Coronavirus: Informacija (19.5.2020, 9,00 sati)

Prema službenim podacima Doma zdravlja Tešanj na području općine Tešanj trenutno je u kućnoj samoizolaciji 245 osoba, a period samoizolacije je završio za 4 osobe. Novih u samoizolaciji je 34. U protekla dva dana na analizu je poslano 38 sumnjivih uzoraka, i svi su negativni. Od početka pandemije COVID-19 iz Tešnja na analizu su ukupno poslana 478 uzorka, a pozitivnih nalaza je evidentirano 9. Trenutno sa područja općine Tešanj je 5 osoba oboljelih od COVID-19 i svi su na liječenju u KB Zenica. Od početka pandemije 3 pacijenta sa područja naše općine su oporavljena od COVID-19.

Sanitarna inspekcija je vršila nadzor higijensko epidemioloških mjera u vrtićima. U svim vrtićima osoblje je upoznato sa Preporukama datim nod strane Zavoda za javno zdravstvo FBiH. Vrtići su zaključani i kontrolisan je ulaz stranih lica. Dezbarijera za obuću postavljena, dezinfekcija ruku obavezna. Rad u grupama do 10 djece na jednu odgajateljicu. Higijena na visokom nivou, vršeno krečenje, dezinfekcija, dezinsekcija i deratizacija prije puštanja u rad. Uposlenici nose zaštitnu opremu.