Prekinuta 17. sjednica Općinskog vijeća Tešanj

2. Informacija o radu i poslovanju javnih ustanova čiji je osnivač Općina Tešanj u 2009. godini (Prilozi: Izvještaji za predsjednike klubova vijećnika):

a) JU Opća biblioteka Tešanj,

b) JU Centar za socijalni rad Tešanj,

c) JU Apoteka „Tefarm“ Tešanj,

d) JU Opća bolnica Tešanj,

e) JU Centar za kulturu i obrazovanje Tešanj,

f)  JU Dom zdravlja s Poliklinikom „Izudin Mulabećirović Izo“  Tešanj,

g) JU Sportsko-rekreacioni centar Tešanj,

h) JU Muzej Tešanj.

Nakon usvojenog dnevnog reda, Klub vijećnika BPS SH zbog nepotpunih materijala predlaže prekid sjednice i odlaganje za deset dana.

Općinski načelnik Fuad Šišić je u svom izlaganju zamolio vijećnike da imaju ozbiljniji pristup, jer je na Kolegiju vijeća koji je održan 16. aprila usaglašen dnevni red i termin za održavanje 17. sjednice. Materijali su poslati vijećnicima 23. aprila,  tako da su vijećnici imali dovoljno vremena da reaguju. Nije ozbiljno pozvati menadžment javnih preduzeća i ustanova i onda prekinuti sjednicu – ne postoje proceduralni razlozi za to, naglasio je Općinski načelnik. Vijećnici su dobili zbirnu informaciju o poslovanju javnih preduzeća i ustanova, a predsjednici Klubova izvorne izvještaje, tako da se eventualne neusaglašenosti mogu riješiti kroz zaključke, kazao je Općinski načelnik.

Radi konsultacija predsjednika klubova vijećnika uslijedila je pauza , te je sjednica prekinuta i odgođena uz donesene sljedeće zaključke:

1. Zbog nepotpunih Izvještaja javnih preduzeća i ustanova sa analitičkim karticama troškova, a koji su ključni dokumenti za objektivnu analitičku ocjenu izvještaja, nastavak rada ove sjednice odgoditi;

2. Istovremeno, javna preduzeća i ustanove se obavezuju da u roku od deset dana Klubovima vijećnika dostave analitičke kartice troškova;

3. Na osnovu člana 46 stav 3 Statuta Općine, Skupštine javnih preduzeća podnose izvještaje Općinskom vijeću, što podrazumijeva da su predsjednici Skupština predlagači izvještaja i da trebaju prisustvovati sjednici (osim preduzeća koja su d.d.);

4. Nastavak sjednice zakazati kada se obezbjede navedeni uslovi;

5. Da se današnja sjednica ne obračunava u troškove;

6. Pripremiti informaciju dokle je došla privatizacija JP RAD.

Sjednica Vijeća je prekinuta u 14,50 sati, a nastavak sjednice će biti održan kada za to budu ispunjeni potrebni uslovi.