Međuopćinska saradnja

Doc.dr. Ismar Alagić, savjetnik Općinskog načelnika za pristup EU-fondovima je uzeo učešće u radu radionice “Međuopćinska saradnja” koju je za 13 odabranih općina iz BiH organizovalo Njemačko društvo za međunarodnu saradnju GIZ u Sarajevu. Tokom jednodnevne radionice prezentovana su iskustva iz Njemačke i Hrvatske u području međuopćinske saradnje od strane predavača gosp. Ellger-a, konsultant GIZ-a i gosp. Ivakovića iz Udruge općina u Republici Hrvatskoj. Predstavnici 13 najuspješnijih općina su podijeljeni u 3 grupe, a potom nakon grupnog rada predložili su projektne prijedloge između kojih će GIZ najkasnije do marta 2012. godine odabrati projekte za finansiranje (kao pilot-projekte u 2012. godini). Općina Tešanj je u svojim inicijativama stavila težište na projekte koji doprinose stvaranju ambijenta za otvaranje novih radnih mjesta, unapređenje poslovnog ambijenta za razvoj biznisa i privlačenje investitora, a sve to kroz pružene usluge od strane lokalne samouprave. Doc.dr. Ismar Alagić je u razgovoru sa gosp. Edgar Schrőder-om, rukovodiocem projekta “Jačanje lokalne samouprave – SLS” razmotrio mogućnosti za dalju saradnju općine Tešanj i projekata koje realizuje GIZ. Od strane GIZ-a odato je priznanje rezultatima koje općina Tešanj postiže u posljednje vrijeme na brojnim područjima djelovanja. Posebno priznanje odato je ostvarenim rezultatima u području uvođenja elektronske uprave i dostignutom nivou njene uvedenosti u Općini Tešanj.