IFAD 8 – Projekat razvoja ruralnih poduzeća i poljoprivrede

U okviru IFAD-ovog projekta 8, predstavnici Ureda za koordinaciju projekata – PCU pri Federalnom ministarstvu poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva sa predstavnicima Općine Tešanj, održali su radni sastanak u cilju evaluacije projekta infrastrukture za koji je Općina aplicirala u saradnji sa liderima iz oblasti poljoprivrede.

Od 78 općina koje su se javile na poziv, 54 su ocijenjene kao podobne i nastavile proces. Kandidovano je 111 projekata infrastrukture, a mogućnost IFAD-ovog projekta je da podrži realizaciju 46 infrastrukturnih projekata.

Općina Tešanj je aplicirala sa dva projekta. Projekat vrijednosti cca 250.000 KM je uspješno ocijenjen, dok je drugi kandidovani projekat dobio manje bodova i trenutno se nalazi na rezervnoj listi. Jedan od uslova za realizaciju Projekta je da Općina do 10% sufinansira start paket svakog odabranog korisnika, farmera lidera (OPZ Zlatna kap i doo Esma&S) čije biznis ideje budu uspješno ocijenjene.