Europa za građane

Program „Europa za građane“ koji EU provodi u više od 30 država, održao je Regionalni Forum za predstavnike iz 7 država (Austrija, Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Hrvatska, Madžarska, Slovenija, Srbija) u Varaždinu, Hrvatska. Među više od 80 učesnika, kao član delegacije iz Bosne i Hercegovine učešće je uzeo Doc.dr.Ismar Alagić, savjetnik Općinskog načelnika za pristup EU-fondovima. Navedeni program je veoma značajan za jedinice lokalne samouprave i organizacije civilnog društva, pošto je 2013. godina predijeljena kao „Europska godina za građane“. Doc.dr.Ismar Alagić je prezentovao nekoliko projektnih ideja za koje općina Tešanj posjeduje interes u narednom periodu. Naredni poziv za projekte se očekuje u februaru 2013. godine, do kada općina Tešanj namjerava da organizuje prezentaciju programa za zainteresovane organizacije sa šireg područja općine Tešanj. Navedena aktivnost biće realizovana u saradnji sa kontakt tačkom programa „Europa za građane“ koja je pozicionirana u Ministarstvu pravde i Ministarstvu civilnih poslova, Vijeće ministara BiH. Doc.dr.Ismar Alagić je tokom boravka na Regionalnom forumu koji se održava u Republici Hrvatskoj ostvario veoma korisne kontakte koji trebaju rezultirati saradnjom na zajedničkim projektima koji bi se u predstojećem periodu finansirali iz EU-fondova.