I oni su budućnost Tešnja: Nedžad Hasanić za samo nekoliko mjeseci od start up-a do tehničke podrške za velike izvođače na Koridoru Vc

Nedžad Hasanić je nakon višegodišnjeg iskustva u oblasti obrade metala koje je stekao radeći u firmama na domaćem i tržištu EU, odlučio pokrenuti vlastiti biznis u ovoj oblasti. Ovaj vrijedni mladić prijavio se na Javni poziv “Podrška razvoju startup ideje mladih 2023” Općine Tešanj koji omogućava poticajna sredstva za sve one koji prvi put pokreću vlastitu firmu. Prošao je na konkursu, i osnovao obrtničku djelatnost “Inox Line” – Mašinska obrada metala. Podrška se u Nedžadovom primjeru konkretno odnosila na nabavku opreme i uređenje poslovnog prostora. Nedžad je osnovao obrt početkom ove godine i već ima stalne kupce. Jedan od njih je i glavni izvođač radova na Koridoru Vc kroz općinu Tešanj. Ovo je bio dovoljan razlog za posjetu Načelnika općine Tešanj Suada Huskića u okviru, sada već, treće sezone projekta «I oni su budućnost Tešnja».

„Inox Line“ se bavi mašinskom obradom metala, proizvodnjom metalnih konstrukcija i njihovih dijelova, vrata, prozora, ograda, i drugih proizvoda od metala. Posjeduje opremu za zavarivanje svih vrsta metala.

„Vršim i usluge popravki i zavarivanja. Poslove obavljam najviše u radioni, a bude i izlazaka na teren, ali rjeđe“, kaže nam Nedžad. Radiona mu se nalazi u Šijama, 50 metara prije najpoznatijeg radara na M17, s lijeve strane iz pravca Tešnja.

Nedžadov put do otvaranja metalske radionice bio je malo drugačiji. Nakon završene Gimnazije u Tešnju, on se odlučio steći dodatno znanje i vještine na programu obuke za CNC mašine. Od tada, Nedžad je vezan za metalsku struku i rad sa metalima.

Nedžad je oženjen i otac jednog djeteta. Sve je počelo nakon što mu je supruga za rođendan poklonila bušilicu. „Supruga mi je velika podrška i zapravo sam se osamostalio upravo na njen nagovor. Nisam se pokajao ni jednog trenutka što sam se vratio iz inostranstva i pokrenuo vlastiti obrt. Red, rad i disciplina će uvijek dovesti do rezultata“.

Plan je da uskoro zaposli još dva radnika i da svoje usluge i proizvode ponudi na evropsko tržište. Nedžad se bavi i inovacijama. Sam je konstruisao mašinu za obradu inoxa, čime je dodatno dobio na produktivnosti i kvalitetu, uštedivši time, također novac i vrijeme.

„Mladima bih poručio da se ne boje izazova, i da ustraju u svome cilju. Na početku je možda malo teško, ali ako imate kvalitet to se brzo pročuje“, ističe Nedžad.

Projektom “I oni su budućnost Tešnja” Općina predstavlja mlade i uspješne ljude. Cilj je promovirati kako njihova profesionalna i životna postignuća tako i univerzalne vrijednosti. Projektom se želi pokazati da Tešanj kao lokalna zajednica ima svijetlu budućnost u kojem itekako ima mjesta i za mlade i uspješne ljude koji grade jedno društvo u kojem uspjeh nije nikakvo ‘čudo’, već pravilo i normalna stvar do koje se dolazi znanjem i zalaganjem.