Svečano obilježen 1. mart – Dan nezavisnosti Bosne i Hercegovine

Povodom 1. marta – Dana nezavisnosti Bosne i Hercegovine danas je u Općini Tešanj upriličen svečani prijem za predstavnike javnog i kulturnog života općine Tešanj. Ove godine obilježava se 30 godina otkako su se građani Bosne i Hercegovine opredjelili za nezavisnu, suverenu, samostalnu i cjelovitu Bosnu i Hercegovinu, državu ravnopravnih naroda i građana.

Prigodnim govorom, prisutnim gostima obratili su se Općinski načelnik Suad Huskić, Predsjedavajući Općinskog vijeća Amir Kurtić, Ministar poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva ZDK Mirsad Hadžić i predsjednik Skupštine Republike Bosne i Hercegovine u periodu 1992.-1996. godina, Miro Lazović.

Nakon prijema u Općini Tešanj, povodom Dana nezavisnosti BiH, položeno je cvijeće na Centralno spomen obilježje u Tešnju. Cvijeće su položili predstavnici Općine Tešanj, zastupnici sa viših nivoa vlasti i Vlade ZDK, Komesar policije ZDK i Komandir PS Tešanj, učesnici tribine Principi izmjene Ustava BiH, predstavnici boračkih udruženja, predstavnici DVD Jelah i DVD Tešanj, Lovačko društvo,  članovi Odreda izviđača Crni vrh, predstavnici OO Narod i pravda Tešanj, Udruženje žena Jelašanke, Asocijacija mladih SDA Tešanj, Uduženje žena Ruka Kalošević, Centar borilačkih sportova Tešanj, Denis Han Mirza, Udruženje žena Merdžan Bobare-Drinčići-Blaževci, OO SDP Tešanj, Forum mladih SDP Tešanj, Udruženje Antifašista Josip Broz Tito Tešanj,  predstavnici MZ Tešanj, Planinarsko-sportsko društvo Zmajevac 684, OO Platforma za progres Tešanj, Nezavisni vijećnik Nermin Deljkić, Djeca mektebske nastave iz Sarajeva i predstavnici Udruženja invalida rada Tešanj.

Prema Programu obilježavanja, u 12,00 sati u Centru za kulturu i obrazovanje održana je tribina Principi izmjene Ustava BiH, na kojoj su govorili prof.dr. Kasim Trnka (Vijeće Kongresa bošnjačkih intelektualaca), fra Petar Matanović (Hrvatsko narodno vijeće BiH), Miro Lazović (forum parlamentaraca 1990), mr.sc. Emir Zlatar (Vijeće Kongresa bošnjačkih intelektualaca) i Zoran Jovanović (Srpsko građansko vijeće, Pokret za ravnopravnost u BiH).