Izvod iz zapisnika sa 31. sjednice Općinskog vijeća održane 31. jula 2007. godine

Senad Ahmić – najavio odsustvo, Senad Subašić – najavio kašnjenje, Mustafa Cerovac, Šerifa Mešić i Munevera Alić.
GOSTI:
Predstavnici OSCE-a g-đa Nada Glišić i Džemil Didić, načelnik PU Tešanj gosp. Adil Žižo i Općinski načelnik sa saradnicima.
SREDSTVA JAVNOG INFORMISANJA:
Predstavnik KTV EGE Tešanj i novinar Halid Fejzić.

Zapisnik vodi Ibrahimkadić Zahir.
Sjednicom predsjedava predsjedavajući Općinskog vijeća gosp. Omerbašić Rasim sa sekretarom Vijeća gosp. Ćeman Smajom.

Nakon prozivke vijećnika od strane sekretara Vijeća, predsjedavajući Vijeća je konstatovao da današnjoj sjednici Vijeća od 25 prisustvuje 17 vijećnika, čime su se stekli uslovi za punovažno odlučivanje, otvorio 31. sjednicu Vijeća i proglasio je javnom, te u ime Vijeća i u svoje lično ime, poselamio i pozdravio prisutne goste i predstavnike medija.

Poslije toga pristupilo se razmatranju standardnih predtačaka dnevnog reda:

Ad. A
Bez rasprave, Općinsko vijeće Tešanj je jednoglasno usvojilo slijedeći

ZAKLJUČAK:
Usvaja se Zapisnik sa 30. sjednice Općinskog vijeća Tešanj održane dana 27.06.2007. godine.

Ad. B
Član SDP-a Tešanj Salih Brkić je pred predsjedavajućim Vijeća pročitao tekst svečane izjave čime je i formalno-pravno postao novi vijećnik u Općinskom vijeću Tešanj (umjesto Ajše Brkić).

Ad. C
Odgovori na vijećnička pitanja:

Predsjedavajući Vijeća je podsjetio vijećnike da su dostavljeni odgovori na postavljena vijećničkih pitanja na prethodnoj sjednici Vijeća, te pozvao vijećnike da se izjasne da li su istim zadovoljni ili žele postaviti dodatna pitanja?
S obzirom da nije dostavljen odgovor na postavljeno pitanje vijećnika Hasana Handžića, predsjedavajući Vijeća je zamolio nadležnu Službu da se to obavi do naredne sjednice Vijeća.

Vijećnička pitanja:
– Vijećnik Hasan Handžić je kazao da će postaviti nekoliko kratkih vijećničkih pitanja:
1. Vezano za teško stanje u MZ Karadaglije (blokiran račun i onemogućeno pružanje usluga građanima), pita: Šta može poduzeti nadležna Služba u vezi ovog problema kako bi građani MZ Karadaglije mogli dobivati adekvatne usluge?
2. S obzirom da je Klub vijećnika Stranke za BiH u više navrata ukazivao na probleme koji su prisutni u MZ kada je u pitanju rad sekretara MZ, a koji su i dalje prisutni (konkretno u MZ O. Planje, a i drugim MZ: građani ne mogu dobiti odgovarajuće dokumente za rješavanje svojih egzistencijalnih problema jer ne mogu pronaći sekretara MZ, a kada ga pronađu budu uslovljeni učešćem u kapitalnim projektima itd., što po njemu nije u skladu sa aktima MZ, a ni važećim Zakonom), pita: Šta se može poduzeti da se ovakvo stanje popravi?
3. S obzirom na činjenicu da vlasnik izletišta Katin brijeg u O. Planjama posjeduje Rješenje o zaštitnoj zoni do aprila 2010. godine koje izdato od strane nadležnog Ministarstva, pita: Da li je nadležna Služba s time upoznata i da li će voditi računa da se ne dođe u probleme s tim čovjekom prilikom rješavanja problema vodosnabdijevanja na području MZ O. Planje?
4. Uz izrečene pohvale za radove na sanaciji i rekonstrukciji dijela zgrade Općine upitao je da li će i Služba za boračko-invalidsku zaštitu biti obuhvaćena tim radovima kako bi i pripadnicima RVI bilo omogućeno da bez poteškoća posjete ovu službu?

Nakon toga pristupilo se utvrđivanju dnevnog reda.

Predsjedavajući Vijeća je pozvao vijećnike da daju izmjene ili dopune dnevnog reda iz saziva.
Novih prijedloga nije bilo pa je Općinsko vijeće Tešanj jednoglasno usvojilo slijedeći

DNEVNI RED:

1. Izvještaj o ostvarenju Budžeta Općine Tešanj za I polugodište 2007. godine
2. Izvještaj o radu Općinskog vijeća Tešanj za period 01.01.–30.06.2007. godine
3. Prijedlog Rješenja o imenovanju Komisije za odabir korisnika pomoći u obnovi stambenih jedinica u svrhu povratka
4. Informacija o stanju bezbjednosti na području općine Tešanj za I polugodište 2007. godine

Ad. 1
ZAKLJUČAK:
1. Usvaja se Izvještaj o ostvarenju Budžeta Općine Tešanj za I polugodište 2007. godine.
2. Općinsko vijeće zadužuje Općinskog načelnika da za narednu septembarsku sjednicu Vijeća pripremi prijedlog Izmjene i dopune Budžeta za 2007. godinu (rebalans), na način da se značajan dio viška ostvarenih sredstava predvidi za kapitalne projekte sa prvenstvom za rješavanje problema vodosnabdijevanja na području općine Tešanj.
3. Preporučuje se nadležnim općinskim službama da za realizaciju stavki prihoda koje su ostvarene u umanjenom iznosu ulože dodatne napore, kako bi one do kraja godine bile ostvarene u planiranom obimu.
4. Preporučuje se da nadležna općinska Služba obezbjedi transparentno trošenje sredstava budžetskih korisnika kojima se ona doznačavaju.

Ad. 2
ZAKLJUČAK:
Usvaja se Izvještaj o radu Općinskog vijeća Tešanj za period 01.01.–30.06.2007. godine.

Ad. 3
ZAKLJUČAK:
Usvaja se Rješenje o imenovanju Komisije za odabir korisnika pomoći u obnovi stambenih jedinica u svrhu povratka, uz amandman.

Ad. 4
ZAKLJUČAK:
Prima se na znanje Informacija o stanju bezbjednosti na području općine Tešanj za I polugodište 2007. godine, uz izrečene primjedbe, prijedloge i sugestije.

Poslije toga, iza govornice vijećnicima se obratio gosp. Smajo Ćeman i upoznao ih da je od strane Visokog sudskog vijeća BiH izabran za stručnog saradnika u Općinskom sudu Tešanj i da na tu dužnost stupa od 1. augusta ove godine, zahvalio se svima na dugogodišnjoj uspješnoj saradnji i prisutne pozvao da se takav trend nastavi i ubuduće.
Vijećnik Smail Agić je pohvalio sveukupni dosadašnji rad gosp. Smaje Ćemana, zahvalio mu se na uloženom trudu i profesionalnom odnosu, te zaželio uspješan dalji rad, što su podržali i ostali vijećnici.

Nakon toga predsjedavajući Vijeća se svima zahvalio na prisustvovanju današnjoj sjednici i zaključio rad 31. sjednice Općinskog vijeća Tešanj u 15,36 sati.

ZAPISNIČAR:
Zahir Ibrahimkadić