Podrška razvoju putem novčanih poticaja

U organizaciji Instituta za razvoj mladih KULT, u Sarajevu je održan okrugli sto na temu „Budžetski poticaji u BiH“, kome su prisustvovali predstavnici državnih institucija i nevladinih organizacija. Predstavljeni su rezultati istraživanja o dodijeli poticaja a koji pokazuju pad izdvajanja na nivou države i neusaglašenost načina izdvajanja i strateških opredjeljenja.

Učesnik okruglog stola Hamzalija Hojkurić rekao je da Općina Tešanj već 10 godina zaredom izdvaja 300.000 KM godišnje za razvoj poljoprivrede i 5 godina zaredom 50.000 KM godišnje za osnivanje firmi mladih poduzetnika. Pored različitih poticaja viših nivoa vlasti, to je rijedak i autentičan općinski poticaj u BiH koji je kao model već prepoznat i preuzet od drugih. Za dodjelu poticaja potreban je prije svega strateški pristup a budžetska izdvajanja trebaju dati rezultate, kao što su samozapošljavanje, otvaranjem novih radnih mjesta, otvaranje novih firmi, povećanje obima proizvodnje. Dodjela poticaja mora biti transparentna, sa promocijom prema korisnicima, sa praćenjem namjenskog korištenja i sa izvještavanjem. “Ono što je kod drugih postalo uobičajeno, naša izdvajanja za poticaje se ne smanjuju a planirane isplate se na vrijeme realizuju”, istakao je pomoćnik Općinskog načelnika Hamzalija Hojkurić.