BEAR: Investicijska konferencija

U Sarajevu je održana investicijska konferencija u okviru BEAR razvojne inicijative Teslića, Tešnja i Žepča – tri bh. opštine/općine koje su izabrane među deset najboljih investicijskih destinacija u Evropi.

Biti posječan više nije dovoljno. Fabrike koje posluju na području općine Tešanj izvoze u čak 53 zemlje svijeta. A izvoz je za pet godina porastao sa 118 miliona KM na 325 miliona KM. Nove značajne investicije imaju kompanije Inox Ajanović, B&M, SGI, Alpina, Lockwood itd. U posljednje četiri godine zapošljavanje je poraslo za 16,7%, istakao je Općinski načelnik Suad Huskić.

Na Konferenciji su govorili i Dr. Christian Hellbach, ambasador Savezne Republike Njemačke u BiH, Martin Schieder, predstavnik EU Delegacije u BiH, dr. Brigitte Heuel-Rolf, regionalna direktorica GIZ-a za zapadni Balkan, Milan Miličević, načelnik opštine Teslić i Mato Zovko, načelnik općine Žepče.

Nakon što su predstavljeni potencijali i mogućnosti ove tri općine održana je panel diskusija na temu Važnost privlačenja investicija za lokalne zajednice.

Ova investicijska konferencija okupila je privrednike i investitore u BiH, predstavnike ambasada i međunarodnih organizacija, kao i stranih privrednih komora u BiH, eksperte za poduzetništvo i ekonomiju, predstavnike dijaspore, poslovnih udruženja i javnih institucija u BiH.

Organizaciju događaja podržalo je Predstavništvo njemačke privrede u BiH (AHK), kao iProLocal program, koji finansira njemačko Ministarstvo za ekonomski razvoj i saradnju, a provodi ga Njemačko društvo za međunarodnu saradnju (GIZ).

BEAR predstavlja područje poslovne izvrsnosti (Business ExcellenceArea) Teslića, Tešnja i Žepča – tri lokalne zajednice s izuzetno dinamičnim privatnim sektorom. BEAR razvojna inicijativa pokrenuta je u septembru 2013. godine unutar Sporazuma o među-općinskoj saradnji. Tri općine su vidjele svoju priliku da kroz međusobnu saradnju na ekonomskom planu privuku više investicija, stvore više radnih mjesta i podrže daljnji ekonomski napredak.