Posjeta delegacije MDGF Sekretarijata općini Tešanj

Posjeta delegacije MDGF Sekretarijata općini Tešanj te posjetile Eminagića kuću i Stari grad Tešanj (scenu na otvorenom), kao i Osnovnu školu Rešad Kadić – lokalitete na kojima će se implementirati program Kultura za razvoj. Općina Tešanj je jedna od deset odabranih općina u kojima se ovaj program primjenjuje (pored Bihaća, Bijeljine, Gradiške, Jajca, Novog Sarajeva, Prijedora, Ruda, Sokoca i Srebrenika).
Posebna čast i zadovoljstvo nam je što su danas Općinu Tešanj posjetili članovi delegacije MDGF programa na čelu sa Njenom Ekselencijom (Nj.E.) Sophie de Caen, Direktoricom MDGF programa, kao i Njena Ekselencija (Nj.E.) Florence Bauer, vršilac dužnosti Rezidentne koordinatorice UN-a uBiH.
Izuzetno nam je drago što je među 10 općina u kojima se implementiraju MDGF projekti, općina Tešanj odabrana da ugosti ovu visoku delegaciju. MDGF je program finansiran od strane Vlade kraljevine Španije usmjeren ka dostizanju Milenijumskih razvojnih ciljeva. Tri organizacije Ujedinjenih nacija (UN): UNDP, UNESCO i UNICEF kroz MDGF projekat pod nazivom ”Kultura za razvoj” u BiH su uključene u realizaciju projekta.
Sa projektom koji je kandidovala općina Tešanj želi se unaprijediti turistička ponuda kroz stavljanja u funkciju Eminagića konaka i Starog grada – Gradine. To podrazumijeva unutrašnje uređenje Eminagića konaka i realizaciju programa obuke starih zanata, zatim obogaćivanje sadržaja i organizovanje kulturno-zabavnih manifestacija na Gradini.
Kroz ovaj projekat aktivno učešće će uzeti brojne nevladine organizacije i obrazovne institucije.
Uvjereni smo da turistički proizvod pod nazivom ”Vikend u Tešnju” podrškom kroz ovaj projekat je mnogo bliži svome ostvarenju. O turizmu želimo da govorimo kao segmentu naše ekonomije, a kulturna saradnja sa drugima će to samo osnažiti,
kazao je Općinski načelnik Fuad Šišić.
UN agencije u BiH koje su povezane u ovom programu UNDP, UNICEF i UNESCO su veoma zainteresirane da nastave zajednički rad, naročito imajući u vidu ukupan broj lokalnih zajednica kojima je pružena prilika da unaprijede kulturnu saradnju i interkulturalno razumijevanje u cilju dostizanja Milenijumskih ciljeva do 2015. godine, istakla je v.d. rezidentnog koordinatora UN-a za BiH Florance Bauer. Direktorica Sekretarijata MDG Fonda Sophie de Caen je kazala kako je zadovoljna posjetom općini Tešanj i viđenim, dobra saradnja lokalne vlasti i nevladinog sektora.
Program pod nazivom Kultura za razvoj je trogodišnji program koji, u okviru partnerskog odnosa, provode tri organizacije Ujedinjenih naroda u Bosni i Hercegovini: UNDP, UNICEF i UNESCO, u saradnji s Ministarstvom civilnih poslova BiH, Federalnim Ministarstvom za kulturu i sport, Ministarstvom za obrazovanje i kulturu RS, kao i sa drugim institucijama koje djeluju u oblasti obrazovanja i kulture. Program finansira španski Fond za postizanje Milenijumskih razvojnih ciljeva (MDG-F) u sklopu tematskog okvira za kulturu i razvoj.