Prvo radno iskustvo Harisa Smajlhodžić nakon završetka Pravnog fakultet 2011. godine bilo je volontiranje u Općini Tešanj, potom je radio kao pripravnik u advokatskoj kancelariji iz Tešnja, a onda se zaposlio u jednoj privatnoj kompaniji. Prije sedam godina, zajedno sa još jednim partnerom, otvara firmu koja se bavila proizvodnjom madraca, koju su kasnije prodali. Početkom prošle godine samostalno pokreće proizvodnju madraca i kreveta Beds d.o.o. . Firma je korisnik sredstava iz projekta Diaspora Invest, kojeg je USAID u saradnji sa Općinom Tešanj proveo sa namjerom osnivanja lokalnog fonda za sufinansiranje kompanija koje nisu starije od 3 godine, a koje imaju dokazivu poslovnu vezu sa našom dijasporom ili ljudima koji su se vratili u našu zemlju u posljednjih 5 godina.
Tim povodom Općinski načelnik Suad Huskić posjetio je Harisa i firmu Beds d.o.o. u Rosuljama, a u okviru projekta I oni su budućnost Tešnja.
Beds d.o.o. je ozbiljna proizvodnja sa petogodišnjim planom. Trenutno je potražnja za krevetima nadmašila onu za madracima, tako da 90% proizvodnje otpada na krevete a 10% na madrace. Domaće tržište je primarno uz razvijenu saradnju sa oko 15 partnera. Uz domaće, kompanija je već prošle godine ostvarila značajne poslovne uspjehe u inozemstvu, kada je npr. opremila jedan hotel u Austriji. U novembru očekuju novu mašinu sa kojom su upravo aplicirali za sredstva iz projekta Diaspora Invest, a kojom će značajno podići tehnološku razinu i kvalitet proizvodnje.
Iako pravnik po profesiji, Haris govori menadžerskim jezikom. “Imao sam sreću da radim i sarađujem sa ozbiljnim i uspješnim menadžerima, tako da sam dosta toga naučio”, objašnjava. “Krenuli smo sa tri radnika, uključujući i mene. Radnici su sami pronalazili nove radnike. Jer, ako su radnici zadovoljni onda oni to prenose jedni drugima”. Danas Beds d.o.o. zapošljava oko 30 radnika.
Sa ukupno 13 godina radnog iskustva, Haris je već sedam godina poduzetnik. “Tešanj je sredina u kojoj morate uspjeti ako to želite. Okruženi smo izvrsnim ljudima i sjajnim kompanijama. Sam sam se uvjerio da su svi oni spremni pomoći. Ako vam je potrebna neka mašina, dobit ćete je odmah, platiti možete i kasnije. Jednostavno mi jedni druge podržavamo i jedini cilj je da se uspije. Neizostavna je i podrška Općine, zatim svih drugih institucija od kojih zavisi razvoj privrede”, ističe Haris.
Haris budućnost Bosne i Hercegovine vidi u ekonomskom razvoju. “U tom smislu smatram da bi posvuda trebalo osnivati udruženja privrednika kao što to mi imamo u Tešnju. Da ta udruženja prenose znanje na male firme, da se npr. oformi neki tim koji će ići od firme do firme i pomagati mladim start-upovima. Naše je da radimo i da se trudimo. Prvu svoju firmu otvorio sam sa 29 godina. To nije ni kasno a nije ni prerano. Svakome ko ima ideju, hrabrost i upornost bih predložio da najprije stekne radno iskustvo u drugoj firmi prije nego otvori vlastitu”.
Haris, bez obzira što je vlasnik i sa diplomom pravnika za sebe kaže da svaki dan radi u proizvodnji. “Sami ne možete ostvariti ciljeve. Funkcionišemo kao porodica. Mi smo jedan tim”, poručuje na kraju Haris Smajlhodžić vlasnik i direktor firme Beds d.o.o. Tešanj.
Projektom “I oni su budućnost Tešnja” Općina predstavlja mlade i uspješne ljude. Cilj je promovirati kako njihova profesionalna i životna postignuća tako i univerzalne vrijednosti. Projektom se želi pokazati da Tešanj kao lokalna zajednica ima svijetlu budućnost u kojem itekako ima mjesta i za mlade i uspješne ljude koji grade jedno društvo u kojem uspjeh nije nikakvo ‘čudo’, već pravilo i normalna stvar do koje se dolazi znanjem i zalaganjem.