I oni su budućnost Tešnja: Edina Begović – Kalač znanje i vještine stečene u Turskoj odlučila primijeniti u Tešnju pokrenuvši „Centar za rast i razvoj FITRA“

Bez radnog iskustva, ali uz školovanje i praktično usavršavanje stečeno tokom studija i obuke u različitim bolnicama za obuku i istraživanje, te edukativno-rehabilitacijskim centrima u Turskoj, Edina Begović – Kalač se uspjela kvalificirati sa svojim projektom na Javnom konkursu Općine Tešanj “Podrška razvoju startup ideje mladih 2023”. Zahvaljujući njenoj zanimljivoj i korisnoj poslovnoj ideji, građani Tešnja danas imaju na raspolaganju “Centar za rast i razvoj FITRA”, gdje ova mlada žena radi s djecom i roditeljima, educira ih i pomaže im da steknu potrebno znanje za kvalitetan razvoj i odgoj djeteta. Centar se nalazi u Tešanjci, na adresi Trg žrtava 8. oktobra broj 21.

Suad Huskić načelnika Općine Tešanj odvojio je vrijeme i posjetio Edinu u njenom „Centru za rast i razvoj“, sa namjerom da i ovoj mladoj poduzetnici, kao i svim dosadašnjim, u ime Općine da podršku u okviru projekta «I oni su budućnost Tešnja».

Centar za rani i rast i razvoj „FITRA“ je edukacijski centar u kojem se kroz individualan pristup procjenjuje, podržava i usavršava razvoj djece dobi od 3 mjeseca do 6 godina. U Centru se implementiraju aktivnosti koje imaju za cilj pomoći djetetu u sticanju novih znanja, neovisnosti, samopoštovanja, samosavlađivanja, u sticanju psiho-motoričkih, intelektualnih, jezičko-govornih i drugih razvojnih sposobnosti. Centar FITRA najveću brigu posvećuje izazovima sa kojima se roditelji i djeca danas bore a to je ekranizam. Centar FITRA pruža podršku razvoju dječijih sposobnosti kroz raznovrsne programe, uključujući aktivnosti u Senzornoj sobi, Montessori pristup, Savjetovanje za roditelje, Logopedske igre, Pripremu za školu i Grupne vikend aktivnosti. Centar FITRA posjeduje kompletnu Senzornu sobu koja osigurava razvoj svih čula kod djece koji su neizostavan faktor u učenju svakog djeteta.

Edina je završila Zdravstveni fakultet, odsjek za dječiji razvoj na Univerzitetu u Ankari. Od druge godine studija uz teoretsku naobrazbu, znanje je sticala obavljajući praksu u različitim bolnicama i centrima sa fokusom na razvoj i edukaciju djeteta.

„Od Turaka sam osim stečenog znanja kroz školovanje naučila i kako se voli svoja domovina. Tako da ja sada radeći ono što volim doprinosim razvoju moje domovine najbolje što mogu. U prilici sam obrazovati našu djecu da oni sutra grade našu domovinu. Na taj način svi zajedno imamo budućnost, i mi i naša domovina“, naglašava Edina na početku razgovora.

Ljubav prema ovom poslu i radu sa djecom prenio joj je upravo njen otac. „Moj plan je bio da u budućnosti krenem u realizaciju vlastite poslovne ideje, međutim Javni poziv „Startup ideje mladih“ me je ubrzao. Ima li smo odličnu pripremu u okviru ovog projekta, i zapravo mi je sve to olakšalo da besprijekorno pripremimo realizaciju naših biznisa. Prijavni obrazac je bio tako dobro postavljen da sam i sama mogla vrlo precizno planirati šta zapravo želim“, objašnjava Edina.

Edina je prezadovoljna dosadašnjim rezultatima. „Centar je počeo sa radom u februaru ove godine, i mi već sada imamo skoro sve popunjene termine od ponedjeljka do petka. Također, imamo i veliki broj djece na vikend aktivnostima. Roditelji su veoma zadovoljni, a djeca stiču dodatne sposobnosti“, govori Edina i naglašava da se u Centru sa djecom radi „jedan na jedan“, ali da se pažnja osim djeci posvećuje i edukaciji roditelja.

Edina ima puno toga u planu i nada se daljoj podršci lokalne zajednice i Općine Tešanj. Nedavno je realizirala radionicu „Bajramske radionice za djecu i majke“, i voljela bi da ovakve projekte prepoznaju i druge institucije kao što je Islamska zajednica. „Zašto? Zato što svi zajedno trebamo promovisati „vrijeme bez ekrana“. Ovakvo vrijeme je potrebno našoj djeci, i mi ga trebamo osigurati“.

Edina preporučuje roditeljima da se što više igraju sa svojom djecom. „Glavni materijal za igru do tri godine da im bude pijesak i plastelin, i drugi materijali koji potiču osjetilo dodira. Poslije tri godine dolaze na red makaze, olovka, papir, bojice, itd. Dakle, nema telefona i nema ekrana“.

Edina poručuje svima, ali najprije mladim roditeljima da se moramo izboriti sa izazovima vremena u kojem živimo, i da naša djeca trebaju steći najbolji odgoj i obrazovanje. „Tada, ja sam uvjerena da ćemo ne samo sačuvati ovo što su naši roditelji stekli i izgradili u Tešnju i cijeloj našoj domovini, nego ćemo napredovati još i više“, ističe Edina za kraj razgovora.

Projektom “I oni su budućnost Tešnja” Općina predstavlja mlade i uspješne ljude. Cilj je promovirati kako njihova profesionalna i životna postignuća tako i univerzalne vrijednosti. Projektom se želi pokazati da Tešanj kao lokalna zajednica ima svijetlu budućnost u kojem itekako ima mjesta i za mlade i uspješne ljude koji grade jedno društvo u kojem uspjeh nije nikakvo ‘čudo’, već pravilo i normalna stvar do koje se dolazi znanjem i zalaganjem.