešić Sabiri, Alagić Esadu i Alagić Muji, Sejmenović Sabahudinu i Sejmenović Muneveri iz Tešnja.
9. Izvještaj o radu i poslovanju JP Veterinarska stanica Tešanj za 2004. godinu,
10. Informacija o radu i poslovanju sportskih klubova na području općine Tešanj za 2004. godinu,
11. Informacija o aktivnostima i problemima vezanim za organizaciju rada općinskog organa uprave, uključujući plaće, naknade i druga primanja službenika i namještenika.
Ad. 1

ZAKLJUČAK
Usvaja se Odluka o formiranju Mjesnog ureda Općine Tešanj u Jelahu, kao u prijedlogu.

Ad. 2

ZAKLJUČAK
Usvaja se Odluka o pokretanju postupka likvidacije JP Profesionalna vatrogasna jedinica Tešanj, kao u prijedlogu.

Ad. 3

ZAKLJUČAK
Usvaja se Odluka o utvrđivanju opisa granica naseljenih mjesta na području općine Tešanj, uz amandman Kluba vijećnika SDA.

Ad. 4

ZAKLJUČAK
Usvaja se Odluka o izmjenama i dopunama Odluke o općinskim administrativnim taksama, kao u prijedlogu.

Ad. 5

ZAKLJUČAK
Općinsko vijeće Tešanj prijedlog Odluke o izmjenama i dopunama Odluke o izmjeni režima saobraćaja u gradu Tešnju, zajedno sa svim iznesenim primjedbama, prijedlozima i sugestijama pretvara u Nacrt i upućuje na javnu raspravu.

Ad. 6

ZAKLJUČAK
Usvaja se Odluke o dopunama Odluke o izmjeni naziva ulica i trgova u Tešnju, Jelahu i Tešanjci, kao u prijedlogu.

Ad. 7

ZAKLJUČAK
Usvaja se Nacrt Odluke o vodovodu i kanalizaciji i zajedno sa svim iznesenim primjedbama, prijedlozima i sugestijama vijećnika, upućuje na javnu raspravu.

Pauza u radu Vijeća trajala je od 15,25 do 15,30 sati.

Ad. 8

ZAKLJUČAK
Usvaja se Rješenje o dodjeli na korištenje neizgrađenog građevinskog zemljišta društvene svojine i to: Rožajac Seadu, Mujić Zemiri i Mešić Sabiri, Alagić Esadu i Alagić Muji, Sejmenović Sabahudinu i Sejmenović Muneveri iz Tešnja, kao u prijedlogu.

Ad. 9

ZAKLJUČAK
Izvještaj o radu i poslovanju JU Veterinarska stanica Tešanj za 2004. godinu se odbija zbog lošeg finansijskog poslovanja bez vidljivog razloga.
Općinsko vijeće Tešanj traži od Upravnog odbora JP Veterinarska stanica Tešanj da pokrene pitanje odgovornosti protiv odgovornih lica i da popravka finansijske situacije do kraja ove godine ne ide na štetu korisnika usluga.

Ad. 10

ZAKLJUČAK
Prima se na znanje Informacija o radu i poslovanju sportskih klubova na području općine Tešanj za 2004. godinu.
Općinsko vijeće zadužuje Općinskog načelnika da preduzme odgovarajuće mjere prema sportskim klubovima koji nisu dostavili finansijske izvještaje, čime bi se izjednačili kriteriji prema svim klubovima.

Ad. 11

ZAKLJUČAK
Prima se na znanje Informacija o aktivnostima i problemima vezanim za organizaciju rada općinskog organa uprave, uključujući plaće, naknade i druga primanja službenika i namještenika, s tim da ona u cijelosti ne zadovoljava raniji Zaključak Općinskog vijeća, pa to ostaje obaveza Općinskog načelnika u narednom periodu.

Deveta (9.) sjednica Općinskog vijeća Tešanj završena je u 15,40 sati.

ZAPISNIČAR:
Zahir Ibrahimkadić

SEKRETAR VIJEĆA
Smajo Ćeman, dipl. pravnik

PREDSJEDAVAJUĆI VIJEĆA
Rasim Omerbašić, dipl. politolog