Pomor ribe u rijeci Usori

Općinski načelnik sa saradnicima danas je održao sastanak sa udruženjima ribolovaca Blinker, Kalošević i SRD, Jelah-Tešanj povodom velikog ekološkog incidenta pomora ribe 21.08.2012. godine u naselju Žarkovina, Teslić a u neposrednoj blizini ispusta otpadnih voda fabrike tekstila Dević, Teslić.
Zaključeno je da je vodotok rijeke Usore ozbiljno ugrožen ovakvom pojavom, ne samo po biljni i životinjski svijet, nego dugoročno i po vodosnabdijevanje na području općine Tešanj. Isto tako je razmatrana mogućnost podizanja tužbe protiv počinioca ovog ekološkog incidenta.
Pored toga je zaključeno da se uputi apel entitetskim ministarstvima i inspekcijama, kao i kantonalnim (ZDK) u vezi ovog slučaja, te medijima. Općinski načelnik će tražiti sastanak sa Općinskim načelnikom iz Teslića kako bi zajednički sagledali problem i definisali potrebne aktivnosti kako se incident ne bi ponovio.