Institucionalni dijalog između mladih i vlasti

Prema sporazumu o saradnji između „Instituta za razvoj mladih KULT“ i Udruženja mladih „OBALA“ predsjednik Udruženja je prisustvovao i uzeo aktivno učešće na do sada  održanim modulima. Glavni cilj učešća je osnivanje Vijeća mladih na nivou općine Tešanj i dosljedna primjena zakona o mladima.

II i III modul obuke pod nazivom Politika prema mladima i Javno zagovaranje, održao se od 20. do 23. oktobra 2011. godine u Obrazovno razonodnom centru za mlade SPAJALICA. Obuci su prisustvovali predstavnici/e omladinskih udruženja uključenih u projekt uspostavljanja vijeća mladih.

Razlika između pojmova politika i strategija prema mladima, standardi koje bi akteri uključeni u razvoj politika prema mladima morali zadovoljiti ukoliko žele rezultate koji su poželjni i vrijedni za mlade i društvo uopće, koraci za izradu strategije prema mladima, proces izrade plana djelovanja po oblastima su neki od sadržaja II modula obuke Politika prema mladima.

Zašto i kako pak zagovarati, bila je tema III modula obuke pod nazivom Javno zagovaranje. Kako privući pažnju na važno pitanje i usmjeriti one koji donose odluke prema rješenju, utjecati na došenje odluka na svim razinama, mobilizirati građane/ke i uvjeriti ih da se uključe primjenjujući tehnike i strategije zagovaranja učili su polaznici/e obuke.

Vježbe koje su mladi na ovim radionicama radili u cilju praktične primjene usvojenih znanja, pomoći će da kroz učešće u procesu formiranja vijeća mladih daju svoj maksimalan doprinos.

Program obuke se održava u okviru projekta Institucionalni dijalog između mladih i vlasti kroz osnivanje vijeća mladih s ciljem izgradnje i osnaživanja ljudskih resursa za stručno i održivo upravljanje vijećima mladih, te institucionalno rješavanje problema mladih.

Predsjednik UM „OBALA“

Ogrić Selvedin, prof.