Ugovorena izgradnja novog bunara za vodosnabdijevanje

Danas je u Općini Tešanj potpisan ugovor za gradnju novog bunara koji nosi radni naziv PEB 4 i gradit će se u Jelah Polju, na površini od cca 10.000 m2. Projektovanje i priprema gradnje bunara su počeli 2022. godine, a uključivali su eksproprijaciju privatnih parcela, obezbjeđenje potrebnih dozvola i sredstava, te provođenje javne nabavke. Vrijednost ugovorenih radova je cca 610.000,00 KM, a podrazumijeva izradu kompletnog bunara sa opremom, oko 200 metara laterarnih vodova, spajanje na vodovodnu mrežu. Sredstva za gradnju ovog bunara obezbijeđena su od Općine Tešanj, Vlade FBiH putem javnog poziva i Vlade ZDK. Za rješavanje vlasničkih odnosa prije gradnje izdvojeno je još 204.000,00 KM. Projektom je predviđeno da novi bunar ima izdašnost od 600 litara vode u minuti ili 860 kubika za 24 sata.

Općina Tešanj je od 2020. godine izgradila već tri bunara (PEB 3, PEB 5 i Pomoćni bunar 2023), te će sa danas ugovorenom izgradnjom bunara PEB 4 ukupna ulaganja u nove zahvate vode iznositi 2.4 miliona KM u četiri godine.

Inače, ovim bunarom, upravljat će JP Rad Tešanj, koje upravlja vodovodnim sistemom sa mrežom od oko 450 kilometara, sa 9300 priključaka (uključujući i privredu) i vodom snabdijeva oko 30.000 stanovnika općine Tešanj.

Ugovor o izvođenju radova je potpisan sa firmom Inter d.o.o. Tešanj, koja ima dugogodišnje iskustvo u gradnji sličnih objekata, a nadzor nad izvođenjem radova će vršiti INPROS d.o.o. Mostar.